V Trnavskom kraji duálne vzdelávanie zatiaľ príliš neláka
AKTUALITY - Trnava | 22.8.2018, 16.56, prispievatelia
Do duálneho vzdelávania v kraji sa zapojilo len šesť škôl a 222 žiakov, kraj sľubuje reštart.

Duálne vzdelávanie pripravuje študentov priamo pre prax vo firmách. Ilustračné foto: archív trnavskyhlas.sk
V Trnavskom samosprávnom kraji je do systému duálneho vzdelávania zapojených len šesť stredných odborných škôl, ktoré pripravujú pre konkrétnych zamestnávateľov 222 žiakov.
Lídrom je Stredná odborná škola strojnícka zo Skalice, ktorá pre spoločnosť Schaeffler Skalica vzdeláva 92 žiakov v odboroch mechanik - nastavovač a mechanik - mechatronik.
Nasleduje SOŠ automobilová z Trnavy, ktorá pre ZF Trnava, PCA Slovakia a ďalších zamestnávateľov, najmä z oblasti automobilového priemyslu, v duáli vzdeláva 86 ich budúcich zamestnancov.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja Patrik Velšic.
Vedenie Trnavského kraja avizuje reštart procesu duálneho vzdelávania, odbor školstva pripravil manuál a ďalšie materiály určené pre školy, kde ešte tento spôsob vzdelávania v spolupráci so zamestnávateľmi nefunguje.
,,Chceme dosiahnuť, aby sa Trnavský samosprávny kraj stal sprostredkovateľom medzi podnikmi a školami, aby aktívne pomáhal obom stranám, najmä pri náročných administratívnych procesoch. O čo menej práce s tým budú mať, o to viac sa môžu sústrediť na napĺňanie podstaty duálneho vzdelávania,“ povedal koordinátor a projektový manažér systému duálneho vzdelávania v kraji Peter Hutta.
Trnavský samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 34 stredných odborných škôl, viac ako 20 z nich sa môže zapojiť do duálneho vzdelávania.
Okrem SOŠ strojníckej v Skalici a SOŠ automobilovej v Trnave vychovávajú odborníkov pre konkrétnych zamestnávateľov aj v SOŠ technickej v Skalici (20 žiakov), SOŠ elektrotechnickej v Trnave (11), SOŠ technickej v Piešťanoch (9) a SOŠ obchodu a služieb v Piešťanoch (4 žiaci).
Systém duálneho vzdelávania vstúpi v septembri do štvrtého roku svojej existencie.
Po rozpačitom rozbehu podmienky pre školy i zamestnávateľov zapojených do systému zlepšila novela zákona o odbornom vzdelávaní.
Okrem pravidiel určovania počtu žiakov prvých ročníkov vyriešila problém s krátením normatívu na žiaka o čiastku na praktické vyučovanie.
Súčasne predĺžila termín na uzatvorenie učebnej zmluvy medzi žiakom a danou firmou z 31. augusta na 31. januára príslušného školského roku.
Týmto krokom sa vytvoril priestor na dodatočné zaradenie do systému pre tých žiakov, ktorí pred nástupom na strednú školu ešte neboli rozhodnutí.
SITA