Najviac hlasov v participatívnom rozpočte dostala mestská včelnica
AKTUALITY - Trnava | 2.10.2019, 09.42, prispievatelia
Projekt MESttSKÉ FČELY navrhol Trnavčan Martin Michalík z občianskeho združenia Fčela.

Ilustračné foto: Michal Hlavatovič
Projekt mestskej včelnice, v ktorej verejnosť získa užitočné informácie o včelárstve, dostal najväčšiu podporu Trnavčanov pri hlasovaní v 4. ročníku prerozdeľovania mestských peňazí v rámci participatívneho rozpočtu v Trnave.
Vďaka tejto podpore získa občianske združenie Fčela 5 000 eur z rozpočtu mesta na vybudovanie včelnice
Na druhom mieste skončil projekt Ekošatníka a na treťom zámer Trnavskej arcidiecéznej charity umiestniť v meste automaty na hlinené dukáty, ktoré pomáhajú najbiednejším.
Do čiastky 50-tisíc eur, vyčlenenej z rozpočtu mesta, sa zmestilo spolu trinásť občianskych projektov, ďalších deväť zostalo pod čiarou.
Zatiaľ nebolo rozhodnuté, kde presne v Trnave bude mestská včelnica stáť.
Zámerom občianskeho združenia Fčela je vybudovať edukačnú včelnicu a pomocou nej vzdelávať všetky generácie o včelách, o ich význame pre krajinu.
„Včelárstvo nie je len o mede. Včelárenie má oveľa väčší význam, je o celej krajine, o opeľovaní, ktoré nám zabezpečuje potravu pre človeka a zvieratá. Cieľom je vytvoriť komunitné environmentálne zážitkové centrum, kde sa žiaci a verejnosť dozvedia o význame opeľovania a včelárstva zážitkovou a hravou formou,“ opísal projekt jeho autor Martin Michalík zo združenia Fčela.
O podpore pre jednotlivé občianske projekty v tohtoročnom participatívnom rozpočte v Trnave rozhodovalo podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej viac ako dvetisíc ľudí, ktorí odovzdali 1 850 platných hlasov.
Medzi hlasujúcimi bolo podľa koordinátorky participatívneho rozpočtu Ivany Vidovej množstvo ľudí z okolitých obcí a miest, ich hlasy však neboli platné.
Projekty, ktoré získali podporu z participatívneho rozpočtu, sa dočkajú realizácie v budúcom roku.
V Trnave funguje dvojročný cyklus, v jednom roku prebieha výber najzaujímavejších projektov a v ďalšom roku ich zavedenie do praxe.
* Finančnú podporu z participatívneho rozpočtu získalo prvých trinásť projektov (na obrázku nad červenou čiarou).
SITA