Trnava má na okrúhle výročie trvalú pamiatku v podobe viacerých kníh
AKTUALITY - Trnava | 1.1.2019, 18.20, prispievatelia
Históriu mesta mapujú viaceré publikácie.

Ilustračné foto: shutterstock.com
Trnava si v priebehu minulého roku pripomínala 780. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta.
Žiadne veľké oslavy sa nekonali, na okrúhle výročie však zostane trvala pamiatka v podobe viacerých kníh, ktoré sa zaoberajú bohatou minulosťou prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska.
Jednou z nich je kniha Simony Jurčovej Trnava – prechádzka v čase. Autorka prostredníctvom starých pohľadníc, fotografií a pútavého textu približuje premeny Trnavy v priebehu sto rokov, zhruba od konca 19. do konca 20. storočia.
Kniha ponúka prechádzku po uliciach v centre mesta a pripomína, kde mali kedysi svoj obchod Smékalovci, kde bol Chlebový rínok alebo kde stála známa krčma Čukotka.
V trnavskom jubilejnom roku vyšla aj kniha Trnava známa - neznáma. Ide o opis Trnavy z pera barokového vzdelanca a polyhistora Mateja Bela spred takmer troch storočí.
Trnavu opisuje veľmi lichotivo ako mesto prekvitajúce, bezpečné a pohodlné. Venuje sa cirkevným budovám, Trnavskej univerzite, ale aj trnavským trhom a životu remeselníkov či obchodníkov.
„Raz ročne sa koná výročný jarmok. Týždenné trhy sa konajú v pondelok a piatok a to na základe chvályhodného nariadenia, aby sa nedovoľovalo otvárať pohostinstvá pred deviatou hodinou a vystavovať tovar na predaj, ak by či výročné jarmoky či týždenné trhy pripadli na sviatočné dni. A to preto, aby bohoslužby neutrpeli žiadnu ujmu,“ priblížil Matej Bel život v Trnave v 18. storočí. Jeho text z latinčiny preložila Erika Juríková.
K okrúhlemu jubileu Trnavy vyšla aj kniha Stredoveké výsady mesta Trnava s podtitulom Sonda do života stredovekého mesta.
Autor Adam Krupík v nej približuje nielen najznámejšie výsady z roku 1238, ktoré si Trnavčania často pripomínajú, ale aj viaceré ďalšie, ktoré postupne prispeli k prosperite miestnych podnikateľov a k lepšiemu životu v meste.
(pm)