Trnavské rybníky
reklama

Nebezpečný svah sa snažia zastaviť vojaci

AKTUALITY - Región | 25.7.2011, 00.00, prispievatelia

VINOHRADY NAD VÁHOM – Neutíchajúce daždivé počasie zhoršuje statiku svahu v obci pri Seredi, ktorý sa už niekoľko mesiacov trápi obyvateľov miestnej časti Kamenica. Ozbrojené sily SR poskytli v pondelok na jeho sanáciu 91 profesionálnych vojakov, ktorí pracujú na výkopoch šiestich odvodňovacích kanálov.

Nebezpečný svah sa snažia zastaviť vojaci

Zosuv pôdy ohrozuje rodinný dvojdom. Foto: sita

Cukrovar Trnava
reklama

Odvodnenie by malo zastaviť zosuv svahu, ktorý ohrozuje niekoľko rodinných domov v časti Kamenica. Vojaci budú k dispozícii dvanásť hodín denne až do splnenia úlohy. Podľa veliteľa pozemných síl Ozbrojených síl SR Jána Salaganiča nemôžu v tomto prípade nasadiť ťažkú ženijnú techniku, pretože tá by mohla situáciu ešte zhoršiť. Vojaci používajú len lopaty, krompáče, sekery, mačety, motyky a jedinou modernou technikou sú motorové píly. Úlohou vojakov je podľa Pavla Liščáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra odviesť vodu zo svahu po spádnici do vzdialenejších vsakovacích studní. Tým, že nebude vsakovať do svahu, mal by sa zastaviť aj jeho zosuv. Liščák manuálnu pomoc vojakov vysoko ocenil. Geológovia navrhli aj okamžitú sanáciu svahu za dvojdomom rodiny Nagyovcov, ktorú už robí špecializovaná firma.
 

Do záchranných prác sa v pondelok zapojili aj vojaci. Foto: sita

Dni zdravia
reklama

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra podľa Liščáka oblasť, ktorá sa začala zosúvať, monitoruje už dlhodobo. Stavať v časti Kamenica sa podľa neho mohlo len preto, lebo územný plán obce varovania geológov nerešpektoval. Prvé trhliny vo svahu tesne za rodinnými domami sa objavili ešte koncom marca. Postupne sa zväčšovali, v júni sa spodná časť svahu odtrhla. Obec vtedy vyhlásila mimoriadnu situáciu. Zosuv obnažil základy rodinného dvojdomu a ohrozil aj jeho statiku. Prístupovú cestu do časti Kamenica obec uzatvorila.
sita

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama