Trnavské rybníky
reklama

Taxikári porušujú zákon, úradníci vyčkávajú

AKTUALITY - Trnava | 28.7.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Aktuálne pôsobí na území Trnavy zhruba 90 taxikárov, o niečo menej je vozidiel, ktorými rozvážajú zákazníkov. Nie všetci ale v zmysle platnej legislatívy.

Taxikári porušujú zákon, úradníci vyčkávajú

Väčšina taxikárov v Trnave má autá polepené reklamami. Povinné údaje však na nich nenájdete. Foto: autor

Cukrovar bývanie
reklama

Článok v predchádzajúcom čísle Trnavského hlasu vyvolal rozsiahlu diskusiu. Reagovali naň zákazníci i samotní taxikári, ktorí naznačili, že len približne desať percent z celkového počtu v poriadku všetky papiere.
 

Legálne, dohodou, načierno
Aj takto sa taxikárči v Trnave. Väčšinou ide o živnostníkov, iní si len privyrábajú. Sú však aj takí, čo jazdia bez licencie. Podľa pracovníkov inšpektorátu práce je ich ťažko odhaliť. Pri kontrolách zatiaľ na nich nenarazili, museli by ísť cielene po jednotlivých autách. Evidenčné čísla by im však musel niekto nahlásiť. Ťažko tiež dokázať niekomu, že odpracuje na dohodu viac hodín, než mu povoľuje zákon. Ten stanovuje maximálne tristo ročne, čo nie je ani tridsať mesačne a taxikár ich odjazdí za tri dni. Táto bezmocnosť štátnych inštitúcií hrá nepoctivým taxislužbám do karát.
 

Budú platiť zákazníkom?
Živo sa diskutovalo aj o cene cestovného. Podľa niektorých prevádzkovateľov taxislužby v Trnave sa nedá po meste dlhodobo jazdiť za 2,50 eura. Ak totiž taxikár riadne odvádza dane, platí povinné poplatky a podobne, optimálne sa cena za jeden kilometer rovná cene jedného litra pohonných hmôt. Nízku cenu si môžu dovoliť vraj tí, čo legislatívu obchádzajú. Ako prví ju začali v rámci jednej jazdy Trnavou účtovať taxikári združení pod hlavičku Relax Taxi, potom s ňou vyrukovala aj nová taxislužba EuroTaxi. Údajne sa už dá v meste odviezť aj za 2,49 eura autami Alcatraz Taxi. Ak to pôjde takto ďalej, v rámci konkurenčného boja sa môže stať, že taxikári budú zákazníkom platiť za to, že ich môžu odviezť.
 

Mini Trnava
reklama

Autá plné reklám
Jediné, za čo môžu úradníci postihovať taxikárov bez toho, aby museli sliediť, je nedodržiavanie povinnosti dopravcu pri označovaní vozidiel. Zo zákona na nich musí byť jasne uvedené aj obchodné meno či cenník. Na viacerých taxíkoch však nájdete len reklamy, čísla dispečingov a názvy, ktoré nie sú obchodným menom ale len nejakým odlišovacím označením od iných. Aj farebné odlíšenie žltých taxíkov môže byť v rozpore s legislatívou, ak zmenu farby majitelia áut nezaevidovali v technických preukazoch.
 

Každý taxík musí byť riadne označený obchodným menom. Ak nie, taxikár porušuje zákon. Toto je jediné správne označenie. Ak na taxíku z týchto údajov niečo chýba, taxikára môžu úradníci či policajti pokutovať. Foto: autor 

Riešenie v nedohľadne
Problémy taxikárov v Trnave a najmä dôslednejšiu kontrolu zodpovedných orgánov by mala vyriešiť ďalšia novelizácia zákona 168 z roku 1996. V súčasnosti je v mimorezortnom pripomienkovaní a do platnosti by mala vstúpiť v januári 2012. Úradníci sa na ňu spoliehajú ako na mannu nebeskú, aj keď ešte nevedia, v akej podobe ju poslanci schvália. V súčasnom zákone je dier viac ako v ementáli.
Zasiahnuť do konkurenčného boja môže aj Mesto Trnava. To však zatiaľ neuvažuje prijať všeobecne záväzné nariadenie, ktorým by taxikárom upravovalo podmienky pre podnikanie. Iba ak by jeho potrebu iniciovali poslanci alebo taxikári. „Aj tak by sme to museli robiť len v zmysle platnej legislatívy. Určite by sme nemohli len tak určiť, koľko taxíkov bude po meste jazdiť. Zrejme by došlo k žrebovaniu nejakých povolení a mohlo by sa stať, že by ho nedostali tí, čo by jeho prijatie iniciovali,“ uviedol hovorca Pavol Tomašovič. „Mesto má za povinnosť len vyčleniť parkovacie miesta pre taxislužby. Tie sú na železničnej stanici a Radlinského ulici. Tiež môžeme v súčinnosti so štátnou políciou robiť kontroly. Posledná bola pred dvomi rokmi a žiadne vážnejšie porušenia sa nezistili.“
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama