V uliciach Trebatíc bol bežecký sviatok, vyhral Keňan Henry Kemboi

ŠPORT - Atletika | 29.7.2019, 17.04, prispievatelia

Maďarská atlétka Zita Kácser vyhrala Memoriál Petra Minárecha štvrtý raz, medzi mužmi premiérovo kraľoval Keňan Henry Kemboi.

Svetoznámy Henry Kemboi z Kene pri svojej premiérovej účasti v Trebaticiach vyhral 10-kilometrovú konfrontáciu mužov sólo spôsobom štart - cieľ.

V Trebaticiach mali opäť raz bežecký sviatok. Bol ním jedenásty ročník medzinárodného cestného behu MPM.

Predpoludňajšia telovýchovná paráda pozvala na štart všetky vekové kategórie, počnúc deťmi predškolského veku a končiac sedemdesiatnikmi.

Pricestovali z celého Slovenska, ale aj z Česka, Francúzska, Kene, Maďarska a zo Španielska.

Hlavné preteky na 10 km režírovali chýrni zahraniční atléti, Keňan Henry Kemboi a Maďarka Zita Kácser, šestnásťnásobná majsterka svojej krajiny v behoch na dlhé trate.

Dvojnásobná účastníčka majstrovstiev Európy (2016, 2018) triumfovala pred početnou diváckou kulisou novým traťovým rekordom na súčasnom okruhu MPM.

Najrýchlejšia žena 11. ročníka popreháňala aj mužských konkurentov, veď okrem pódiového tria sa pred ňu dostali v celkovom poradí už iba dvaja bežci, štvrtý Roman Šlúch z Banskej Štiavnice (zároveň vyhral kategóriu M40 časom 36:30) a piaty Oriol Fauria zo Španielska (36:48). .

Do cieľa dobehlo všetkých 119 desiatkarov.

Prekvapením bola účasť bežca s číslom 32. Bol ním primátor Piešťan Peter Jančovič. Krátko pred štartom hlavných pretekov sa s ním zvítal domáci starosta Juraj Valo (v bielom tričku).

Chválili organizátorov aj divákov

Obec Trebatice, učiteľky z materskej školy a členovia obecného futbalového klubu, za prispenia štedrých sponzorov, pripravili tohtoročný MPM vskutku na výbornú.

Nezabudnime ani na vďačných divákov pozdĺž trate.

„Počas celých pretekov nás vodou osviežovali na improvizovaných stanovištiach azda pred každým tretím domom. Nejaký ten rok už cestujem po bežeckých podujatiach, no nič podobné som ešte doteraz nezažil,“ povedal do moderátorovho mikrofónu trnavský šesťdesiatnik Milan Hrdina.

„Do Trebatíc chodím veľmi rád. Kvôli dôsledným organizátorom aj žičlivým divákom,“ vyslovil svoj pohľad Seničan Pavol Waldecker.

Podobnými hodnoteniami poďakovali gestorovi pretekov Jurajovi Valovi aj ďalší súťažiaci, vrátane zahraničných.

Popri špičkových atlétoch bežali vo vyše 100-člennom poli desiatkarov aj rekreační vyznávači pohybových aktivít zdravia.

Najrýchlejší desiatkari

Napokon si predstavme pódiové trojice v absolútnom poradí Memoriálu Petra Minárecha 2019.

Muži (cesta, 10 km):

1. Henry Kemboi (Keňa / Benedek Team, 32:19 min), 2. Tibor Kakaš (Senec, 35:05), 3. Rastislav Kalina (MK Rajec, 35:23).

Ženy (cesta, 10 km):

1. Zita Kácserová (Maďarsko / Benedek Team, 36:50 min – traťový rekord), už jej štvrtý primát v trebatickom behu, 2. Ľubomíra Maníková (AK Dubnica nad Váhom, 38:42), 3. Barbora Brezovská (BMSC Bratislava, 38:48).

Fotogaléria z pretekov

Hviezda maďarskej atletiky Zita Kácser triumfovala v trebatickom MPM štvrtý raz, opäť v traťovom rekorde žien. Fotoreportér Juraj Jankech ju po pretekoch zvečnil so sympatickými dievčatami v trebatických krojoch.

Keňan H. Kemboi pri zápise do pamätnej knihy Trebatíc.

Poháre starostu obce si odniesli aj najstarší účastníci, Michalovčan Gerard Parilák (rok narodenia 1943, čas 1:05:14 h) a Bratislavčanka Soňa Macejáková (1956, 1:15:25).

Súčasťou nedeľného predpoludnia boli aj bežecké zápolenia najmenších adeptov. Hlavný rozhodca Milan Kraic z Majcichova dal práve štartový pokyn ďalšej rámcovej kategórii.

Medaily pre bežecké žubrienky.

Tiež traja najrýchlejší chlapci predškolského veku si odniesli pamätné odmeny.

Pred trebatickým obecným úradom, centrom sympatického bežeckého festivalu, bolo v nedeľu 28. júla ľudské mravenisko.

Text: JAROSLAV LIESKOVSKÝ