Trnavské rybníky
reklama

Najstaršia Bohdanovčanka: Spomína na Masaryka, pôjde aj voliť budúceho prezidenta

RELAX - Príbehy | 11.3.2019, 14.09, prispievatelia

Anna Hegedüsová je vo veku 94 rokov najstaršie žijúcou obyvateľkou obce Bohdanovce nad Trnavou. Aj napriek vysokému veku pristupuje ku svojmu volebnému právu zodpovedne, a preto ju pri hlasovacích urnách môžete stretnúť pravidelne. Pozná totiž hodnotu tohto aktu, pretože žila v dobe, keď možnosť voľby nebola samozrejmosťou.

Najstaršia Bohdanovčanka: Spomína na Masaryka, pôjde aj voliť budúceho prezidenta

Anna Hegedüsová. Foto: Katarína Chovančáková

Fragile v Dome Kultúry
reklama

 

Pani Anna v dedinke pri Trnave nebývala vždy. Pochádza z obce Svätý Peter, ktorá sa nachádza na juhu Slovenska a tam prežila väčšinu života. K Trnavskému regiónu však nemala nikdy ďaleko. Jej matka totiž pochádzala z Križovian nad Dudváhom.

 

V spomienkach z detstva prechováva aj tie na prezidenta T. G. Masaryka. Keď prechádzal okolím, na privítanie mu spievali pesničku, ktorej slová si pamätá dodnes:

 

„Tatíčko starý náš, šedivú hlavu máš, zakiaľ budeš medzi nami, zatiaľ bude dobre s nami.“

reklama

 

Vtedy si možno nikto neuvedomoval, ako tie slová časom naberú na pravdivosti.

 

Svadbu mala ako osemnásťročná, dlho si ale mladomanželské chvíle neužila. V tom období zúrila vo svete vojna a tak musel manžel narukovať na front.

 

Vrátil sa až po troch rokoch. Počas nich sama zažila ťažké chvíle. Pri príchode vojakov jej museli dokonca pomôcť susedia, ktorí vykopali na záhrade jamu, do ktorej ju ukryli. Tam s ostatnými mladými dievčatami prečkala skrytá tri dni.

 

Ani po vojne však pokoj v krajine nenastal. S nástupom komunistickej strany k moci prišla na rad aj kolektivizácia majetku.

 

Rodinu pani Hegedüsovej to neobišlo. Rodičom zobrali hospodárske zvieratá, ktoré predstavovali pre malých poľnohospodárov jeden z hlavých spôsobov obživy.

 

Svadobná fotografia Hegedüsovcov. Foto: Katarína Chovančáková

 

 

Ale aj napriek tomu prežila pekný a spokojný život. S manželom boli svoji takmer 70 rokov a vychovali dve dcéry. V súčasnosti sa teší z dvoch úspešných pravnúčeniec.

 

Blížiace sa prezidentské voľby tak ako ani ostatné nevynechá. Aj túto volebnú sobotu sa pani Hegedüsová spolu s dcérou a zaťom vyberú smer Kultúrny dom Bohdanovce nad Trnavou, kde venuje svoj hlas niektorému z kandidátov.

 

Požiadavky na budúceho prezidenta nemá prehnané, zato úprimné a opodstatnené. „Nech je to, kto chce, ale aby bol dobrý a spravodlivý,“ dodáva na záver.

 

KATARÍNA CHOVANČÁKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama