Trnavské rybníky
reklama

CÍFERČANIA ROZHODUJÚ: Honosný kaštieľ či balvan na krku?

AKTUALITY - Región | 3.8.2011, 10.51, Darina Kvetanová

CÍFER – Obec zvažuje kúpu malého kaštieľa. Jednu z mála historických pamiatok, ktoré zostali zachované, ponúkla samospráve jeho majiteľka, bývalá hovorkyňa Fondu národného majetku Tatiana Lesayová.

CÍFERČANIA ROZHODUJÚ: Honosný kaštieľ či balvan na krku?

Drvivá väčšina slovenských kaštieľov skončila presne ako tento. Potreboval by miliónovú investíciu. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar bývanie
reklama

Za pamiatku si pýta viac ako 232-tisíc eur. Podľa posudku, ktorý má obec v rukách, by kaštieľ po kúpe potreboval ešte raz takú investíciu. Za približne 500-tisíc eur by pritom dokázali urobiť len najzákladnejšie opravy.
V kaštieli sa počas komunizmu nachádzala pošta, ordinovali tu lekári. Keď prešiel do súkromných rúk, prestalo sa tu kúriť a schátral. „Mnohé historické pamiatky, ktoré sme v obci mali, zanikli podobne. Chceme preto zachovať aspoň to, čo nám v obci zostalo,“ hovorí starosta Cífera Maroš Sagan. Na druhej strane považuje za riskantné odkúpiť kaštieľ bez akejkoľvek garancie, že sa nájdu peniaze na jeho opravu. „Výzvy z eurofondov na takéto aktivity momentálne nie sú, podporiť by nás mohla Nadácia SPP. Podobných, no i významnejších kaštieľov, ktoré by potrebovali investíciu, je však na Slovensku neúrekom. Či by sme v žiadosti o peniaze uspeli, je preto otázne,“ zvažuje Sagan. V kaštieli by si on i poslanci vedeli predstaviť miestne múzeum, priestor pre knižnicu, reprezentačnú miestnosť a reštauráciu.
Vedenie obce chce do rozhodovania zaangažovať aj občanov. Asi dve stovky z nich už vyjadrili svoj názor v ankete na obecnej stránke. Väčšina sa ku kúpe historickej pamiatky vyjadrila pozitívne. Ostatní svoj názor budú môcť prejaviť na verejnom pojednávaní ku koncu augusta.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama