Trnavské rybníky
reklama

Spartakovci: Fanúšikovia Levski sú vítaní

ŠPORT - Futbal - Spartak | 4.8.2011, 00.00, Ján Král

Fanúšikovia Spartaka žijú odvetou Európskej ligy. Lístky na zápas idú na dračku, hneď v prvý deň predaja boli pri pokladniach päťdesiatmetrové rady. Vyzerá to na vynikajúcu návštevu.

Spartakovci: Fanúšikovia Levski sú vítaní

Lístky na Levski idú na dračku. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Pred duelom s Levski sme hovorili s Branislavom Fišerom, ktorý zastáva v občianskom združení Bíli Andeli pozíciu predsedu rady divízií a zastupuje fanúšikov aj v klube.


Ako prebiehal zápas v Sofii v sektore fanúšikov Spartaka?
- Dohodli sme sa, že prvý polčas fandiť nebudeme, nevyvesíme vlajky a vytvoríme z ľudských tiel kríž. To sa nám podarilo. V sektore nás už čakal transparent RIP Čimo, ktorý nám pripravili fanúšikovia Levski. Jeden sme vytvorili aj my. V druhom polčase sme sa rozhodli nechať za Čima na tribúne všetky hlasivky. Myslím, že sa nám to podarilo. Fandilo sa tak, ako už dlho nie.
Výkon trnavských fanúšikov vraj ocenili aj domáci priaznivci.
- Uznali, ako sme fandili, podľa ich slov tam toľko priaznivcov z druhého klubu neprišlo od čias zápasu so Steauou Bukurešť. Páčila sa im pestrosť našich chorálov a úroveň fandenia. Náš obdiv si zaslúžil transparent, ktorý vytiahli na Čimovu počesť vo svojom sektore. Žiadne hanlivé pokriky sme nezaznamenali, dokonca nám po stretnutí niektorí Bulhari ukazovali cestu. Naša posádka zostala po stretnutí v Sofii, sedeli sme v pizzerii na námestí, niektorí chalani dokonca prespali v klubovni Levski, ostatným ukázali domáci hotely vhodné na ubytovanie. Zachovali sa k nám na jednotku.
Čím to, že vzniklo takéto priateľstvo?
- Keď hrali na našom štadióne s Petržalkou, boli sme proti Artmedii a fandili sme Levski. To si dodnes vážia. Niektorí Trnavčania od toho zápasu chodievajú do Sofie na futbal. Už vtedy vzniklo puto.
Čím vás upútali po fanúšikovskej stránke fans Levski?
- Mali ohromný kotol, ktorý fandil v kuse a spolupracoval s oboma priľahlými tribúnami. Dokonca mali prekrikovačku, kde dve tribúny dopĺňali jadro. Boli zohratí a fandili všetci. O fanúšikoch Levski je známe, že sú skvelí.
Aké máte informácie? Koľko ich príde do Trnavy?
- Máme echo o počte šesťsto - sedemsto. Môže to však byť inak. Vieme, že niektorí priaznivci prišli už deň vopred, aby si pozreli mesto a posedeli v baroch. Pýtali sa nás, či nebudú napádaní a inak atakovaní. Po tom geste, čo spravili, sú u nás, samozrejme, vrelo vítaní a ich pobyt tu bude bezproblémový.
Kotol bude na severnej tribúne. Pripravujete aj choreo?
- Áno, ale nebudem nič konkretizovať, nech sú ľudia na zápase prekvapení.
V minulosti sa to nestávalo, ale máme pocit, že vo vnímaní fanúšikov akoby Európska liga utlačila domácu súťaž do úzadia. Dokonca prekryla blížiace sa nedeľné derby na Slovane. Súhlasíte?
- Určite. Ukázalo sa to aj na Prešove, čakala sa väčšia návšteva. Teraz sú od prvého momentu predpredaja na Levski dlhé rady na lístky. Vidno, že ide o veľký klub. Prídu aj fanúšikovia hostí a bude výborná atmosféra. Každý sa na duel teší. Pozeráme sa do budúcna na piatkový žreb. Bodaj by sme postúpili a dostali súperov z Talianska či Anglicka.
 

 

Na derby vlakovým špeciálom
Vo štvrtok čaká na Spartak odveta Európskej ligy s Levski Sofia. Týždeň dôležitých zápasov bude pokračovať v nedeľu. V najslávnejšom slovenskom derby Trnava cestuje na Pasienky, kde si zmeria sily s bratislavským Slovanom. Stretnutie má výkop 7. augusta o 18. h.
Na duel s odvekým rivalom pripravilo občianske združenie Bíli Andeli výjazd špeciálnym vlakom. Predpredaj výjazdových balíčkov prebieha denne od 15. do 19. h v pokladni číslo sedem pri západnej tribúne. V cene pätnásť eur je lístok na tričko, ktoré je zároveň vstupenkou na vlak a lístok do sektora. Odchod vlaku fanklub upresní na svojich webových stránkach, na stanici však treba byť najneskôr o 15.30. „Veríme, že príde aspoň tisícpäťsto fanúšikov a svojimi hlasivkami pomôžeme chlapcom k dobrému výsledku. V ostatných rokoch sa nám na pôde Slovana väčšinou darilo,“ uviedol Fišera.

ŠUPA technika
reklama

 

Kondoloval aj prezident SFZ Kováčik
Trnavská futbalová rodina má veľké srdce. Na zápase s Prešovom prebehla na tribúne zbierka na zosnulého fanúšika Tomáša Čemana. Prispela i hráčska kabína a návštevníci VIP priestorov. Vyzbieralo sa zhruba dvetisíc eur.
„Peniaze venujeme Tomášovým rodičom. Tomáš nebol poistený a vieme, že prevoz tela na Slovensko nie je lacná záležitosť. Chceme rodine aspoň takto uľahčiť smútok, aj keď im to už syna nevráti. Stalo sa to na výjazde, išiel za svojím klubom, i preto vnímame ako svoju povinnosť takýmto spôsobom pomôcť,“ uviedol Branislav Fišera.
V utorok sa uskutočnila posledná rozlúčka so zosnulým Tomášom. Na cintoríne na Kamennej ceste sa zišlo obrovské množstvo ľudí. Okrem rodiny a blízkych kamarátov vzdali hold svojmu priateľovi aj fanúšikovia Spartaka. Na poslednej ceste ho sprevádzala hymna Spartaka Il Silenzio.
Tragédia zarezonovala aj v iných fanúšikovských táboroch. Transparentmi vyjadrili úprimnú sústrasť v Ostrave, Žiline, viacerí na internete. Oznam sa dokonca objavil na stránke hlavného rivala Slovana Bratislava. K smutnej udalosti kondoloval fanúšikom Trnavy a pozostalým oficiálnym listom dokonca aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Prinášame ho v plnom znení:
 

 

Vážení členovia OZ Bíli Andeli,
vážení fanúšikovia FC Spartak Trnava,
s nesmiernym zármutkom v ďalekej Brazílii som prijal správu o tragickej smrti Vášho člena, kamaráta a fanúšika Tomáša Čemana.
Tá správa bola o to bolestivejšia vzhľadom k skutočnosti, že sa to stalo počas cesty na zápas Európskej ligy UEFA medzi Levski Sofia a FC Spartak Trnava, kde Tomáš a ďalší priaznivci chceli podporiť svoj obľúbený klub v športovom súboji o postup v druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaži.
Trnavskí fanúšikovia sú známi svojím úprimným vzťahom k svojmu klubu a snahou byť tým povestným dvanástym hráčom. Veľmi si vážim, že pamiatku Tomáša Čemana si uctili priamo v Sofii hráči aj fanúšikovia oboch mužstiev.
Verím, že ani táto tragická udalosť Vás nezastaví na ceste ozajstného fanúšikovania, ktoré dokáže byť úprimné, v tom najlepšom slova zmysle hlučné a povzbudzujúce, v spolupráci s klubom, ktorý nosíte vo svojom srdci a ktorý napísal nezabudnuteľnú časť slovenskej futbalovej histórie.
Tlmočte, prosím, prejav mojej sústrasti a účasti rodine Tomáša Čemana a všetkým jeho priateľom, s ktorými sa stretával na zápasoch FC Spartak Trnava.

V Bratislave 2. augusta 2011
Ján Kováčik
prezident SFZ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama