Trnavské rybníky
reklama

Pripraviť sa, pozor, pôrod!

AKTUALITY - Trnava | 7.8.2011, 00.00, Darina Kvetanová

TRNAVA – Mamičky prvorodičky aj ich manželia prvootcovia môžu každý prvý pondelok v mesiaci nazrieť do gynekologicko-pôrodníckej kliniky a zistiť, čo ich tu v deň D čaká.

Pripraviť sa, pozor, pôrod!

Toto je miesto, kde mamičky privedú na svet svoje dieťa, vysvetlila Emília Solíková. Foto: autorka

Cukrovar
reklama

Uplynulý pondelok sa pred druhou hodinou popoludní na prízemí pôrodnice zhromaždilo asi štyridsať zvedavých takmer rodičov. Pred príchodom svojho dieťatka nechcú nič podceniť. „Zaujíma ma, ako to bude vyzerať pred pôrodom, počas neho a aj po ňom. Odkiaľ kam sa budem presúvať, kým sa bábätko narodí,“ vysvetlila dôvod svojej prítomnosti Gabriela z Častej.

Mamičkino putovanie
S vedúcou sestrou Emíliou Solíkovou postupne prešla skupinka všetky priestory, presne, ako každá mamička po prijatí na kliniku. Rodičia zistili, kde je ambulancia pôrodníckeho príjmu, nazreli do pôrodnej sály, do čakacích izieb a prezreli si aj pôrodné boxy. Pred oddelením šestonedelia sa na záver dozvedeli, čo bude s mamičkou po spontánnom i operačnom pôrode a ako sa zdravotníci postarajú o novorodenca. „Neľutujem, že som sa sem prišla pozrieť,“ povedala po jeden a polhodinovej prehliadke Gabriela. „Vyzerá to tak, že sa tu toho veľa nezmenilo, no najdôležitejší je prístup personálu. Môj manžel bude pri pôrode, iné nadštandardné služby nevyužijem. Rada by som si však k sebe priložila dieťatko hneď po tom, ako ho porodím,“ vysvetlila svoje predstavy.

Neodpadol ani jeden
Jednotlivé oddelenia na tejto klinike skutočne nezažili desiatky rokov modernizáciu. „Aj my si vieme predstaviť, že by to tu vyzeralo lepšie. Všetci ale poznáme situáciu v zdravotníctve. Po technickej stránke sú ale operačné sály dobre vybavené,“ konštatovala Emília Solíková.
Za posledné roky sa stalo trendom, že otcovia chcú byť pri prvom nádychu dieťatka mimo bruška a, samozrejme, byť aj oporou svojej polovičky pri pôrode. V júli túto možnosť využil každý tretí muž zo stopäťdesiatych. „Pre dámy je prínosné, že nie sú pri pôrode samy, sú pokojnejšie a cítia sa istejšie. Aj páni sú bojovní, zatiaľ sa nám nestalo, že by to niektorí po fyzickej stránke nezvládol,“ povedala vedúca sestra.

Munipolis Trnava
reklama

ANKETA: Čo si myslia rodičia o trnavskej pôrodnici? Čítajte TU

Pripraviť si peňaženky
Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode je však nadštandardnou službou, mamička si za ňu musí priplatiť 17 eur. Za nadštandardnú izbu na oddelení šestonedelia so samostatnou sprchou, toaletou, televízorom, prípojkou na internet a chladničkou si rodičia zaplatia 33 eur za deň. Cena sa síce vyrovná priemernej hotelovej izbe, túto si však rezervovať nemôžu. Na šestonedelí majú tri, všetko teda záleží na tom, či sú, alebo nie sú momentálne obsadené. Na tejto izbe môže mamička prijímať návštevy. Ak si za nadštandard nepriplatí, rodinní príslušníci aj priatelia si na mamičku musia počkať pred oddelením šestonedelia v návštevnej miestnosti. Priamo na oddelenie vstúpiť nemôžu.
No ešte späť k pôrodu. Ak budú bolesti pri kontrakciách príliš silné, mamička môže požiadať o epidurálnu analgéziu. I tá je nadštandardnou službou a zaplatí si za ňu 93 eur. Bolesť pri kontrakciách od 1. augusta zmierňujú v trnavskej nemocnici aj metódou bezbolestného pôrodu, ktorý zabezpečí vdychovanie plynu Entonox. Za túto lekársku pomoc zaplatia ženy 50 eur. Žena si tiež môže vybrať operatéra, pôrodníka a anesteziológa. V prvom prípade si priplatí bezmála 133 eur, v druhom 232 a v treťom takmer 50 eur.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama