Po požiari v bývalej TAZ-ke zostali na mieste poškodené nádoby s rôznymi látkami
AKTUALITY - Trnava | 30.10.2019, 15.06, prispievatelia
Voľne dostupné nádoby sú zdeformované, viaceré poškodené a pootvorené, ich obsah vyteká von.

Pozostatky po požiari. Foto: trnavskyhlas.sk
Aj mesiac po veľkom požiari skladu bazénovej chémie v areáli bývalých Trnavských automobilových závodov v Trnave sa na zhorenisku nachádzajú nádrže s obsahom rôznych látok, prevažne tekutých.
Niektoré sú zdeformované, viaceré poškodené a pootvorené, obsah z nich vyteká. Miesto požiaru je voľne dostupné, nie je žiadnym spôsobom strážené, ani oplotené alebo označené.
Polícia si miesto činu podrobne zadokumentovala, zvyšky po požiari má odstrániť ich majiteľ.
„Policajný zbor v zmysle svojich oprávnení vykonáva odhaľovanie a vyšetrovanie trestnej činnosti. Za likvidáciu odpadu nájdeného na mieste činu je zodpovedný jeho držiteľ, v tomto prípade osoba, ktorá ho tam skladovala bez príslušných povolení,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa trnavskej polície Martina Kredatusová.
Polícia majiteľa upozornila, že likvidáciu odpadu tohto druhu môžu vykonávať len subjekt, ktorý spĺňa podmienky stanovené príslušnými právnymi predpismi.
„Likvidáciu odpadu polícia nerieši, ale ak zistí, že došlo k opätovnému porušeniu právnych predpisov v rozsahu väčšom ako 266 eur, bude znovu konať proti každej osobe, ktorá by za takýto trestný čin bola zodpovedná,“ dodala Kredatusová.
Nádrže z rôznymi látkami v areáli bývalého podniku TAZ sú voľne dostupné, viaceré zdeformované, poškodené, z niektorých ich obsah vyteká. Mala by ich odstrániť špecializovaná firma na náklady ich majiteľa. FOTO: Pavol Machovič
Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie. Vyjadrenie majiteľa skladovaných látok sa agentúre SITA získať nepodarilo.
Obrovský požiar skladu bazénovej a dezinfekčnej chémie v priemyselnej časti Trnavy sa rozhorel koncom septembra.
Na jeho likvidácii sa podieľalo približne 160 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.
Aj takéto označenia majú niektoré nádoby. Foto: Pavol Machovič
Železobetónová hala, v ktorej bolo podľa majiteľa uskladnených 15 ton chémie, sa v dôsledku sálavého tepla zrútila. Polícia v súvislosti s požiarom vedie trestné stíhanie.
Agentúra SITA v súvislosti s pozostatkami po požiari oslovila aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia, jej pracovníci si vyžiadali otázky písomne.
AKTUALIZÁCIA 30.10. O 15:50:
Slovenská inšpekcia životného prostredia rieši udalosť ako mimoriadne zhoršenie vôd v zmysle vodného zákona. Pôvodcovi uložila opatrenia na odstránenie škodlivých následkov.
„Jedným z opatrení bolo bezodkladne odstrániť všetky obaly so znečisťujúcimi látkami, v súlade so zákonom o odpadoch. Na zasadnutí pracovnej skupiny 6. novembra budú preskúmané vykonané opatrenia zo strany pôvodcu mimoriadneho zhoršenia vôd a bude navrhnutý ďalší postup a opatrenia,“ uviedla Brigita Pokorná zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Inšpekcia podľa nej úzko spolupracuje s envirokriminálnou políciou.
SITA