Trnavské rybníky
reklama

AKTUALIZOVANÉ: Autobus smrti. Fanúšikovia sa vrátili domov

AKTUALITY - Trnava | 28.7.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Smoliarsky výjazd trnavských fanušikov na zápas do Sofie. Najskôr tragédia v podobe smrti fanúšika Tomáša Čemana, potom porucha na hraniciach. Čo sa vlastne v autobuse, poznačenom toľkým nešťastím, dialo od jeho štartu v Trnave? Máme to z prvej ruky.

AKTUALIZOVANÉ: Autobus smrti. Fanúšikovia sa vrátili domov

Tomáš sedel v bielom poschodovom autobuse. Prečo vystrčil hlavu, je záhadou. Foto: Blic.rs

Cukrovar
reklama

Fanúšikovia Spartaka odchádzali z Trnavy v stredu večer ôsmej hodine. Dva autobusy za sebou šli celú cestu. "Nálada bola výborná, spievalo sa, skandovalo i popíjalo. Všetko ale s mierou," uviedol Denis, ktorý cestuje  spolu s ďalšími 69 fanúšikmi osudným autobusom do bulharskej metropoly. "Niečo po siedmej vo štvrtok ráno sme už boli pred Belehradom, keď sa nešťastie stalo. Nevidel som to na vlastné oči, pretože som bol v dolnej časti autobusu. Tomáš chcel zrejme otvoriť strešné okno a vyvetrať. Prečo vystrkoval hlavu, nevie zrejme nik. Je hlúposť, že by chcel vyliezť za jazdy na strechu autobusu."

Miesto tragédie. Dopravná značka vpravo na inkriminovanom moste udáva jeho svetlú výšku 4,3 m. FOTO: Blic.rs

Potulky mestom
reklama

Podľa vyjadrenia srbských lekárov Tomášovi konštrukcia nadjazdu uťala časť lebky. Bol na mieste mŕtvy. Jeho telo padlo medzi cestujúcich na poschodí autobusu. "Čo sa presne stalo, by mohli vedieť vodiči druhého autobusu, ktorý šiel za nami. Sanitka tam bola do desiatich minút. Pýtali sme sa lekárky, čo a ako, posunkami nám naznačila, ako keby mu dávali masáž srdca. Mysleli sme si, že sa ho snažia oživiť. Mal však v hlave dieru," opisuje situáciu Denis. "Potom prišli policajti, neskôr aj pohrebné auto. Dali fúkať aj vodičom, jeden z nich vraj nafúkal 3,1 promile alkoholu. Ale nie ten, čo šoféroval. My sme zatiaľ len čakali, všetko trvalo tak strašne dlho, nikomu nebolo do reči. Niektorí chalani začali spontánne na blízky strom vešať šály, tričká a vlajky, niekto natrhal kyticu kvetín, zapaľovali sa na Tomášovu počesť sviečky. Tí fanúšikovia, čo mali silnejšie nervy, čistili od krvi poschodie autobusu."

Bezprostredne po hroznej udalosti. Kamaráti prinášajú na miesto Tomášovej smrti kvety. FOTO: Blic.rs

Spartakovci sa v srbskej metropole zdržali zhruba štyri hodiny. "O jedenástej sme sa konečne znovu pohli smerom na Sofiu. Nálada v autobuse je smutná, tichá. Každý je myšlienkami ponorený sám do seba. Rozhodli sme sa, že budeme pokračovať v ceste, už kvôli Tomášovi, aby sme si ho aj takto uctili. Bude to však mĺkve povzbudzovanie," dodal Denis.

Fanúšikom z autobusu smrti sa lepila smola na päty naďalej. "Pred 17. hodinou sa nám na hranici pokazil autobus. Do Sofie je to vraj len 57 kilometrov, veríme, že na duel prídeme včas," napísal v esemeske Denis. Situácia sa však nezmenila ani do výkopu zápasu. Trnavčania ostali naďalej uviaznutí na hraničnom priechode zo Srbska do Bulharska Gradinje. "Prehrial sa motor autobusu, zrejme preto, že sa šofér snažil dohnať stratený čas. Zo zápasu už asi neuvidíme nič. Nálada je pod psa, je to naozaj čierny deň fanúšikov Spartaka. Rodičia nech nemajú obavy, tekutín a potravín zatiaľ máme dostatok. Škoda, že pre nás nik neposlal autobus zo Sofie," uviedol v esemeske sklamaný Denis.

Uviaznutí Trnavčania boli ešte v čase skončenia duelu na hraniciach. Stále čakali, kedy pre nich príde náhradný autobus. "Motáme sa po colnici, ležíme na chodníku. Našťastie, nikomu tu neprekážame. Spomínali, že autobus pre nás príde o 18. hodine, je takmer pol jedenástej v noci a stále nič. V živote už na takýto zájazd nepôjdem. Stačilo. Aj keď sme išli do Sarajeva, sa nám pokazil autobus. Asi mám smolu," uzavrel fanúšik Denis.

Sobota, osem ráno. Situácia sanezmenila. Osádka autobusu, v ktorom zahynul Tomáš Čeman, už pätnásť hodín stojí na hraničnom priechode Gradinje. Ale už nie sama. Spoločnosť jej robia kamaráti z ďalších dvoch autobusov, ktoré viezli fanúšikov Spartaka na zápas s Levski Sofia. "Prídu aj zvyšné dva, do Trnavy by sme sa mali vrátiť spoločne. Stále čakáme na náhradný autobus z Čiech. Je to zdĺhavé, celú noc sme to vybavovali. Ešte presne nevieme, kedy dorazí. Dúfam, že čoskoro," napísal v esemeske Denis.

Náhradný autobus dorazil na hranice o 11. hodine. "Všetci sme sa naložili a sme už na ceste domov. Ideme ako kolóna piatich autobusov. Dúfam, že sa už nič nestane," uviedol Denis.

Konvoj autobusov, ktoré vezú fanúšikov Spartaka je v sučasnosti už na území Maďarska. Cesta domov vraj zatiaľ prebieha bezproblémovo. Väčšina tých, čo na hraniciach strávila 18 hodín čakaním na náhradný autobus, sa konečne trochu vyspala. všetci sa už tešia na svojich blízkych.

Prvý z piatich autobusov dorazil do Trnavy v sobotu pred pol štvrtou ráno a postupne prichádzali zvyšné. Fanúšikov čakali priatelia i rodičia. Radosť z ich návratu sa miešala so slzami nad smrťou kamaráta. Nikomu nebolo veľmi do reči. Uctiť si ho plánujú už na nedeľňajšom ligovom zápase.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama