Trnavské rybníky
reklama

Zväz invalidov v Bučanoch oslávil 40. výročie, spoluzakladateľka spomína na začiatky

RELAX - Rozhovory | 8.12.2019, 20.06, prispievatelia

Veronika Valovičová pochádza z Bučian, kde prežila celý svoj život. Jedenásť rokov pracovala na Železničnej stanici v Trnave, pre zdravotným problémom musela zmeniť svoju profesiu. Stala sa vedúcou kina "Sľub". Neskôr pracovala v Miestnom národnom výbore, spoluzaložila Zväz invalidov v Bučanoch, ktorý má už 40 rokov.

Zväz invalidov v Bučanoch oslávil 40. výročie, spoluzakladateľka spomína na začiatky

Občianske zduženie Zväz zdravotne postihnutých Bučany. Foto: archív ZI Bučany

reklama

 

Ako vznikla organizácia Zväz invalidov?

- Pracovala som ako vedúca Drobnej prevádzkarne. V roku 1979 ma navštívil Alojz Partel z Okresného výboru zväzu invalidov Trnava (OVZI) s ponukou založiť takúto organizáciu v Bučanoch. Usporiadali sme prvé stretnutie, obecným rozhlasom sme pozvali telesne postihnutých občanov Bučian.

 

Okrem pána Partela prišiel aj Ján Osoha. Na schôdzi sme zvolili výbor našej organizácie. Ján Osoha sa stal predsedom. O dva roky neskôr ho vymenilaMária Zaťková, ktorá vykonáva túto funkciu dodnes. Stala som sa predsedníčkou Revíznej komisie. Neskôr som bola pokladníčkou a potom aj tajomníčkou.

reklama

 

 

V čom vidíte najväčšie výhody tohto zväzu?

- Hlavná myšlienka zväzu je v tom, aby sa postihnutí ľudia mohli stretávať. Aby neboli osamelí. Aby mohli tráviť čas s ľuďmi, ktorí prežívajú to, čo oni. Ktorí neodsudzujú.

 

 

Ako vyzerali vaše začiatky?

- Začínali sme od nuly. Nemali sme žiadne finančné prostriedky. Ustanovili sme si členský príspevok. V tej dobe to vychádzalo okolo troch korún na osobu. Ale to samozrejme nestačilo. Zamysleli sme sa teda nad tým, ako by sme mohli zohnať peniaze.

 

Začali sme so zberom papiera, železa, handier, či skla. Chodili sme na družstvo hrabať seno. Muži, ktorí vládali, kosili. Keďže sme mali stále málo finančných prostriedkov, vysadili sme na družstve vinič.

 

Ten sme chodili po večeroch okopávať. Ak niekto nemohol, poslal za seba náhradu. Zo získaných financií sme usporiadali výročné schôdze.

 

Neskôr si členovia organizácie založili spevácky zbor "Nádej". Zúčastňovali sa aj na rôznych speváckych súťažiach. Ako začínajúca organizácia sme usporiadali prvú okresnú spevácku súťaž. Konala sa v Bučanoch.

 

Každý zbor zastupoval svoju organizáciu. Postupne sme sa začali rozrastať a tak pribudol aj dramatický súbor. Organizovali sme rôzne akcie, ako napríklad Páračky, kde sa páralo perie a hovorili vtipy. Ďalej sme usporiadali Folklórnu žatvu, Mikuláša či Vianoce.

 

 

Keďže ste sa zúčastnili viacerých súťaží, získali ste nejaké ocenenia?

- V rámci spomenutých súťaží sa naša organizácia vždy umiestnila na prvom mieste. Aktívni členovia sa zúčastňovali aj súťaží v hádzaní šípok či šachových turnajov. Pred pár rokmi ocenil Trnavský samosprávny kraj naše združenie. Minulý rok bol náš zväz na návšteve u prezidenta. Odtiaľ sme si taktiež odniesli podobné ocenenie.

 

 

Organizovali ste pre členov aj výlety alebo rekondičné pobyty?

- Krátko po vzniku zväzu sme chodili na výlety, kde sme zbierali liečivé rastliny. Zúčastňovali sme sa pútí. Pre deti sme zorganizovali opekačky a detské zájazdy do zoologickej záhrady.

 

Veronika Valovičová. 

 

 

Podporovala vás finančne aj obec?

- Zo začiatku nie. No podali sme si žiadosť a schválili nám ju. Uzavreli sme ústnu dohodu. Na základe nej sme nemuseli platiť nájom za miestnosť, kde sa konali schôdze. Na oplátku náš dramatický a spevácky súbor vyplnil kultúrne vložky v programe na rôznych podujatiach obce.

 

 

Čo sa zmenilo za uplynulých štyridsať rokov? V čom vidíte najväčšie zmeny?

- Prvé schôdze boli určite jednoduchšie. Tombolu sme si robili sami. Kto čo vypestoval alebo vyrobil, to priniesol. Dnes máme už sponzorov, takže mávame bohatú tombolu. Náš zväz sa rapídne rozrástol. Pribudli nám členovia aj z okolitých dedín, ako sú Trakovice, Brestovany a Malženice.

 

Po páde komunizmu sme zaviedli sponzorský poplatok pre členov ZI, ktorí nepochádzajú z Bučian. Keďže máme aj väčšiu finančnú podporu od obce, môžeme organizovať rôzne výlety a akcie. Každý rok sa členovia ZI zúčastnia rekondičného pobytu v Turčianskych Tepliciach.

 

Schôdze mávame dvakrát za rok. Prvá býva na začiatku roka, ako výročná. Druhá sa koná v decembri ako Vianočný večierok. Dnes sú tieto stretnutia dôkladnejšie a precíznejšie. Stále sa posúvame ďalej a zdokonaľujeme sa.

 

 

Priblížte nám ako vyzerala oslava 40. výročia organizácie.

- Slávnosť sa začala svätou omšou, po nej sme sa presunuli do kultúrneho domu, prišlo asi dvesto ľudí. O zábavu sa starala hudobná skupina Heligonka. Už od vzniku nášho zväzu, sme si viedli kroniku.

 

Nachádzali sa tam fotky a krátky popis ku každému členovi. Na počesť 40. výročia nášho zväzu, bola vydaná kniha s názvom "40 rokov organizácie invalidov v Bučanoch".

 

Autori ju na tejto schôdzi aj pokrstili. Životným jubilantom prišiel osobne zablahoželať predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Na konci sa udeľovali ocenenia zakladajúcim členom ZI.

 

VERONIKA CEPKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama