Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Nehorázne! Rušil súložiacich

RELAX - Reportáže | 4.8.2011, 12.06, Vladimír Kampf

Nájomný pilot na dôchodku. Priletí vždy, keď ho potrebujú. Ján Iždinský už tridsať rokov práškuje okolie Trnavy. Má za sebou stodvadsaťtisíc štartov. Našťastie aj rovnaké množstvo pristátí.

VIDEO: Nehorázne! Rušil súložiacich

Fragile v Dome Kultúry
reklama

Ján Iždinský má nalietaných dvanástisíc hodín. Foto: Vladimír Kampf

 

„Lietať som začínal na vetroňoch, už keď som mal pätnásť rokov. Chodil som do leteckého učilišťa v Košiciach, kde som sa vyučil za technika,“ spomína. „Počas vojenčiny v Tábore na letisku som sa naučil lietať. Urobil som si aj kurz obchodného pilota. To bola podmienka na to, aby som mohol pracovať za úplatu.“

reklama

Keď odišiel do civilu, dostal sa k práškovaniu. V tom čase túto činnosť zastrešoval Slovair, čo bola organizácia, ktorá vo svete nemala obdobu. V najlepších časoch mala až tristo práškovacích lietadiel, vrtuľníky na montážne práce a aj dopravné lietadlá.

 

 

Rovnaké náklady

Najviac toho nalietal na Čmeliakoch, ktoré vyrábal Let Kunovice. Lietajú podnes. „Sú stanovené kontrolné lehoty údržby, ktoré si nikto nedovolí prešvihnúť. Technici vedia, čo môžu pustiť do vzduchu. Všetky lietadlá sú bezpečné, pokiaľ niekto nezblbne,“ hovorí.

Základňu na letisku Kopánka pri Trnave pred dvoma rokmi zrušili. V súčasnosti k nám práškari štartujú z letiska Janíkovce pri Nitre. „V začiatkoch sme mali na šiestich letiskách aj pätnásť pilotov. O práškovanie bol väčší záujem. Nariaďovali ho až z okresu. Teraz je to slabšie.“

Podľa pilota Iždinského nie je letecké ošetrovanie polí oveľa drahšie, ako práca zo zeme. „Pozemné mechanizmy toho veľa pováľajú. Nám stačí dnes povedať a zajtra môžu mať hotovo. To, čo po zemi robia týždeň, ja urobím za poldruha dňa. Cena je porovnateľná. Ak mi zaplatia v hotovosti alebo dodržia termín splatnosti faktúry, dostanú zľavu šesť percent. V tom prípade dosiahnu rovnaké náklady, akoby pracovali zo zeme,“ vysvetľuje.

Dva metre nad zemou

Lietal na všetkých aeroklubáckych mašinách. Keď bol mladší, lákali ho aj dopravné lietadlá. Po odchode z armády chcel nastúpiť do vtedajších Československých aerolínií. „Chceli ma, aj keď som nevedel po anglicky. Vraj na sedačke druhého pilota sa to naučím. Žiaľ, čakali ma v máji a mňa od vojakov pustili až v septembri. Tak som si našiel Slovair. Som spokojný. Na veľkých dopravných lietadlách mám kopu kamarátov, ktorí začínali práve tu.“

Vrátiť sa z dopravného lietadla späť do čmeliaka je vraj takmer nemožné. „Každý z tých kamarátov by si šiel zalietať, ale trápiť sa dva metre nad poľom by ich už nebavilo. Raz ma vzali do kokpitu Boeingu. Po štarte zapli autopilota a mali pokoj. Letelo to samo. Je to o inom.“

Práškovanie, postreky a hnojenie väčšinou robia z výšky dva až tri metre nad zemou. „Treba pri tom preskakovať drôty a stromy, vyhýbať sa obciam a všetkým možným prekážkam. Dá sa to naučiť. V lietadle je len základné vybavenie. Zvyšok je o odhade.“

 

 

 

 

Kokpit Čmeliaka s jednoduchým vybavením. Foto: Vladimír Kampf

 

Oáza sexu

Na Jána Iždinského raz prišla sťažnosť. Muž z Dolného Dubového sa seriózne sťažoval, že ho hukot Čmeliaka vyrušil ráno o piatej hodine pri súloži. Autá odstavené pri lesíku sú väčšinou zaručenou oázou sexu. „Keď sme boli mladí chlapci, bavilo nás nad nimi lietať.“

V poli je aj veľa zveri. Ján Iždinský sa snaží nad srnami vypínať postrek. Stačí cvaknúť vypínačom. „Diviaky nemám až tak rád,“ usmieva sa.

Tesne nad terénom pri postreku letí Čmeliak rýchlosťou stodvadsať až stotridsať kilometrov za hodinu. Pristáva rýchlosťou stodesať kilometrov za hodinu. „Raz sa mi stalo vo Vrbovom nad chmeľnicami, že mi vysadil motor. Našťastie sa mi podarilo ešte doletieť do repy, kde som pristál. Ani mne a ani mašine sa nič nestalo. Človek musí mať aj šťastie. Iné nepríjemnosti sa mi zatiaľ vyhli.“

Okrem ošetrovania polí sa z Čmeliakov likvidujú komáre alebo aj hasia lesy a ťažko prístupné miesta. Z lietadla tiež vyhadzujú návnady počas vakcinácie líšok. Naložený Čmeliak má takzvaný rýchlovýpust. Stačí potiahnuť páčku a celá nádrž je o niekoľko sekúnd prázdna. „Vtedy mašina doslova vystrelí hore. Tento výpust môžeme použiť aj v prípade, že by bol nejaký problém. Je to lepšie, ako si rozbiť hubu.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama