Trnavské rybníky
reklama

V stredoveku pili Trnavčania pivo denne, mesto na nápoji dobre zarábalo

RELAX - Trnavské pikošky | 12.6.2019, 11.53, prispievatelia

V stredoveku pili obyvatelia Trnavy pivo namiesto vody, tá ohrozovala ich zdravie.

V stredoveku pili Trnavčania pivo denne, mesto na nápoji dobre zarábalo

Ilustračné foto: archív trnavskyhlas.sk

reklama

 

Trnavčania získali presne pred 600 rokmi právo variť pivo. Výsadu udelil mešťanom prvého slobodného kráľovského mesta v roku 1419 kráľ Žigmund s tým, že ak by to bolo nevyhnutné, pivo môžu aj dovážať.

 

Pivári si okrúhle jubileum pripomenú v sobotu veľkým pivným pochodom Trnavou, ale aj príležitostným pivom s názvom Trnavské oné.

 

Pochod po podnikoch, ktoré čapujú pivo, už viac ako dve desaťročia organizuje občianske združenie Trnavská 13.

reklama

 

V posledných rokoch sa na ňom zúčastňuje približne 3 000 priaznivcov piva s pivnými pasmi - pindexmi, ktorými hodnotia kvalitu podnikov a piva.

 

Predaj piva tvoril v stredoveku významnú časť príjmov mesta, vyššiu, ako napríklad dane.

 

Historik Jozef Šimončič vo svojej práci o histórii trnavských pivovarov píše, že z piva čapovaného v mestských krčmách dosahovalo mesto až päťdesiatpercentný zisk.

 

V tom čase bola v meste priemerná spotreba piva 57 litrov na osobu za rok. Ak by sa rátali len muži, tak ich priemerná spotreba bola 228 litrov piva za rok.

 

Adam Krupík, ktorý sa zaoberal kráľovskými výsadami Trnavy, v tejto súvislosti uviedol, že pivo bolo v stredoveku na stoloch Trnavčanov prakticky denne.

 

„Pre často kontaminovanú a zdravie ohrozujúcu mestskú vodu bolo pivo súčasťou pitného režimu tak prirodzene, ako je dnes voda,“ napísal v súvislosti s výsadou o varení piva.

 

Aj keď výsada kráľa Žigmunda z roku 1419 je najstaršou zmienkou o pive v Trnave, Trnavčania určite pili pivo aj predtým.

 

Kráľovská výsada výrobu a dovoz piva len zlegalizovala.

 

Na tradíciu varenia piva zo stredoveku nadviazal v roku 1974 novopostavený pivovar na okraji mesta, ten však pred niekoľkými rokmi výrobu zastavil.

 

V súčasnosti na pivovarnícku tradíciu v Trnave nadväzuje predovšetkým pivovar Sessler, ten dokonca na mieste prvého mestského pivovaru.

 

Jeho názov odkazuje na Jozefa Sesslera, ktorý v roku 1872 mestský pivovar odkúpil. Terajší majiteľ tu výrobu piva obnovil v roku 2008.

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama