Exotika: Tajomným zvukom didgeridoo lieči známych
AKTUALITY - Región | 14.7.2011, 00.00, Rastislav Piovarči
BOLERÁZ – Exotiku má priamo v dielni. Stolár a rezbár Ľubomír Kyselica (33) si svoje remeslo poriadne ozvláštnil. Okrem opravy starých nábytkov totiž vyrába nezvyčajný hudobný nástroj. Patrí medzi najstaršie na svete a pôvod má v ďalekej Austrálii.
reklama
Ľubomír Kyselica vyrába didgeridoo sedem rokov, za ten čas sa na ňom naučil aj hrať. foto: ras
Dodnes na ňom hrajú domorodci. Nazýva sa didgeridoo a bublavý zvuk, ktorý vydáva, človeka lieči a upokojuje. Na Slovensku pôsobí stále ako rarita, ale našiel si svojich priaznivcov. „Dnes to nie je také silné, ako pred pár rokmi. Ľudia sa zas zaujímajú o niečo iné. O ale stali verní, ktorých hra sa neustále zlepšuje,“ hovorí. Aj didgeridoo a bubny patria dnes už neodmysliteľne k ohňu v prírode.
Ľubo nástroje vyrába z agátového dreva už sedem rokov. Zatiaľ ich má na konte asi sto a mesačne sa mu jeden či dva kusy podarí aj predať. Kúpiť si didgeridoo však ešte nič neznamená. Naučiť sa na ňom hrať nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Najskôr si treba nacvičiť cirkulárne dýchanie, pretože bez neho to nikdy nebude ono.
„Keď ti začne dochádzať dych pri fúkaní, tak si naplníš ústa vzduchom a popri tom, ako ho vyfúkneš sa zároveň aj nadýchneš. Je to tak troška podvod, ale tón sa nepreruší,“ vysvetľuje. Výsledok potom závisí od samotného hráča. Ten môže počas fúkania rozprávať, vytvárať zvuky či tvoriť rytmus. Musí si však dokonale uvoľniť telo a celú tvár. Až tak, akoby sa mu mala roztiecť.
„Didgeridoo je rezonátor, jeho vibrácie vplývajú na telo. Liečil som ľudí takým spôsobom, že som im hral nad telom niekoľko minút. Bolo to pre nich minimálne príjemné,“ hovorí. Pozitíva to má aj pre samotného hráča, pri pravidelnom hraní sa zbaví nádchy.
Slováci to však majú oveľa ťažšie ako austrálski aboridžinci. Tým didgeridoo vyrobia termity z eukalyptu. U nás sa na to používajú tvrdšie druhy dreva, ktoré ale musia remeselníci ručne vydlabávať a opracovať. Hoci s Austráliu nás spája starý slovanský hudobný nástroj trombita.