Trnavské rybníky
reklama

Babky frčia na borovičke, dedkovia na študentkách

AKTUALITY - Trnava | 5.8.2011, 00.00, prispievatelia

Pomáhaj iným a niekoľkonásobne sa ti to vráti. To nám odkazuje sám život. Pomáhať tým, ktorí chcú rozpäť krídla i v čase zaslúženého odpočinku, je čin viery v človeka, v jeho dobro.

Babky frčia na borovičke, dedkovia na študentkách

Cudzie jazyky vyskúšal študentov univerzity tretieho veku zábudlivý profesor. Foto: Michal Hlavatovič

Cukrovar bývanie
reklama

Tým odkrývame tajné túžby a skryté schopnosti nadaného jedinca. Veď každý z nás má túžbu v živote niečo dokázať. Držať palce tým, ktorí sa ani v staršom veku nevzdávajú a opätovne provokujú šťastenu, si za svoje vzal aj Vojtech Ružička, riaditeľ Domova sociálnych služieb (DSS) Humanus, n. o., Hlohovec. Spolu s riaditeľom Zariadenia pre seniorov Harmónia v Hlohovci, ktoré má už vyše osem rokov družbu s Domovom seniorov Hranice na Morave i ďalšími DSS v regióne TTSK, sa rozhodli založiť tradíciu stretávania sa seniorov formou Malých javiskových foriem (MJF).
Prvý ročník je na svete. vydaril sa. Keď sme sa spýtali Vojtecha Ružičku na zdroje financií, s úsmevom nám odvetil: „Peniaze nie sú všetko. Tie sa vždy nájdu. Ale pocit radosti, očakávania a tvorivý elán našich klientov, to sa nedá kúpiť.“ Mesto Hlohovec vychádza DSS v ústrety. Empírové divadlo je im bezplatne k dispozícii. A tomu bolo tak i minulú stredu.
 

Vo Vrbovom borovička
„Ve Vrbovém na jarmečku, pijú babky borovičku,“ vyspevovali si dve podgurážené tetušky s noškami a košíkmi na vrbovskom jarmoku, keď po zjednaní sa pri kúpe hydiny U kohúta zapadli na niekoľko poldecákov ku stánku U sváka. Na pomoc, aby našli cestu domov, im pomáhali vnučky v krásnych vrbovských krojoch. „Ná čo. Kohúty a slépky sme si v domove povyrábali a ščúl sa nám zišli,“ dozvedáme sa. A Rómovia, manželia Horváthovci zo stánku U kohúta sa len usmievajú. „Je nám v domove dobre. Nemusíme žáden hyd predávat.“
Scénku z knihy Z. Halušky Slovácko sa nesúdi, si vybralo päť senioriek z Domova dôchodcov Hranice. Driapanie peria, írečité moravské nárečie s hašterivým podtónom a ohováraním, dotváralo ľudskú náturu. No a výtvarné práce a úžitkové predmety, ktoré vyrábajú, na širočiznom stole prezentovali ich usilovné ruky. Na každoročné výstavy svojich prác pozývajú všetkých k nim, na Moravu.
A Harmónia? Teda jej tri klientky a dvaja klienti to poriadne roztočili. O humorné príbehy zo života, o radostiach i starostiach všedných dní núdze nebolo. „Viete, čo mi povedala jedna babka?“ rozvíja dialóg pán Jozef. „Vraj jej bolo naponáhlo, nuž vbehla do prvých dverí na uľavenie. Mládenec, čo tam bol, len oči vyvaľoval. Pohotovo mu odvrkla, že si nedá bok vyvaliť a pustiť to do nohavíc.“ A Obyčajný deň v Harmónii pokračoval príbehmi ďalej.
 

Munipolis Trnava
reklama

Vo Vrbovom na jarmočku pijú babky borovičku. Foto: Michal Hlavatovič

Pricupkala muzika
A veru. Aj Janko Hraško s rodičmi a svákom. Komentovaním rozprávačky prešiel Jano pantomímou vari celý svet, aby sa šťastne i s peniažkami vrátil domov. Scénka Janko Hraško, prispôsobená rozumovým a pohybovým schopnostiam klientov DSS Humánum zo Zavara nielenže zaujala, ale vyslúžila si obrovský potlesk.
Zato tri Gbelanky spevom a žartovnými dialógmi neostali nikomu nič dlžné. Veď záhorácke pesničky pozná vari každý na Slovensku a nečudo, že si mnohí aj zanôtili. Okrem vtipov zapôsobili i kroje z okolia Gbiel. Hm. A možno i pochutiny na ich stoloch. Ktovie. Podieľajú sa na nich v rámci ergoterapie?
Na záver programu prišiel s roztvoreným dáždnikom zábudlivý pán profesor na hodinu cudzích jazykov v rámci Univerzity tretieho veku, aby vyskúšal svojich zverencov z nemčiny, ruštiny a maďarčiny. Neposlušní študenti vkladali do odpovedí svoje zážitky z detstva i mladosti, čím vyvolávali výbuchy smiechu. Klienti DSS Humanus, n. o., Hlohovec sa nezapreli, že radosť rozdávajú nie po prvý raz.
„Úprimným zámerom a cieľom tohto podujatia,“ povedal nám organizátor Vojtech Ružička, „je naplnenie vzájomného poznávania sa, prehĺbenia spolupatričnosti, odovzdávania skúseností, ktoré chceme pretlmočiť a uplatniť pre dôstojné prežívanie jesene života nám zverených klientov.“ Jeho prianie sa určite naplní. Prítomní riaditelia spomínaných domovov nielen pozvanie na 2. Ročník MJF EMPÍRIA prijali, ale tešia sa na ďalšiu spoluprácu.
Eva Kopúnková

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
cale clinic
reklama