Predvianočnú atmosféru v Trnave do nedele spríjemnia Stredoveké adventné trhy
AKTUALITY - Trnava | 14.12.2018, 17.16, prispievatelia
Predvianočné trhy v Trnave povolil Žigmund Luxemburský už v prvej polovici 15. storočia.

V piatok sa na Stredovekých adventných trhoch objavil aj Mikuláš s čertom a anjelom. Foto: trnavskyhlas.sk
Príjemný návrat do minulosti ponúkajú Stredoveké adventné trhy, ktoré sa konajú od piatka do nedele na Námestí sv. Mikuláša v Trnave.
V najstaršej časti mesta pri bazilike trhovníci v dobových kostýmoch ponúkajú návštevníkom výrobky majstrov starých remesiel, ale aj jedlá a nápoje pripravené podľa starodávnych receptúr.
Nechýba ani živý adventný kalendár, Betlehem, živé zvieratá a ďalšie atrakcie, ktoré patrili v dávnej minulosti k predvianočnému obdobiu.
Stredoveké adventné trhy sú alternatívou k tým klasickým, na ktorých dominuje hlavne občerstvenie.
Remeselníci pred očami ľudí vyrábajú a ponúkajú výrobky z kože, sviečky z včelieho vosku alebo ručne kované predmety.
Ani v stredoveku však na trhoch nechýbalo jedlo a pitie, preto sa organizátori z agentúry Hector pohrabali v starých receptoch a ponúkajú dobový punč, šporheltové dolky a ďalšie špeciality.
V piatok sú Stredoveké adventné trhy otvorené do 19:00, v sobotu a nedeľu od 10:00 do 19:00.
Stredoveké adventné trhy situovali na Námestí sv. Mikuláša. Foto: trnavskyhlas.sk
K životu v Trnave patrili predvianočné trhy aj pred stáročiami. V prvej polovici 15. storočia vydal panovník Žigmund Luxemburský listinu, ktorou povolil v Trnave organizovať slobodné trhy v dvoch termínoch v roku.
Z publikácie Adama Krupíka Stredoveké výsady mesta Trnava vyplýva, že jeden sa konal v júli a trval tridsať dní, druhý sa konal okolo sviatku sv. Mikuláša, začínal sa však už 21. novembra a končil sa 21. decembra.
Tento zimný trh možno považovať za predchodcu dnešných vianočných či adventných trhov, aj keď predávané komodity sa po stáročiach zásadne zmenili.
SITA