Klobásy z Drahoviec a Maduníc bodovali na festivale v Srbsku
AKTUALITY - Región | 24.2.2019, 10.39, prispievatelia
Slováci sa cítili v Báčskom Petrovci ako doma.

Drahovsko - madunická zostava na Klobásfeste v Srbsku. Foto: archív ML
Medzi šiestimi desiatkami súťažných tímov na medzinárodnom Klobásafeste 2019 v Báčskom Petrovi v Srbsku nechýbal v polovici februára ani súťažný kolektív z Drahoviec s posilami zo susedných Maduníc.
Tím Drahovskí fikoši tam nebol len tak, ich klobásy v silnej konkurencii tímov zo Srbska, Chorvátska, Rumunska či Maďarska a Slovenska získali jednu z piatich zlatých medailí.
Drahovskú výpravu tvorili Vierka a Miroslav Ledeckí, Anetka a Ivan Nitkovci a Maduničania Danka Nitková a Danka a Jozef Škublovci.
Do tímu patrili aj Srb žijúci v Drahovciach Daniel Palent a Jaroslav Milan z Turca, ktorý nám priebeh IV. ročníka tohto medzinárodného podujatia, na ktoré zavítali tisícky ľudí, priblížil.
„Drahovskí fikoši pútali davy návštevníkov nielen výzdobou stanoviska a kvalitnými výrobkami, ale aj tanečnými kreáciami našich dievčat. Ako išiel čas, ubúdalo nám z vystavených mäsových výrobkov, ale aj koláčov a chuťoviek. O výrobu súťažných klobás sa postarali manželia Škublovci a Ivo Nitka, všetko pod odborným dohľadom drahovského starostu Miroslava Ledeckého. O kvalite drahovsko – madunických výrobkov svedčí fakt, že nám z výzdoby zostal len drevený skelet,“ popísal drahovsko – madunickú reprezentáciu na festivale Jaroslav Milan.
Hlavným organizátorom Klobásafsetu 2019 bola Rada Miestneho spoločenstva v Báčskom Petrovci, ktorá udelila 10 bronzových, sedem strieborných a päť zlatých medailí.
Do Drahoviec okrem jednej zlatej putuje aj ocenenie pre najkrajší súťažný tím.
Človeku sa zbiehajú slinky už len pri pohľade na tie dobroty. Foto: archív ML
Báčsky Petrovec v Srbsku je známy tím, že väčšinovým obyvateľstvom sú tam Slováci.
„Bolo veľmi príjemné vystúpiť z auta, pozdraviť okoloidúcich „dobrý deň“ a dočkať sa odpovede „vitajte doma“, dodal Jaroslav Milan.
Drahovčania a Maduničania sa tam spriatelili s mnohými súťažiacimi, návštevníkmi, ale aj členkami Spolku petrovských žien.
Predsedníčka spolku a miestna učiteľka slovenčiny Mária Gašparovská im priblížila, ako zachovávajú tradície svojich predkov, ako učia svojich potomkov vyšívať, tkať koberce alebo spievať slovenské ľudové piesne.
(pm)