Trnavské rybníky
reklama

PSÍČKAROM: Smrteľnú besnotu nepodceňujte!

AKTUALITY - Trnava | 3.8.2011, 13.39, Darina Kvetanová

BOHDANOVCE n.T/ŠELPICE – Nepodcenili očkovanie svojich štvornohých priateľov. V oboch obciach nechalo v sobotu zaočkovať psa viac ako sedemdesiat majiteľov.

PSÍČKAROM: Smrteľnú besnotu nepodceňujte!

Sú ako deti, pred injekciou sa im roztrasú nohy. Očkovanie však môže zachrániť život im aj vám. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar bývanie
reklama

Keď zbadali injekciu, roztriasli sa a začali kňučať. Pri vpichu väčšina odvrátila hlavu. Aj v tomto sa najlepší priateľ človeka podobá dieťaťu. Veterinár Juraj Horávth zdôrazňuje, že majitelia zvierat by na pravidelné očkovanie nemali zabúdať a uvedomiť si jeho dôležitosť.
„Besnota je nebezpečná choroba, ktorá, ak sa proti nej nezakročí v praví čas, sa končí smrťou. U nás sa prenáša z líšky na psi, zo psa na psa a následne na človeka,“ objasňuje Juraj Horváth. Počas leta je prípadov poškriabania a uhryznutia psom viac. Deti prichádzajú k starým rodičom na dedinu, kde sa psi túlajú po uliciach, navštevujú kamarátov v rodinných domoch, ktorých strážcovia ich nepoznajú. K takejto nehode však môže dôjsť i bežne pri hre. „Okamžite treba vyhľadať veterinára a zdravotnícku pomoc. Inkubačná doba besnoty je desať mesiacov, prvé príznaky, svrbenie a smäd sa prejavia až po troch mesiacoch. V pokročilom štádiu, keď vírus postihne mozog a dochádza k degenerácii, sa už chorobe nedá zabrániť,“ objasňuje veterinár. Aj u psa zbadáme príznaky besnoty až po čase. V prvom štádiu je nepokojný, v druhom dochádza k ochrnutiu žuvacích svalov, nemôže prežúvať a preto slintá. Je agresívny voči okoliu. V treťom nastáva ochrnutie končatín a paralýza.
I keď účinok vakcíny, za ktorú zaplatíte maximálne 4 eurá, trvá dva roky, zo zákona je majiteľ povinný psa zaočkovať každý rok. „Pre psy nemá vakcína negatívny, ale pozitívny efekt. Okrem toho sa často stáva, že majiteľ psa na očkovanie jeden rok zabudne. Nebezpečenstvo vtedy napriek tomu nehrozí.“ Ak ale svojho psa zaočkovať nedáte a dôjde ku konfrontácii, okrem možného súdu zaplatíte aj pokutu do výšky 150 eur.

V Špačinciach a Bohdanovciach dalo svoje psi zaočkovať viac ako sedemdeciat majiteľov. Foto: Darina Kvetanová

Májový kvet
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama