Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Veteránky socializmu v najlepšom veku

RELAX - Reportáže | 5.8.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Pre niekoho staré črepy, pre iných pekné, nostalgické autíčka. Staré škodovky sa z bežnej premávky vytrácajú, no fanúšikov majú stále dostatok.

VIDEO: Veteránky socializmu v najlepšom veku

Najkrajšia bola tridsaťtriročná Škoda 110 R z Holíča.

reklama

 

V sobotu dopoludnia pripomínalo parkovisko pred Chemolakom v Smoleniciach sídlisko z minulého režimu. Zaplnilo ho vyše päťdesiat škodoviek rôzneho veku, farieb a ešpézetiek. Nechýbalo ani zopár autíčok od našich západných susedov, ktoré prišli ozdobené českými vlajkami. Stretnutie škodovkárov JD Škoda zraz si nemohli nechať ujsť. „Pravidelne chodievame na zrazy do Senice alebo do Čiech – Brna a Blanska. S kamarátom Janom Stachom a priateľkou Julkou sme si povedali, že zorganizujeme niečo podobné aj u nás. Toto je už piaty ročník, a zatiaľ najúspešnejší,“ hovorí hrdý majiteľ Škody 105 Dano Paríšek.
Pridať sa môže ktokoľvek, jediné kritérium je vlastniť škodovku. Čím staršiu a krajšiu, tým lepšie. Nepísaním pravidlom je neprísť na novšom aute ako Škoda Octavia.

 

Vladimír Šmíd ešte neodišiel zo žiadneho zrazu bez ceny.

reklama

 

Rozoberať termostat? Žiadny problém!


Tátoši z garáže

Načo je dobrý taký zraz? V prvom rade na to, aby sa mohli stretnúť ľudia s rovnakou diagnózou, stráviť spolu pekný deň a ukončiť ho opekačkou a stanovačkou. V druhom rade prevetrajú svoje tátoše a predvedú sa na nich. Väčšina škodovkárov totiž obvykle jazdí na modernejších autách, a tie staré majú len ako hobby. Milan z Trnavy si svoju 26-ročnú krásavicu zrepasoval, vylepšil plastmi a natrel výraznou zelenou farbou z motorky Kawasaki. „Jazdí skvele, minule bez problémov zvládla sedemsto kilometrov na šupu. Pre tú farbu jej hovorím Nindža,“ smeje sa. S farbou auta zladil aj svoje tričko. Niektorí vodiči zase majú na sebe tričko s ŠPZ svojho miláčika.

 

f


Pozornosť v množstve klasických škodovíc budí naleštená červené Škoda 110 R, ktorá je aj najkrajším autom zrazu. „Doma mám takéto štyri, striedam ich. Je to choroba, ktorá sa u mňa začala v roku 1978, keď som si kúpil prvú erku,“ prezrádza s úsmevom Holíčan Ladislav Hesek. Na to, že ho vozový park stojí veľa času a peňazí, si už vraj okolie zvyklo.
Druhým najkrajším autom zrazu sa stáva vytuningovaná bordová krásavica z Blanska. „Kúpil som ju pred siedmimi rokmi v Brne v autobazáre za tritisíc korún, ale vyzerala úplne inak. Kompletne som ju rozobral, dvakrát. Takmer všetko je nové. Podvozok, päťstupňová prevodovka, motor po generálke, kryty sú pozinkované, všetky súčiastky nerezové, vymenené sú tri štvrtiny karosérie. Prestavba trvala asi dva roky,“ chváli sa Vladimír Šmíd. Prečo práve škodovka, a nie nejaké iné, staršie auto? „Keď som začínal, bolo to pre mňa najdostupnejšie vozidlo. Postupne sa z toho stal koníček.“

 

Fanúšikov škodoviek je stále dosť.


Autíčka pod plachtou

Škodovkári majú pred sebou náročný deň. Čaká ich niekoľko súťaží. O najkrajšom vozidle, interiéri a najlepšom výfuku hlasujú účastníci. Ešte predtým, ako vyrazia, si vyskúšajú zručnosť, za aký čas rozoberú domček termostatu len s použitím kľúča. Štyridsaťštyri súťažiacich áut sa postupne vydá na šesťdesiatkilometrový okruh po okolitých dedinách, ktorý sa skončí opäť v Smoleniciach. Vodiči sa presúvajú podľa šípkového itineráru a po ceste absolvujú ešte niekoľko súťaží: držanie zotrvačníku, slalom medzi kužeľmi, hod kľukou a orientovanie sa v elektrickej schéme. Dievčatá čaká neľahká úloha – spoznať modely áut Škoda pod plachtou len podľa hmatu. Je to pre ne hračka. Na Bukovskú priehradu idú spanilou jazdou. V cieli si vodiči doprajú vytúžené pivko. „Zraz sa vydaril, už aby bol ďalší,“ nesie sa vo vzduchu.


Foto: Michal Hlavatovič
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama