Trnavské rybníky
reklama

Kandidát na primátora Tomeček a KDH tvrdia, že mesto porušilo volebný zákon

AKTUALITY - Voľby | 10.10.2018, 10.45, prispievatelia

Mesto Trnava vyčlenilo 59 plôch na plagáty pre nezávislých kandidátov a 10 plôch pre 96 kandidátov politických strán a koalícií.

Kandidát na primátora Tomeček a KDH tvrdia, že mesto porušilo volebný zákon

Mesto Trnava vyčlenilo na volebnú kampaň plagátové plochy v blízkosti radnice. FOTO: pm

ZAMAinterier
reklama

 

S podnetom pre porušenie volebného zákona mestom Trnava sa obrátil na ministerstvo vnútra kandidát na primátora Trnavy Peter Tomeček (Národná koalícia).

 

Z jeho podnetu vyplýva, že mesto Trnava nepridelilo kandidátom v komunálnych voľbách rovnaké plochy na umiestňovanie volebných plagátov, pričom zvýhodnilo nezávislých kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva.

 

Volebné plagáty v Trnave možno vylepovať len na stojanoch, ktoré sú umiestnené v blízkosti radnice.

doprava.trnava.sk
reklama

 

Každý nezávislý kandidát tu má k dispozícii rovnako veľkú plochu, ako majú aj politické strany alebo koalície s viacerými kandidátmi na poslancov.

 

,,Ak je v Trnave zaregistrovaných 155 kandidátov, tak vyhradená plocha určená na umiestňovanie volebných plagátov mala byť rovnomerne rozdelená na 155 rovnakých plôch bez rozdielu, či kandidujúci subjekt – kandidát bol registrovaný prostredníctvom kandidačnej listiny politickej strany alebo kandidačnej listiny nezávislého kandidáta,“ napísal Tomeček v podnete, ktorý poskytol agentúre SITA.

 

Mesto Trnava vyčlenilo 59 plôch pre nezávislých kandidátov a 10 plôch pre 96 kandidátov politických strán a koalícií.

 

Terajší stav považuje za protiprávny aj koalícia politických strán KDH, Strana zelených a SDKÚ-DS, ktorá požiadala primátora Petra Bročku o nápravu.

 

Podľa splnomocnenca tejto koalície Vladimíra Butka sú kandidáti politických strán a koalícií v Trnave znevýhodnení.

 

Tridsať kandidátov koalície dostalo na stojanoch mesta rovnaký priestor, ako každý nezávislý kandidát.

 

,,Nezávislí kandidáti na poslancov teda majú pochopiteľne mnohonásobne väčší priestor, ktorý im mesto vyhradilo. V prípade, že primátor nezabezpečí nápravu tohto protiprávneho stavu, zvážime ďalšie právne kroky vo veci,“ dodal Butko.

 

Primátor Trnavy Peter Bročka na rokovaní mestského zastupiteľstva povedal, že do procesu prípravy volieb nijako nezasahuje.

 

Postup radnice pri poskytovaní priestoru na volebnú kampaň považuje za správny, pripúšťa však možnosť preveriť si to na ministerstve vnútra.

 

 

Galbavý: Dodržiavať treba nielen literu ale aj ducha zákona

Napriek tomu, že kandidáti Priateľskej Trnavy sa uchádzajú o hlasy vo voľbách tiež ako nezávislí, považujú tento prístup za diskriminačný a nesúhlasia s ním.

 

„Volebné právo garantuje pre každého rovný prístup k voleným funkciám. Táto rovnosť prístupu nie je absolútna. Nezávislý kandidát je povinný „vyzbierať“ určitý počet podpisov – u nás v Trnave 500, na druhej strane kandidát nominovaný stranou túto povinnosť na prvý pohľad nemá. V skutočnosti je táto povinnosť kompenzáciou za to, že k okamihu vzniku politickej strany alebo zoskupenia sú strany povinné zozbierať najmenej 10 000 podpisov. Ak by kandidatúra nezávislého poslanca bola podmienená len jeho jednoduchým oznámením kandidatúry, ako je to pri stranách, bol by neprimerane zvýhodnený. Nemožno teda odlišný diskriminačný prístup pri vyhradení výlepových plôch ku kandidátom straníckym odôvodniť tým, že nezávislí museli zbierať podpisy,“ vraví kandidát na primátora za Priateľskú Trnavu Marián Galbavý.

 

„Samotný zákon o volebnej kampani určuje v zásade práva a povinnosti. Nehovorí o tom, akým spôsobom sa majú realizovať. Zákon len lakonicky konštatuje, že vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich subjektov. Výklad tohto ustanovenia musí zodpovedať ústavným princípom a zásadne sa musí vykladať tak, aby nikto nebol výrazne znevýhodnený voči inému kandidátovi. Každý je povinný realizovať svoje práva a povinnosti tak, aby aj pri existencii plurality subjektov – stranícki a nezávislí kandidáti, zabezpečil minimálnu odlišnosť v prístupe. Tak ako v minulosti nebol zákonným výkladom stav, kedy vice versa (naopak) všetci nezávislí kandidáti – bez ohľadu na ich počet, či ich bolo 150 alebo 200 – mali všetci spoločne k dispozícii len takú plochu ako kandidáti stranícki za jednotlivú stranu. Je preto rovnakým, ak nie väčším excesom súčasný stav, kedy sú 31-násobne zvýhodnení nezávislí kandidáti,“ pokračoval Galbavý.

 

Ako dodal, je potrebné dodržiavať nielen literu ale najmä ducha zákona, najmä, ak ide o realizáciu jedného z najvyšších ústavou garantovaných demokratických práv.

 

SITA, krj

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama
Dostupný domov
reklama