Trnavské rybníky
reklama

Daniel Domorák z DEMOscény: Zo sna malého chlapca vznikla vášeň dospelého muža

RELAX - Rozhovory | 7.12.2019, 12.48, prispievatelia

Zakladal divadelný súbor DEMOscéna, vyštudoval Pedagogickú fakultu na Trnavskej univerzite kde sa venoval slovenskej a nemeckej literatúre. Po ukončení vysokej školy začal pracovať v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied, tam sa zaoberá literárnym životom. Popritom ešte účinkuje v divadelných predstaveniach. Dvadsaťdeväťročný Daniel Domorák v rozhovore opísal svoje začiatky a pôsobenie v DEMOscéne.

Daniel Domorák z DEMOscény: Zo sna malého chlapca vznikla vášeň dospelého muža

Daniel Domorák. Foto: archív DD

reklama

 

Ako vznikla DEMOscéna?

- DEMOscéna vznikla približne pred siedmimi rokmi. Ja som už od malička skladal rôzne básničky. Tento smer ma veľmi bavil. Postupom času som sa začal zaujímať aj o prozaické žánre. No a stredná škola mi ukázala čaro drámy, ktorej som verný dodnes.

 

Na vysokej škole som sa spoznal s chlapcom, s ktorým sme robili rôzne adaptácie. Oslovili sme dve dievčatá. Kristínu Hergotovú a Andreu Bednárikovú. Pomohli nám zrealizovať moje hry, za čo som im veľmi vďačný a obdivujem ich. Pretože najťažšia vec nie je vymyslieť hru, ale zrealizovať ju.

reklama

 

Zaobstarali súbor. Občianske združenia. Techniku. Usporiadali sme malý konkurz. Našli sme niekoľko ochotníckych hercov. Za ten čas, od vzniku po súčasnosť, začali do súboru pribúdať noví, vyštudovaní a skúsení herci. Vďaka tomu sme sa posunuli z úrovne ochotníckeho divadla na nezávislé divadlo.

 

 

Koľko sa už venujete písaniu divadelných hier?

- Hry som začal písať na vysokej škole. Po ukončení štúdia som hry nielen písal, ale aj režíroval. Avšak, do súboru začali prichádzať skúsenejší herci. Ľudia, ktorí sa divadlu profesionálne venujú. Mali k mojim hrám určité výhrady. Týmto štýlom sme fungovali dlho.

 

Vždy som priniesol svoj scenár a každý vyjadril svoj názor. Čo sa mu páči a čo treba zmeniť. Predstavenie Španielske mušky by som nazval "vrcholom". Pravdou totižto je, že môj pôvodný scenár vyzeral úplne inak. Ale neberiem to nejako osobne. Sme komunita. Divadlo si vyžaduje kolektívnu prácu.

 

 

Zúčastňujete sa na súťažiach? Ak áno, máte nejaké ocenenia?

- Pravidelne sa zúčastňujeme na Scénickej žatve. Ide o celoslovenskú súťaž amatérskych a ochotníckych divadiel. My sme zastupovali Trnavský kraj v kategórii mladých, Fedim. Takmer každoročne sme víťazmi za náš kraj.

 

Naposledy sme vyhrali Strieborné pásmo v rámci kategórie Fedim. Ale musíme sa priznať, že sme Trnavský kraj reprezentovali ako jediní. Je to komplikované. Trnavský kraj nemá takú širokú škálu amatérskych alebo autorských divadiel.

 

A práve preto si veľmi vážime toto ocenenie. Pretože sme jedno z mála divadiel, ktoré je autorské. A čaro tohto žánru je v tom, že vy podľa názvu neviete, čo máte očakávať.

 

Ľudia si niečo predstavia, no magickosť je v tom, že tá inscenácia vám ukáže aj iný pohľad na vec. V dnešnej dobe je autorské divadlo považované za upadnutý žáner. A práve to sa my snažíme zmeniť.

 

V Bratislave sme sa s týmto žánrom stretli vo väčšom rozsahu, no my sme reálne nemali žiadnu konkurenciu. Väčšina robí ochotnícke divadlo, kde majú repliky už napísané a hrajú starší ľudia. Ale divadlo mladých tu je iba v minimálnom zastúpení.

 

Samozrejme, zmeniť stav nie je ľahké. Ale má to svoje čaro. Už len keď vymyslíte svoju vlastnú hru. Pomenujete ju. Je to niečo úplne iné, ako keď hráte Hamleta.

 

 

Keďže už pôsobíte v tejto oblasti dlhšie, stane sa vám, že máte stres, keď musíte improvizovať? Alebo vám to už nerobí problém?

- My improvizáciu milujeme! Dokonca naša mužská časť súboru sa pravidelne zúčastňuje Improligy v Trnave. Naposledy aj vyhrali.

 

 

Koľko vám trvá príprava jedného predstavenia?

- Väčšinou si na to vyhradíme tri až štyri mesiace. S tým, že prvé tri mesiace sú veľmi meditatívne, plné zábavy a leňošenia. Posledný mesiac začnú všetci panikáriť a zrazu robia všetci všetko.

 

Členovia DEMOscény. Foto: archív DD

 

Keďže divadlu sa nevenujete na plný úväzok, aké profesie vykonávajú členovia DEMOscény?

- Keď sa povie koníček, tak to znie akoby nám na tom nezáležalo. Skôr by som povedal, že je to naša vášeň. Niektorí ešte študujú, no väčšina sme normálne zamestnaní.

 

Pracujem ako literárny herec. Betka je naša manažérka. Veronika študuje bábkoherectvo na VŠMU. Marcelka pôsobí ako pani učiteľka v škôlke. Jakub študuje masmediálnu komunikáciu. Ale to ho vôbec nevystihuje. On robí všetko na svete.

 

Ďalší Jakub je inštruktor v autoškole a okrem toho je aj vyštudovaný archeológ. Má tridsať rokov, ale stále chodí na súťaže mladých.

 

 

 

Ako dlho fungujete v tomto zoskupení?

- Spolu s Jakubom sme spoluzakladatelia DEMOscény. Fungujeme spolu od úplneho začiatku. V uvedenom zoskupení pôsobíme už druhú sezónu.

 

 

Okrem Malého Berlína vystupujete aj na iných pódiách?

- Momentálne je Malý Berlín naša domovská scéna, sme ich domovské divadlo. Premiérujeme tu, okrem toho chodíme na rôzne súťaže. Momentálne sa chystáme do Brna s novým predstavením, ktoré premiérujeme o mesiac.

 

VERONIKA CEPKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama