Trnavské rybníky
reklama

Trnavský hokejista Alex Kupka utrpel v Amerike vážne zranenie, potrebuje pomoc

RELAX - Príbehy | 9.11.2019, 08.09, Ján Král

Klub z Minnesoty, kde hrá Alex Kupka, vypísal finačnú zbierku na refundáciu nákladov spojených s jeho liečbou. Zapojiť sa je do nej možné aj zo Slovenska.

Trnavský hokejista Alex Kupka utrpel v Amerike vážne zranenie, potrebuje pomoc

Alex Kupka v drese St. Cloud Blizzard pred súťažným zápasom. Foto (8x): archív Ronalda Kupku a Alexa Kupku

reklama

 

Hokejový talent potrebuje pomôcť. Alex Kupka (17) sa vďaka svojím výkonom prepracoval až do juniorskej NAHL (Severoamerickej hokejovej ligy). Hneď prvý súťažný zápas sa však pre krídelníka, ktorý začínal s hokejom v rodnej Trnave, skončil vážnym zranením. 

 

Liečbu síce zvláda výborne, poistný systém v Amerike však dostal mladého hráča a jeho rodinu do ťažkej situácie.

 

Na spoluúčasti museli zaplatiť zdravotníckemu zariadeniu sumu, z ktorej by sa každému zatočila hlava.

reklama

 

 

Takéto zranenia sa niekedy končia fatálne

Písal sa 18. september. Alex po vydarenej letnej príprave, počas ktorej skóroval v každom zápase, nastúpil za svoj klub St. Cloud Blizzard z Minnesoty na svoju súťažnú premiéru na zimnom štadióne v Blaine, Minnesote.

 

Za stavu 3:3 ho zboku fauloval protihráč, pričom Alex po kontakte narazil o mantinel tak nešťastne, že si zlomil druhý stavec.

 

Alex je slovenský mládežnícky reprezentant, hral už za všetky kategórie od 15 do 18 rokov.

 

 

"Takéto zranenia sa zvyknú končiť úplnou paralyzáciou tela, dokonca až úmrtím, je šťastím v nešťastí, že neprišlo k porušeniu miechy. Alex je podľa vyjadrení lekárov jeden z desiatich ľudí, ktorí dokážu z tohto zranenia vyjsť bez vážnych trvalých následkov," vraví Alexov otec Ronald Kupka.

 

 

Dvojnásobne zlomený stavec

Zápas sledoval v priamom prenose cez internet a keď videl, čo sa udialo, prežíval momenty hrôzy.

 

"Polhodinu iba ležal na ľade, nehýbali ním, aby mu nepoškodili chrbticu ešte viac. Nevedel som, či vôbec žije. Našťastie, jeden z prítomných rodičov si uvedomil, že tam Alex nikoho nemá, išiel s ním sanitkou do nemocnice a poslal nám obrazovú správu. Alex dvoma palcami hore ukazoval, že je pri vedomí. Prvýkrát sme si vtedy aspoň čiastočne vydýchli," pokračuje R. Kupka.

 

Táto fotografia aspoň čiastočne upokojila rodičov Alexa. Pri transporte do nemocnice dvihol palce, aby singalizoval, že je pri vedomí.

 

 

V nemocnici podstúpil rôzne vyšetrenia, až magnetická rezonancia však ukázala, že stavec je zlomený na dvoch miestach.

 

Operáciu lekári pre veľké riziko vylúčili, dostal spevňujúcu konštrukciu, telo mu lekári zafixovali a podopreli systémom HALO, ktorý upevnili na štyroch miestach o lebečnú kosť.

 

Od pása hore je momentálne nepohyblivý, spať môže len na chrbte a odkázaný je na starostlivosť okolia.

 

"Obrovské šťastie máme v tom, že Alexa už od príchodu do Ameriky klub pridelil do veľmi príjemnej rodiny Chrisa a Kristen Sigurdsonovcom, kde je Kristen zhodou okolností chirurgička. Tá presne vie, ako ho ošetrovať a spolu s ďalšími mu poskytuje maximálny servis."

 

Alex po zavedení spevňujúceho korzetu a oporného HALO systému.

 

V Amerike žije Alex u Crisa a Kristen Sigurdsonovcov, ktorí sa o neho príkladne starajú aj po zranení.

 

 

Po piatich dňoch na stacionárnom bicykli

Už v nemocnici sa začalo ukazovať, aký je Alex veľký bojovník a pozitívne nastavený človek. Hoci jeho zranenie mu oddialilo jeho sen - získať štipendium na univerzite a bojovať ďalej o to, aby sa stal v zámorí profesionálnym hokejistom - neprepadol negatívnym náladám.

 

Po troch dňoch odmietol lieky proti bolesti, po piatich prišiel dokonca do tréningového centra klubu a začal sám šliapať na stacionárnom bicykli.

 

Fotografia nepoddajného mladíka z Trnavy na spinneri obletela celú hokejovú Ameriku...

 

Alex chcel začať trénovať krátko po zranení.

 

 

"Samozrejme, sme mu to všetko museli zakázať a vysvetliť mu, že teraz potrebuje odpočívať, aby sa telo čo najskôr zregenerovalo, kosti sa zrástli a on mohol začať rehabilitovať. Lekári však oceňujú jeho pozitívneho ducha a vravia, že liečba prebieha výborne. Odhad je dokonca taký, že do roka by sa mohol vrátiť na ľad."

 

 

Šok od poisťovne

Zdravotný a poisťovací systém v USA funguje inak ako na Slovensku. Hráčske poistky rieši tamojšia hokejová asociácia a tak sa stalo, že rodičia nemali podrobnú informáciu o možných doplatkoch.

 

Alex ešte pred zranením pred hokejovým centrom v Minnesote.

 

 

Vážnosť Alexovho zranenia nespadala do štandardného balíka zdravotných služieb a tak museli rodičia zaplatiť na poistnej spoluúčasti za výkony nemalú sumu.

 

"Peniaze sme museli poslať lebo bola ohrozená Alexova liečba, kedže poisťovňa trvala najprv na úhradách spoluúčasti a položiek, ktoré odmietla hradiť. Bola to pre nás nepochopiteľná skutočnosť. Okamžite sa však ukázala obrovská spolupatričnosť hokejového okolia v Amerike. Ozvali sa rôzne organizácie a ľudia, ktorí chceli pomôcť. Samotný klub vypísal finančnú zbierku na Alexovu podporu na portáli GoFundMe, cez ktorý sa dá rýchlo a bezpečne pomôcť ako pri štandardnej platbe kartou cez internet."

 

V týchto tričkách nastúpia futbalisti Spartaka na sobotný zápas s Pohroním. Podporia ním Alexa v liečbe aj morálne. Foto: Spartak Trnava

 

 

Príspevky už chodia aj zo Slovenska, verejne zbierku podporil dokonca i futbalový Spartak Trnava, ktorý zo sumy získanej z nedávnej dražby dresov, poslal štvrtinu (610 eur) na spomínaný účet.

 

Ktokoľvek chce prispieť na Alexovu liečbu, môže tak urobiť TU.

 

 

S pokorou za návratom k hokeju

Alex momentálne nie je schopný prevozu na Slovensko a preto liečba musí prebiehať v Minnesote. Po odstránení korzetu a HALO prístroja mu vytvoria podmienky na začatie tréningu na ľade.

 

Dokonca za domom, kde býva, vytvorili ľadovú plochu, aby mohol sám bez ohrozenia nárazu cudzím zavinením korčuľovať a naberať, čo počas liečby stratil.

 

Bude mať osobného powerskating trénera, aby začínal opatrne a pod dohľadom. Klub mu sľúbil, že ho podporí a po vyliečení opäť zaradí do tímu, rátajú s ním aj na univerzite.

 

V mládežníckom veku hral aj za švédske Malmö, teraz si chce splniť sen o hokeji v Amerike.

 

 

"Alex bol a je šťastný tam, kde je a neprestal snívať svoj sen o americkom univerzitnom hokeji. Bol veľmi blízko, ale život to z istého dôvodu len pribrzdil. Všetko sa deje pre niečo a vo všetkom je potenciál dobra. Vieme, že to dokáže, lebo on to veľmi chce. Ako rodičia sme nesmierne vďační za všetko, aj za to, čo sa stalo a ako to dopadlo. Prijali sme to s hlbokou pokorou, aj keď to najprv zanechalo veľký smútok. Toto nám Boh nadelili a my sme to prijali s láskou, nie s hnevom. Sme šťastní, že bude bez následkov a môže stále snívať svoj veľký hokejový sen," uviedol Ronald Kupka a na záver dodal v mene rodiny:

 

"Chceme vyjadriť nekonečnú vďačnosť všetkým ľuďom za podporu a prajnosť pri jeho liečení. Alex to citlivo vníma a dodáva mu to veľkú vnútornú silu, ktorá každým dňom skracuje dobu liečenia a tým urýchľuje návrat do hokejového kolotoča."

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama