V Trnave budú až dve nové ihriská s umelou trávou, do športovej haly pôjdu milióny eur
AKTUALITY - Trnava | 30.7.2019, 14.39, Ján Král
V Trnave sa riešia aktuálne viaceré investície do športovej infraštruktúry. Azda najviditeľnejšou je výstavba ihriska s umelým trávnikom v areáli Slávie.

Momentálne na Slávii dokončujú siete a podložie pre umelý trávnik. Foto: Ján Král
Projekt v hodnote vyššej ako 600-tisíc eur realizujú na ihrisku číslo jedna, ktoré doposiaľ nebolo udržiavané a slúžilo na voľnočasové aktivity pre verejnosť.
Umelá tráva novej generácie bude mať automaticky zavlažovací systém aj osvetlenie, aby tu bolo možné trénovať i po zotmení. Hotová má byť koncom októbra.
Mesto však muselo riešiť nečakanú komplikáciu, pretože ihrisko bolo pre vecné bremeno z minulosti súvisiace s odvodňovaním tenisového areálu potrebné posunúť bližšie k hracej ploche číslo 2.
Z tej zobrali takmer deväť metrov. Aby sa obnovila jej funkčnosť, riešením je časom posunúť dvojku a následne aj trojku bližšie k bývalému Cukrovaru.
Priestor na to je, ale vyžiada si to opäť ďalšie investície a hlavne čas. Pre novú sezónu, ktorá štartuje už o pár dní, majú futbalisti využívať ako zápasové ihriská trojku a šestku.
Spartak má priestor na umelej tráve garantovaný
Po vybudovaní umelej trávy by povrch mal podľa nedávneho vyjadrenia trnavského primátora Petra Bročku slúžiť aj pre verejnosť.
Zohľadniť však bude nutné zmluvne garantované hodiny pre Spartak Trnava a tiež pokrytie potrieb ďalších futbalových klubov ako sú Slávia Trnava či Kopánka.
„Som za to, aby sa najprv naplnili potreby klubov a až potom sa využívala plocha komerčne pre partičky,“ hovorí predseda športovej komisie Mesta Trnava a poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Fuzák.
Oproti pôvodnému plánu museli ihrisko odsunúť ďalej od tenisových kurtov. Foto: Ján Král
Spartak investoval 200-tisíc eur, ktoré získal od Slovenského futbalového zväzu, na vytvorenie tréningového dvojihriska. V kontrakte bolo dohodnuté, že vďaka tomu bude môcť využívať aj umelú trávu.
Nové vedenie červeno-čiernych inak momentálne plánuje aj investície na ihrisku číslo 6, kde chce vytvoriť zázemie pre prípravu svojho A-tímu.
Z ihriska už zmizli kovové zábradlia, zmenou prechádzajú striedačky, postupne sa majú diať ďalšie zmeny.
"Počiatočný prístup nových funkcionárov Spartaka je smerom k mestu veľmi pozitívny, akékoľvek debaty sa vedú v konštruktívnej atmosfére. Verím, že tento trend bude pokračovať. Teším sa z toho nielen ako poslanec zastupiteľstva ale najmä ako fanúšik Spartaka," pokračoval Fuzák.
Juraj Fuzák. Foto: Ján Král
V Trnave budú dve ihriská s umelým povrchom
Spomínané dvojihrisko, ktoré vzniklo odstránením bariér a spojením doterajších plôch 4 a 5 už je pokryté trávou a na jeseň by malo začať slúžiť tréningovému procesu.
Realizácia sa nezaobišla bez problémov, momentálne sa ale čaká už len na dostatočné zakorenenie trávnika. Naraz tu budú môcť trénovať minimálne tri mládežnícke kolektívy.
Umelú trávu na Slávii financuje Mesto Trnava z viac ako miliónového úveru schváleného zastupiteľstvom na revitalizáciu športovísk v tomto komplexe.
Len niekoľko týždňov stará je správa, že vláda Slovenskej republiky vyčlenila sumu 1,5 milióna na projekt modernizácie strelnice a 500-tisíc na výstavbu tréningového ihriska s umelou trávou.
Pre futbal to znamená, že v meste bude ďalšia plocha s umelým povrchom.
„O tom, kde bude umiestnená, rozhodne štát. Osobne som za to, aby sa nerobilo ďalšie takéto ihrisko na Slávii, ale zrekonštruovala sa plocha na Lokomotíve, ktorá už je po životnosti a nutne potrebuje rekonštrukciu,“ povedal Fuzák.
Dodal, že mesto zvažuje, že by v tomto prípade na Lokomotíve dofinancovalo vylepšenie zázemia pre klub a hostí v areáli.
Výstavba umelej trávy zasiahla aj do ihriska č. 2, ktoré bolo zápasové. Teraz slúži na tréning. Foto: Ján Král
Ohľadne haly budú hovoriť s klubmi
Zásadnou investíciou do športovej infraštruktúry však v nasledujúcich rokoch má byť vybudovanie zbrusu novej športovej haly na mieste súčasnej.
Momentálne vypísali architektonickú súťaž, tento rok by mohli byť známe jej výsledky, o rok by sa dalo začať s papierovačkami ohľadne stavebného povolenia. Búranie a následná výstavba tak vyzerá reálne zhruba najskôr o dva roky.
Počíta sa s investíciou 10 – 12 miliónov eur, mesto verí v spolufinancovanie od vyššieho územného celku a štátu.
V zadaní súťaže pre architektov je, aby hala obsahovala dve hracie plochy, jednu s tribúnami, VIP priestormi, zázemím pre televízne štáby a občerstvovacou zónou pre divákov.
Ďalší priestor má byť vytvorený pre gymnastov a úpolové športy. V hre je aj vybudovanie lezeckej steny.
Športovú halu možno po prestavbe rozšíriť smerom k cyklotrase na Rybníkovej ulici i k parkovisku. Foto: pm
Problém vzniká pre športové kluby závislé na priestoroch v súčasnej športovej hale, pretože počas výstavby budú musieť hľadať náhradné priestory.
„Oficiálne sedenie s klubmi sme síce ešte nemali, výsledný projekt ale budeme preberať s nimi. Čo sa týka ich pôsobenia počas rekonštrukcie, nevyhneme sa určitému diskomfortu. Určite však budeme v súčinnosti s predstaviteľmi klubov hľadať dočasné riešenia tréningového procesu na základných, či v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, aj na stredných školách,“ uviedol Fuzák.
Riešenie pre zápasy však zatiaľ nie je. „Vedieme debaty aj o tom, či by sme nevybudovali novú jednoduchú halu sendvičového typu napr. v areáli niektorých stredných škôl. Opäť by však išlo o ďalšiu investíciu minimálne pol milióna eur a viac, na ktorú najprv musíme nájsť zdroje,“ dodal Fuzák.