Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Spartak ďalej sníva o postupe, belehradské peklo ustál

ŠPORT - Futbal - Spartak | 8.8.2018, 08.55, Ján Král

Na Spartak čakala v Belehrade v úvodnom dueli tretieho predkola Ligy majstrov náročná šichta. Proti andelom stál nielen kvalitný protivník ale aj počasie. Trnavčania ale v tvrdej skúške obstáli.

NÁZORY: Spartak ďalej sníva o postupe, belehradské peklo ustál

Ďakovačka futbalistov smerom k fanúšikom Spartaka. Foto: Eleonóra Szombatová / Foto 4F

Púpavy pri aleji
reklama

 

V metropole Srbska sa teplota cez deň šplhala nad 35 stupňov Celzia, aj večer v čase duelu klesala len veľmi pomaly. Na Štadióne Rajka Mitiča bolo sparno.

 

Štyri hodiny pred zápasom bol v okolí štadión vyhlásený zákaz predaja všetkého alkoholu, na odbyt preto išla v baroch či u stánkarov pred štadiónom voda s ľadom.

 

Tí šikovnejší si objednávali čaj, v šálkach mal však netradičnú spenenú podobu so zlatistou farbou...

ŠUPA technika
reklama

 

V hľadisku sa tlačilo 37-tisíc divákov, medzi nimi aj zhruba štyri stovky trnavských fanúšikov.

 

Domáci ultras Delije dali pocítiť spartakovcom už pri nástupe na rozcvičku, aké ťažké to budú na Marakane (prezývka štadióna) mať. Ostrý piskot bol ohlušujúci a to bol ešte len predkrm pred tým, k čomu sa schyľovalo.

 

Kulisa pri nástupe mužstiev na trávnik vyrážala dych. Celotribúnové choreo za bránkou, chorále spievali azda všetci prítomní a keď sa hráči Crvenej Zvezdy dostali hneď z prvej akcie na dotyk až k bránke Trnavy, tribúny šaleli.

 

Domáci kotel vytváral frenetickú atmosféru. Foto: Ján Král

 

 

Na jedenástke Spartaka bolo vidieť, že úvodnú štvrťhodinu sa spamätáva z búrlivého prostredia a zvyká si na rýchlosť súperových útočníkov.

 

Paradoxne, až keď sa Trnava oklepala a pochopila, že v Belehrade môže aj útočiť, domáci udreli.

 

Godálovu rozohrávku stredom ihriska si zle prebral Greššák, loptu stratil, nasledovala rýchla kontra, Krstičiča zastavil Godál v šestnástke za cenu faulu. Nasledovala penalta a Ben rutinérsky poslal Chudého do opačného rohu – 1:0.

 

„Samozrejme, bola tam chyba u Greššiho, ale tiež bol problém, že sme loptu vôbec nemali hrať do stredu poľa, mali sme hrať na istotu. Hráčov som upozorňoval, že súper ide hneď po strate lopty do pressingu. Chybu robí celý kolektív, takisto ju aj napravil. Greši má teraz formu, určite v zápase podal dobrý výkon,“ komentoval gólovú situáciu tréner Spartaka Radoslav Látal.

 

 

Z novinárskych miest na štadióne bol ešte za svetla parádny výhľad na Belehrad. Foto: Ján Král

 

 

Štadión burácal, diváci sa dostali do extázy a s trnavskou ekipou to nevyzeralo dobre. Lenže, hneď po rozohrávke predviedli hráči v zelených dresoch (pre rovnaké klubové farby musel Spartak nastúpiť v netradičnej farebnej kombinácii) famóznu akciu, za ktorú boli odmenení vyrovnaním.

 

Všetko začalo u Tótha, ktorý si dovolil vyviesť loptu a cez dvoch hráčov dať riskantnú prihrávku na Greššáka. Ten pohotovou kolmou prihrávkou cez 25 metrov hĺbky ihriska našiel Bakoša, ktorý videl Jirku nabiehajúceho za obranu.

 

Trnavský rýchlik predbehol svojho strážcu, neulakomil sa na strelu z uhla ale nádhernou spätnou prihrávkou vyzval ku skórovaniu Grendela a ten sa nepomýlil – 1:1.

 

„Erika Grendela som poznal z poľskej ligy, vedel som, čo je to za hráča. Keď som sa dozvedel, že je možné angažovať ho, okamžite som mal o jeho služby záujem. Nechcel by som však vyzdvihovať jednotlivcov, napr. aj Bakoš odviedol výnikajúci výkon. Udržal veľa lôpt, vyhral veľa súbojov. Opakujem, nechcem chváliť jednotlivcov, zabudnúť na niekoho. Naša hra je postavená na kolektívnom poňatí, hrali sme výborne,“ hodnotil kouč Spartaka.

 

Erik Grendel oslavuje gól v sieti súpera. Foto: Eleonóra Szombatová / Foto 4F

 

 

Marakana po góle zmeravela, rozliehala sa ňou radosť trnavských fanúšikov. Smerom na klbko radujúcich sa hráčov Trnavy letela z hľadiska fľaša, našťastie, nikoho netrafila.

 

Sebavedomie zverencov Radoslava Látala narástlo, naopak, domáci sa dostali do kŕča. Po zmene strán síce najmä v úvodných dvadsiatich minútach poriadne podkurovali, lenže Trnava si už išla svoje – hru postavenú na kompaktnej defenzíve s dôrazom v osobných súbojoch a bránením v dvoch blokoch. Ak sa dalo, vyrážala dopredu.

 

Hráči Crvenej Zvezdy boli s pribúdajúcimi minútami čoraz rozladenejší, domáca hviezda Radonjič síce neustále hrozil, po nevydarených akciách sa na ňom ale zračila zjavná frustrácia. A nebol sám.

 

V šestnástke totiž kraľoval brankár Chudý, ktorý chytal s veľkým prehľadom, k ideálnemu výkonu mu chýbala len lepšia rozohrávka.

 

O odkopnuté lopty vpredu srdnato bojoval Bakoš. Pätnásť minút pred koncom prepustil miesto na ihrisku Eghovi. Ten sa v závere dostával do šance, brankár Borjan vybehol až mimo pokutového územia, zdalo sa, že loptu zasiahol rukou, rozhodcova píšťalka ale zostala nemá.

 

Spartak pri nástupe na zápas. Foto: Eleonóra Szombatová / Foto 4F

 

 

Aj výsledok 1:1 je však fantastický. Futbalová Trnava môže do utorka snívať sen o postupe do play-off Ligy majstrov.

 

Duel bude určite vypredaný, v čase belehradského súboja padal server, cez ktorý sa kupujú vstupenky. Obrovský úspech je na dosah a fanúšikovia to cítia...

 

„Chceli sme urobiť dobrý výsledok, aby sme znova vypredali náš štadión. Vieme, že to bude v odvete ťažké, teraz môžeme týždeň snívať, ale čaká nás veľmi ťažká práca. Mesto futbalom znova ožije, príde veľké mužstvo. Ďakujem hráčom, že štadión znova vypredajú a atmosféra bude znova výborná. Atmosféra v Belehrade bola skvelá, ale naši fanúšikovia boli fantastickí už v Mostare, Varšave a aj teraz prišli vo veľkom počte, bolo ich počuť. Ďakujem im, že nás podporujú,“ dodal Látal.

 

Trnavskí priaznivci nemohli počtom domácim konkurovať, ale aj tak dávali o sebe poriadne vedieť. Foto: Eleonóra Szombatová

 

 

Domáci tlieskali fanúšikom Trnavy

Zaujímavý moment z fanúšikovského hľadiska prišiel v priebehu druhého polčasu. Z trnavského sektora sa začalo ozývať skandovanie „Kosovo je srdce Srbije“.

 

Domáci fanúšikovia sa postavili a poslali potlesk smerom k sektoru hostí. Ako je známe, Srbsko neuznáva Kosovo ako samostatný štát, pre ľudí v krajine ide o veľmi citlivú záležitosť.

 

Na tlačovke jeden z domácich novinárov verejne poďakoval za toto gesto trnavských priaznivcov, zároveň adresoval otázku trénerovi Látalovi, či sa neobáva postihov za tento moment od orgánov UEFA, nakoľko Spartak je stále v podmienke.

 

„Neviem, aké sú predpisy, ale verme, že sa to nestane. Až taký veľký problém to nebol a dúfam, že to dobre dopadne,“ reagoval diplomaticky trnavský tréner.

 

 

Fotogaléria z predzápasovej atmosféry

(foto: Ján Král)

Predavač suvenírov CZ Belehrad.

 

V permanencii boli stovky policajtov.

 

Aj takéto klobúčiky sa dali kúpiť pred štadiónom.

 

Pohyb pri štadióne hustol.

 

Všade červená a biela.

 

Na vstup do fanshopu sa čakalo.

 

Všetci v očakávaní veľkého zápasu.

 

Jeden zo vstupov do sektorov na hlavnej tribúne.

 

V týchto miestach sa koncentrovali Delije.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama