August 1968: Než bych Rusom vajcia dala, radšej som si život vzala
AKTUALITY - Trnava | 21.8.2018, 17.38, prispievatelia
V Trnave otvorili výstavu fotografií, ktoré dokumentujú udalosti po príchode vojsk Varšavskej zmluvy.

Aj takýto nápis sa objavil v centre Trnavy v roku 1968. Foto: Jozef Harajčík
Presne päťdesiat rokov od vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa otvorili v Západoslovenskom múzeu v Trnave výstavu fotografií a ďalších dokumentov, ktoré zachytávajú túto udalosť.
Približujú situáciu v Trnave po príchode cudzích vojsk, ako aj reakciu Trnavčanov prostredníctvom plagátov, nápisov na budovách alebo na cestách.
Ľudia plagátmi či nápismi najčastejšie posielali okupantov domov a oslavovali vtedajšiu tvár Pražskej jari Alexandra Dubčeka.
,,Dubčekovi slivovicu, Biľakovi a všetkým zradcom šibenicu!“ píše sa na jednom z plagátov.
Fotografia z centra Trnavy zachytáva aj obrázok sliepky na šibenici s textom Než bych Rusom vajcia dala, radšej som si život vzala.
Na výkladoch obchodov a stenách budov nechýbali ani rady, ako sa správať k okupantom.
Viaceré z fotografií poskytli niekoľkí Trnavčania, ktorí zareagovali na výzvu múzea.
,,Priniesli veľmi bohatý fotografický materiál. Bonusom k fotografiám boli príbehy, ktoré sa k tomuto obdobiu viazali,“ povedala kurátorka výstavy Lucia Duchoňová.
Jeden z nich dokazuje, že vojaci neprišli do Československa celkom dobrovoľne.
,,Trnavčana Štefana Poláčka pri pošte oslovil maďarský vojak hovoriaci po rusky. Povedal mu, že je učiteľ ruštiny a armáda ho vzala priamo zo školy. Na vojenskom ťažení bol už desať dní, ani poriadne nevedel, kde je. Mladého Trnavčana požiadal, aby mu odoslal list pre jeho rodinu, ktorá o ňom nič nevedela,“ priblížila jeden z príbehov Duchoňová.
Niektoré zakomponovala aj do výstavy, ktorá bude otvorená až do konca tohto roku.
Tanky vojsk Varšavskej zmluvy obsadili Československo skoro ráno 21. augusta 1968.
V Trnave sa cudzie vojská sústreďovali v centre mesta pred poštou, ďalej pri kasárňach na Hollého ulici, ale aj pred cukrovarom a vtedajším podnikom Kovosmalt.
Trnavčania proti prítomnosti vojakov protestovali nápismi na múroch, na výkladoch obchodov a rôznymi podomácky vyrobenými plagátmi.
SITA