Eurobankovka zožala úspech! Na suvenír čakali ľudia v rade ako za socializmu
AKTUALITY - Trnava | 16.11.2018, 17.31, prispievatelia
Ľudia si mohli kúpiť najviac pätnásť bankoviek, za ktoré si nič nekúpia. Stáli na ne aj 2,5 hodiny.

Nečakajú na banány, ani na toaletný papier. Dnes sú ľudia ochotní čakať hodiny na eurobankovky s nulovou hodnotou. Foto: Pavol Machovič
Stovky ľudí si v piatok na Trojičnom námestí v Trnave odstáli rad na eurobankovku s nulovou hodnotou. O suvenír mali záujem okrem Trnavčanov aj zberatelia z Bratislavy, Banskej Bystrice, Košíc a ďalších miest Slovenska.
Ľudia si tak mohli v predvečer 17. novembra pripomenúť, ako sa za socializmu čakalo na nedostatkový tovar. Bankovka s vyobrazením trnavskej Mestskej veže stojí tri eurá.
Prví ľudia stáli pred Turistickým informačným centrom v Mestskej veži už ráno okolo siedmej hodiny, postupne pribúdali ďalší. V čase obeda sa rad čakajúcich natiahol až po radnicu.
„Prišiel som vlakom z Bratislavy, bol som skoro na všetkých predajoch týchto eurobankoviek na Slovensku,“ povedal Pavol Lipták, keď vyšiel aj s vytúženými zberateľskými kúskami.
Ako jeden z mála si dal bankovky označiť pečiatkou Turistického informačného centra. Časť zberateľov sa podľa neho zameriava práve na bankovky s pečiatkami.
Popoludní sa v zadnej časti radu začali šíriť informácie, že eurobankovky sa nemusia ujsť každému.
Tento mladý muž prišiel z Maduníc, na bankovky čakal poctivé 2,5 hodiny. Foto: Pavol Machovič
„Eurobankovka s nulovou hodnotou vyšla v náklade 10-tisíc kusov, my sme na predaj dostali viac ako osemtisíc kusov. Aby sa každému ušli, obmedzili sme predaj pre jedného záujemcu maximálne na 15 kusov. Ľudia berú priemerne päť až desať kusov, niektorí, samozrejme, aj po pätnásť,“ povedala Michaela Potočárová z oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava tourism, ktorá zabezpečuje predaj týchto suvenírov.
Medzi záujemcami o bankovku boli Trnavčania, ktorí chceli pamiatku k 780. výročiu získania výsad slobodného kráľovského mesta, ďalej zberatelia, ktorí si bankovky z rôznych miest aj vymieňali, ale aj priekupníci, ktorí priamo na námestí ponúkali eurobankovky na predaj za vyššie ceny.
Trnavská eurobankovka s nulovou nominálnou hodnotou má farbu päťstoeurovky a formát dvadsaťeurovej bankovky, každý kus má svoje vlastné sériové číslo a štandardné ochranné prvky, ako sú hologram, vodotlač, mikrotext, dotyková zóna pre nevidiacich, UV ochranné prvky a ďalšie.
Priamo pred Mestskou vežou sa robili rôzne obchody, vymieňala sa napríklad Trnava za Banskú Bystricu. Foto: Pavol Machovič
Nulové eurobankovky sa vydávajú s povolením Európskej centrálnej banky a tlačia sa na rovnakom mieste ako oficiálne peniaze, nie sú však určené na platenie a neprijme ich automat ani čítačka bankoviek.
Napriek tomu sa však tieto originálne turistické suveníry tešia veľkému záujmu a sú v súčasnosti hitom v celej Európe.
SITA