Kraj bude participatívny rozpočet a dotácie riešiť elektronicky
AKTUALITY - Trnava | 30.1.2019, 16.46, prispievatelia
E-riešenie Trnavskému samosprávnemu kraju poskytne bezplatne občianske združenie WellGiving.

Martina Tvrdoňová a Jozef Viskupič po podpise memoranda. Foto: fb.com/Trnavský samosprávny kraj
Trnavský samosprávny kraj bude prijímať v prvom ročníku participatívneho rozpočtu projekty výhradne elektronicky cez portál www.tvorimekraj.egrant.sk.
Celý proces bude veľmi jednoduchý, odbúra sa ním zbytočné papierovanie. Systém na prijímanie a neskôr aj na hodnotenie projektov krajskej samospráve poskytne občianske združenie WellGiving.
„Chceme, aby čo najviac aktívnych ľudí s dobrými nápadmi predložilo svoj zámer v rámci participatívneho rozpočtu a neskôr aj žiadosti o dotáciu. Žiadosti možno cez tvorimekraj.egrant.sk podávať do 22. marca. Potom príde druhá fáza, keď budú mať občania možnosť rozhodnúť o rozdelení 250-tisíc eur,“ povedala Martina Tvrdoňová z občianskeho združenia WellGiving.
Ocenila prístup kraja k participatívnemu rozpočtu, ktorý podľa nej spája osobný prístup s prístupom inovatívnym, keď na jednej strane organizuje v rámci prezentácie prvého ročníka participatívneho rozpočtu stretnutia s ľuďmi, na druhej umožňuje podávať projekty elektronicky.
E-riešenie bude kraj využívať aj v prípade žiadostí o dotácie.
„Sme prvý kraj, ktorá zavádza výhradne elektronické podávanie žiadostí v rámci našich dotačných schém. Som veľmi rád, že v podobe občianskeho združenia WellGiving sme našli partnera, ktorý nám výrazne pomáha pri zavádzaní moderných a transparentných procesov,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič po podpise memoranda o spolupráci s týmto združením.
WellGiving poskytne samospráve e-riešenie a hlasovaciu online aplikáciu Hlas občanov samospráve bezplatne.
Na pilotný ročník participatívneho rozpočtu vyčlení krajská samospráva 250-tisíc eur, ktoré budú rozdelené medzi sedem okresov v pomere podľa počtu obyvateľov.
O tieto peniaze sa môže pre svoj projekt uchádzať každý obyvateľ kraja, skupiny obyvateľov, občianske združenia alebo neziskové organizácie.
Participatívny rozpočet by mal slúžiť na podporu komunitných projektov v oblastiach kultúry, športu, úprav verejných priestranstiev, v sociálnej sfére a ďalších oblastiach.
O podpore konkrétnych projektov rozhodne ich posudzovanie a elektronické hlasovanie.
SITA