Trnavské rybníky
reklama

Výstava Držme spolu poukazuje na ťažké osudy a nefunkčný systém

AKTUALITY - Trnava | 11.9.2018, 12.21, prispievatelia

Do Trnavy zavítala unikátna putovná výstava spojená s charitatívnou vernisážou Držme spolu, ktorá prichádza z Čiech. Cieľom tejto výstavy je stimulácia záujmu verejnosti a pomoc rodinám starajúcich sa o pacientov nachádzajúcich sa na hranici medzi životom a smrťou, o pacientov s diagnózou „vigílna kóma“ a rodinám starajúcich sa o svoje deti so zdravotným postihnutím.

Výstava Držme spolu poukazuje na ťažké osudy a nefunkčný systém

Momentka z výstavy. Foto: organizátori

reklama

 

Medzi ďalšie ciele patrí aj prispievanie k integrácii zdravotne hendikepovaných ako aj posilnenie vzájomne komunitných vzťahov.

 

Ide o verejné poukázanie a zviditeľnenie problematiky nefunkčnosti sociálneho a zdravotného systému na Slovensku, či prepojenie pomoci ľuďom vo veľmi ťažkej životnej situácii s odborníkmi v danej oblasti a politikmi. Od nich závisia osudy ľudí.

 

Táto diagnóza ovplyvňuje nie len samotných pacientov, ale celé rodiny. Celková liečba býva mimoriadne náročná. Pre niektorých ťažko predstaviteľná.

Trnava - Kamenáč
reklama

 

Žiaľ, z mnohých dôvodov sa títo pacienti so svojimi rodinami dostávajú na okraj záujmu a mnohokrát aj na okraj spoločnosti.

 

Preto vznikla iniciatíva, ktorá poukazuje, že týmto ľuďom je potrebné pomôcť. Cieľom výstavy je aj poukázanie na zle fungujúci sociálny a zdravotný systém a pripomenutie všetkým politikom, že osudy ľudí sú práve v ich rukách.

 

Vystavované fotografie vytvárali sociálni dokumentaristi v Českej republike profesor Jindřich Štreit a na Slovensku fotograf Peter Lančarič.

 

Autori týmito fotografiami ponúkajú pohľad na realitu, ktorá je hlbšia a závažnejšia. Nefotografujú skutočnosť zvonka, ale z vnútra. Vystavené fotografie zachytávajú vnútornú silu a večnú nádej človeka.

 

Oficiálne a úspešné zahájenie putovnej charitatívnej vernisáže Držme spolu po Slovensku sa uskutočnilo dňa 17. mája na Bratislavskom hrade za účasti významných osobností z lekárskeho, vedeckého, umeleckého, ale aj politického prostredia zo Slovenska a zahraničia. 

 

Ako už bolo spomenuté, okrem poukázania na problematiku ide aj o charitatívnu akciu, preto rezbár Milan Krajňáka umelecká maliarka Martina Šedelbauer ktorí pomáhajú ľudom so zdravotným postihnutím po celom Slovensku, venovali svoje diela z ktorých bude výťažok venovaný na podporu pacientov v bdelej kóme.

 

Charitatívna vernisáž Držme spolu sa uskutočnila v Trnave v nedeľu v Divadle Jána Palárika. Organizátorom vernisáže je OZ Pomocná ruka nádeje za podpory Trnavského samosprávneho kraja a mesta Trnava.

 

TS, krj

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama