Svetový futbalista José Varacka mal drahovské korene, v pondelok navždy odišiel
RELAX - Tí sú naši | 27.10.2018, 09.00, prispievatelia
Argentínsky futbalový reprezentant José Varacka sa dožil 86 rokov.

Futbalisti Independiente v roku 1954 absolvovali zájazd do Španielska. Na fotografii pred zápasom s Realom Madrid, ktorý porazili 6:0!!! Oporou mužstva bol aj José Varacka (v hornom rade uprostred). Foto: www.futebolportenho.com.br
Keď v minulých dňoch Argentínsky futbalový zväz cestou tlačových agentúr informoval o úmrtí svojho niekdajšieho futbalového reprezentanta Josého Varacku (zomrel 22. októbra 2018 vo veku 86 rokov), okamžite mi bolo jasné o koho ide.
O vynikajúceho stredopoliara, neskôr obrancu, ktorého korene pochádzajú zo Slovenska, z obce Drahovce pri Piešťanoch...
Dozvedel som sa o tom z obecnej monografie, ktorú vydali v ruku 2010 a vedenie samosprávy Drahoviec mi ju venovalo za dlhoročné moderátorské účinkovanie počas cestných bežeckých pretekov Drahovská desiatka.
reklama
Fotografia bratov Varačkovcov v drese populárneho argentínskeho klubu Independiente má totiž čestné miesto v špičkovej a vzorovej obecnej monografii „Drahovce, dejiny obce...“ z dielne autorského kolektívu vedeného jej zostavovateľom Mariánom Manákom, vysokoškolským profesorom Trnavskej univerzity.
Nemalú zásluhu na tom majú aj autori športovej kapitoly Jozef Brezovský a Milan Rusnáčik, ktorý obohatili jej futbalovú časť aj spomínanou fotografiou bratov Varackovcov.
Je z obdobia polovice päťdesiatych rokov, keď José a jeho mladší brat Emilio obliekali dres populárneho klubu Independiente.
Ich otec, Drahovčan Ján Varačka, ktorý odišiel za prácou do Južnej Ameriky, sa ňou popýšil žijúcej rodine v rodnej obci.
Úspešnejšie športovú kariéru z bratov Varackovcov zvládol starší José (nar. 27. mája 1932 v Buenos Aires), ktorý bol 28-násobným argentínskym reprezentantom a účastníkom dvoch majstrovstiev sveta.
Vďaka vynikajúcemu športovému žurnalistovi, Pezinčanovi Imrichovi Hornáčkovi (1925-1977), sme sa na Slovensku o ňom dočítali v knihe Majstrovstvá sveta vo futbale, ktorá vyšla v roku 1958, tesne po šampionáte vo Švédsku.
Z nej sme vyčítali, že tu na poste stredopoliara odohral v prvej vylučovacej skupine tri zápasy proti Nemeckej spolkovej republike (1:3), Severnému Írsku (3:1) a dokonca aj proti Československu.
Bratia Jozef (José) a Emil (Emilio) Varačkovci v drese argentínskeho Independiente na fotografii v monografii Drahoviec z roku 2010. Foto: Monografia Drahoviec
Tento zápas, v ktorom naši deklasovali Argentíncov vysoko 6:1 (góly: Zikán 2, Hovorka 2, Farajzl, Dvořák), sa hral v stredu 15. júna 1958 na Olympia štadióne Hälsingborgu pred návštevou 18 000 divákov za rozhodovania Angličana Ellisona.
V drese Československa nastúpili aj traja Slováci Gustáv Mráz (ČH Bratislava), Ján Popluhár a Pavol Molnár (obaja San Bratislava).
V osemčlennom kádri vtedajšieho trénera Karla Kolského boli vo Švédsku aj ďalší Slováci - brankár Imrich Stacho (Spartak Trnava), stredopoliar Titus Buberník a útočník Dezider Gajdoš (obaja ČH Bratislava).
V rokoch 1956 a 1959 José Varacka Argentínu úspešne reprezentoval aj na majstrovstvách Južnej Ameriky.
V priebehu rokov 1952-1967 zaknihoval aj bohatú 15-ročnú klubovú kariéru, keď obliekal dresy piatich mužstiev.
Najviac zápasov absolvoval v rokoch 1952-1960 v drese slávnych argentínskych klubov Independiente (celkom 202 a strelil 2 góly) a River Plate (v rokoch 1969-1965 odohral 146 zápasov a vsietil jeden gól).
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že v roku 1960 prestupoval práve z Independiente do River Plate za 2,5 milióna argentínskych pesos, čo bola v tom čase najvyššia suma v histórii tamojšej ligy...
Cesta 182 centimetrov vysokého stredopoliara Josého Varacku z River Plate v roku 1967 viedla nakrátko do známeho čilského klubu Colo Colo a svoju bohatú aktívnu činnosť zakončil v tom istom roku v peruánskom klube CS Miraflores.
Treba spomenúť aj jeho nevšedne bohatú 20-ročnú trénerskú činnosť v rokoch 1968-1988, kde postupne trénoval deväť klubov.
Z tých známejších to bolo argentínske tímy Boca Juniors (1972), River Plate (1983), či mexická Atlanta (1975).
Potom dlhé roky pôsobil ako televízny športový spolukomentátor a píšuci spolupracovník pre športové printové denníky.
MARIÁN PAVLÍK
Zdroj: archív autora, denník Šport č. 246/2018