Exspartakovec Nebyla sa v Londýne presadil do zostavy, v klube mu našli nový post
ŠPORT - Futbal - Spartak | 5.1.2019, 10.30, Ján Král
Má len 16 rokov, už však urobil prestup, o akom snívajú aj profesionálni futbalisti. Sebastián Nebyla vyrastal na trnavskej Lokomotíve, už v žiackom veku však prešiel do Spartaka, kde sa stal kľúčovou postavou stredu zálohy mládežníckych celkov andelov. Hrával za staršie kategórie, ako bol jeho vek. Čoraz viac na seba výkonmi upozorňoval, až ho v lete angažoval londýnsky West Ham United. V metropole Anglicka získava ostrohy a mieni sa presadiť.

Sebastián Nebyla. Foto: Ján Král
Nebylu zaradili na Ostrovoch rovno do kategórie U18. V príprave sa ukazoval dobre a tak si hneď vybojoval miesto v základnej zostave.
Dokonca ho vybrali na kemp kategórie U23 (niečo ako klubová juniorka na Slovensku), za ktorú nastúpil v rámci sústredenia na Slovensku proti mužom Michaloviec i Košíc.
"V príprave som hrával na poste desinky, teraz mám post trochu nižšie na pozícii defenzívneho záložníka. Hrá sa mi tam lepšie, častejšie som v kontakte s loptou. Viem ich rozdávať do krajov. Síce sa nedostávam toľko k streľbe a do šestnástky ako predtým, viac však bránim a mám väčšiu zodpovednosť," hovorí Sebastián Nebyla.
V Anglicku spoznal nový level futbalu. Všetko je náročnejšie. "Všetci to tam berú veľmi vážne, každý chce vyhrávať. Súboje sú veľmi tvrdé, rozhodca niektoré zákroky ani neodpíska, za ktoré by u nás ťahal žltú kartu. V tímoch je veľa zahraničných hráčov, presadiť sa chcú aj domáci. Každý bojuje o svoje miesto a profesionálnu zmluvu," pokračuje.
Momentálne má vo West Hame tzv. študentskú zmluvu, ešte môže dva roky hrať za U18, ale už teraz bojuje o klasický kontrakt. "Všetko závisí od mojich výkonov."
Aj trénerské obsadenie v klube je pestré. O Nebylove napredovanie sa starajú viacerí bývalí hráči klubu. Do kontaktu už prišiel s Jackom Collinsom, Steveom Pottsom, Paulom Koncheskym či Carltonom Coleom.
"Cítim, že potrebujem ešte nabrať na sile, súboje sú veľmi náročné. Angličania chodia do posilňovne v skoršom veku. My začíname ako 14 – 15-roční, oni sú v tomto fyzickejší."
Sebastián trávil záver roka doma v Trnave, v spoločnosti mamy Michaely si pozrel Silvestrovský turnaj hráčov nad 35 rokov. Foto: Ján Král
Ubyvatovaný je na klubovom dome, kde má spolubývajúceho a kompletný servis. "Prať a žehliť som sa tak zatiaľ učiť nemusel," uškrnul sa.
"Zážitok je pre mňa, keď príde na návštevu moja rodina, pretože od leta ich len tak nevidím. Rád chodím na domáce zápasy áčka West Hamu, vždy je v hľadisku 55-tisíc divákov, dostávame vstupy zdarma. Užívam si atmosféru duelov," dodal.
Získal rozhodcovskú licenciu
V Nebylovom klube myslia aj na budúcnosť hráčov. Nedávno tak zorganizovali školenie, na ktorom mohli hráči získať rozhodcovskú licenciu.
"Na akadémiu prišli profesionálni rozhodcovia z Premier league. Hrali sme traja na troch a každý si vyskúšal rozhodovanie po kurze. Rozhodcovia spisovali ako sme to viedli a následne nás na druhý deň čakali testy. Zvládol som to úspešne, teraz môžem rozhodovať nižšie súťaže. Rozhodcovanie raz po skončení kariéry neodmietam, ale skôr sa prikláňam k trénerstvu. Chcem si v Anglicku spraviť aj trénerskú licenciu," dodal.