Trnavské rybníky
reklama

Ústavný súd rieši Pečeňady, v obci pribudli krátko pred voľbami desiatky voličov

AKTUALITY - Voľby | 27.11.2018, 14.00, prispievatelia

Podľa sťažovateľov boli niektorí obyvatelia prihlásení na trvalý pobyt aj mimo stránkových dní alebo cez štátny sviatok.

Ústavný súd rieši Pečeňady, v obci pribudli krátko pred voľbami desiatky voličov

Ilustračné foto: Ján Král

reklama

 

Na neústavnosť a nezákonnosť volieb do obecného zastupiteľstva sa na Ústavnom súde SR sťažuje skupina kandidátov na poslancov z obce Pečeňady v okrese Piešťany.

 

Ústavnému súdu navrhujú vyhlásiť voľby do obecného zastupiteľstva v ich obci za neplatné.

 

Sťažovatelia upozornili na neobvyklý nárast počtu voličov v Pečeňadoch v období pred voľbami.

Ružový park
reklama

 

Kým 10. októbra bolo podľa ich zistení v obci evidovaných 445 voličov, o mesiac neskôr, teda v deň volieb, to bolo už 495 oprávnených voličov.

 

„Prudký nárast počtu voličov bol spôsobený účelovým prihlasovaním osôb počas posledných desiatich dní pred voľbami, ku ktorému boli vyzývaní obyvatelia cez sociálne siete,“ píše sa v sťažnosti.

 

Niektoré osoby boli podľa sťažovateľov prihlásené na trvalý pobyt aj mimo stránkových dní, ale aj počas štátneho sviatku 30. októbra, keď bol podľa nich obecný úrad zatvorený.

 

Keďže rozdiely medzi zvolenými poslancami a nezvolenými kandidátmi sa pohybovali v desiatkach hlasov, o výsledku volieb podľa skupiny sťažovateľov mohli rozhodnúť práve novoprihlásení obyvatelia obce.

 

„Z vyššie uvedeného je viac ako zrejmé, že v obci Pečeňady stúpol počet voličov bezprostredne pred voľbami, a to zásadným spôsobom, ktorý bol spôsobilý ovplyvniť výsledky komunálnych volieb práve v prípade postov poslancov obecného zastupiteľstva,“ píše sa ďalej v ústavnej sťažnosti.

 

Ústavný súd SR musí o sťažnosti rozhodnúť do 90 dní.

 

V Pečeňadoch zaznamenali v komunálnych voľbách 10. novembra rekordnú voličskú účasť.

 

Zo 490 oprávnených voličov ich prišlo voliť 432, čo znamená až 88,16-percentnú účasť.

 

Ľudí do volebnej miestnosti zrejme pritiahol spor o budúcnosť projektu termálneho vodného sveta, na ktorý sú v obci dva rozdielne názory.

 

Časť obyvateľov je za jeho vybudovanie, druhá časť ho odmieta ako ekonomicky neudržateľný.

 

Obec Pečeňady patrí medzi tie, ktoré sa nesťažujú na nedostatok peňazí, keďže na jej území leží časť Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

 

Ústavný súd SR dostal z Trnavského kraja sťažnosti na komunálne voľby aj z Hlohovca, zo Zavara (okres Trnava), Prašníka (okres Piešťany) či Sládkovičova (okres Galanta).

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama