Penzión chlpatých vyslúžilcov
RELAX - Tipy na výlet | 14.7.2011, 07.52, Vladimír Kampf
Mestečko Arbesbach v Dolnom Rakúsku sa stalo domovom medveďov, ktoré žili v zajatí a už nie je možné vrátiť ich do voľnej prírody.

Štyri laby majú v Európe niekoľko záchranných stredísk. Foto: Vladimír Kampf
Väčšina z nich sú cirkusoví veteráni. Príjemné prostredie vlniacej sa lesnatej krajiny. Vôňa ihličnanov a zeleň stále prekvapivo o kus zelenšia ako tá u nás.
Eddie z Ammánu
Nad Arbesbachom pri ceste zriadila ochranárska organizácia Vier Pfoten (Štyri laby) stredisko pre najväčšie európske šelmy. Medvedí domov sa maximálne približuje ich prirodzenému prostrediu. Žije tu sedem statočných, väčšinou bývalých cirkusantov. Vinzenz, Liese, Brumca, Lara, Tom, Jerry a posledný prírastok Eddie. Malý Eddie prišiel z ďaleka. Narodil sa minulý rok v Ammánskej zoo v Jordánsku. Veľmi rýchlo ho oddelili od matky, čo mu spôsobilo vážne psychické problémy. Z tých sa ho v súčasnosti snažia dostať v Arbesbachu. Medvedí park je z veľkej časti prístupný. Návštevník môže prechádzať lesom okolo plotov a pozorovať medvede.
reklama
Na ľudí sú zvyknuté. Bez ich pomoci by neprežili. Foto: Vlado Kampf
Dvestotisíc
Medveď hnedý je najrozšírenejším medvedím druhom. Má desať poddruhov. Medzi najväčšie patria Kodiak a jeho kamčatský kolega. Dospelé jedince vážia od 150 do 370 kilogramov. Živia sa bobuľami, trávou, korienkami, ovocím, lístím, orechmi, semenami, rybami, hmyzom a zavše aj inými zvieratami. Na svete žije do dvestotisíc medveďov hnedých.
Ich kráľovstvo v Arbesbachu má 11-tisíc metrov štvorcových. Je rozdelené do niekoľkých obôr v ktorých môžu prejaviť svoju prirodzenosť. Môžu sa tu kúpať, hrabať kde sa im zapáči, liezť alebo sa ukryť v brlohoch. Medvede trávia väčšinu času hľadaním potravy. Vo svojich výbehoch ju nachádzajú všade a zamestnanci záchrannej stanice ju dokonca pred nimi aj ukrývajú, aby ich zabavili.
Vo výbehoch medvede aj zimujú. Počas spánku radikálne znížia energetickú spotrebu a žije z tukových zásob. Ich telesná teplota v tom čase klesne na 5 stupňov Celzia a tepová frekvencia sa zníži zo štyridsať za minútu na osem tepov. Bärenwald je otvorený denne od 10. do 17. Vstupné pre dospelého je 5 eur.
Ako sa tam dostať?
Najlepšie je nechať sa viesť GPS. Inak z Trnavy po diaľnici do Rakúska, okolo Viedne a Melku až k výjazdu 100 na Ybbs. V Ybbse mostom cez Dunaj najprv po ceste B3. Na križovatke s cestou B 119 odbočte vpravo. V Arbesbachu odbočiť doprava a pokračovať nad obec. Park pri ceste vľavo neprehliadnete.