Náznak Dolnej brány je už takmer hotový, vyššia nebude
AKTUALITY - Trnava | 24.8.2018, 19.42, prispievatelia
Vstup do mesta bol kedysi poriadne úzky, podľa pamiatkara Petra Grznára bola takáto brána bezpečnejšia.
Práce na prezentácii Dolnej brány finišujú, múry už vyššie nepôjdu. Foto: Pavol Machovič
Mesto Trnava dokončuje náznakovú rekonštrukciu Dolnej brány, ktorou sa v minulosti vchádzalo do hradbami opevneného mesta.
Náznak brány bude zo starých pálených tehál a vápennej malty postavený len do výšky jedného metra, predbránia len do výšky asi 60 centimetrov.
Súčasťou prezentácie je aj symbolické naznačenie padacieho mosta z dubových trámov s ručným pritesaním a cesta z okrúhlych kameňov.
Trnavčanov zaujalo, že Dolná brána nie je s predbráním v jednej osi. To podľa Petra Grznára z Krajského pamiatkového úradu v Trnave súvisí so stavebným vývojom.
,,Veža Dolnej brány vznikla v 13. storočí, neskôr na posilnenie obrany vzniklo v 15. storočí predbránie. Pri architektonicko-historickom výskume sa zistilo, že ani toto mohutné predbránie nebolo postavené v jednom období. Nevieme, prečo predbránie zalomili, ale možno ho natáčali k nejakej príjazdovej komunikácii,“ vysvetlil.
Ľudia sa tiež pozastavujú nad tým, že stredoveká brána bola úzka.
,,Treba si uvedomiť, že brána plnila obrannú funkciu. Čím by bol vstup širší, tým by sa horšie bránil. No a treba povedať aj to, že stredoveké, ale aj novoveké vozy, neboli veľmi široké,“ dodal Grznár.
Dolnú bránu napriek nesúhlasu časti mešťanov zbúrali na začiatku 19. storočia pre jej zlý technický stav, okrem toho bola tiež prekážkou v rozširovaní a rozvoji mesta.
Foto: Pavol Machovič
Primátor Trnavy Peter Bročka presadzoval postavenie Dolnej brány v celom objeme, pamiatkári boli proti.
Podľa ich vysvetlenia by to bol cudzorodý prvok uprostred architektúry 20. storočia.
Okrem toho odborníkom chýbajú presnejšie údaje o vnútornom členení tohto vstupu do mesta, počte podlaží a ďalšie detaily, ktoré by boli potrebné k jej opätovnej výstavbe.
Základy Dolnej brány a predbránia odkryli archeológovia počas výskumu pri vyústení pešej zóny pred budovou Okresného súdu v Trnave v rokoch 2015 a 2016.
Práce na výstavbe jej čiastočnej prezentácie sa začali na jeseň minulého roku.
SITA