Trnavské rybníky
reklama

Chystáte sa na vianočný nákup potravín? Niektoré ceny vás nepotešia

AKTUALITY - Firmy | 12.12.2019, 10.12, reklamný článok

Účet za štedrovečerný stôl a napečené koláče sa tento rok v mnohých rodinách vyšplhá na 150 eur a viac. Napriek vysokým výdavkom na potraviny, ktoré vo väčšine domácností tvoria až 20 % z rodinného rozpočtu, si v konečnom dôsledku za rovnakú sumu kúpime menej, ako minulý rok.

Chystáte sa na vianočný nákup potravín? Niektoré ceny vás nepotešia

Ilustračné foto: shutterstock.com

 

Podľa údajov Štatistického úradu SR sa spotrebiteľské ceny v októbri 2019 v porovnaní s októbrom 2018 zvýšili o 2,7 %.

 

Najviac vzrástli ceny potravín a nealkoholickým nápojov, a to o 4,8 %. O 2,7 % viac zaplatíme aj za alkoholické nápoje a tabak.

 

Ak sa pozrieme bližšie na najväčších skokanov, tak najviac zdražel kryštálový cukor a to o 18%. Tovarom, ktorý sa vymyká štatistike zdražovania je maslo, ktorého cena medziročne nenarástla, ale naopak klesla a to o 22%.

 

Ako uviedla spoločnosť Nielsen, cena masla bola ovplyvnená a zvýšila sa v druhej polovici roka 2017 z dôvodu tzv. maslovej krízy.

 

Hoci ceny potravín na Slovensku stúpajú, naďalej máme ôsme najlacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje v EÚ.

 

Žiaľ, z krajín V4 sú naše ceny najvyššie, lacnejšie nakúpime v Maďarsku, Česku aj Poľsku.

 

 

Zloženie vianočného nákupu potravín si vopred naplánujte a ušetrite

Aj keď platíme za potraviny stále viac, nebráni nám to množstvo jedla vyhadzovať. Každý rok odhodí do koša každý Slovák až 111 kg potravín.

 

Najčastejšie sú to chlieb, pečivo, ovocie, zelenina, mliečne výrobky a zvyšky uvareného jedla. Ak nechcete zbytočne plytvať, nákup potravín si vopred naplánujte.

 

Premyslite si, čo chcete variť a čo vám v domácnosti skutočne chýba. Zo zvyškov a z potravín s končiacim dátumom spotreby sa snažte vytvoriť nové jedlo, ktoré dokážete rýchlo skonzumovať.

 

Aby ste veľa nevyhadzovali a ešte aj ušetrili, voľte radšej menšie a častejšie nákupy, ako jeden veľký.

 

Zároveň tak máte možnosť využiť akciové ponuky reťazcov, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Dnes už nie je problém kúpiť čerstvé ovocie, zeleninu, pečivo aj mäso pod jednou strechou.

 

Napríklad reťazec Kaufland má často akciové ponuky na mäso a mäsové výrobky. O výhodných cenách informuje prostredníctvom svojho letáku, ktorý vychádza pravidelne a platí vždy od štvrtku.

 

Vďaka letákom si môžete nákupy naplánovať a taktiež zistiť, ktorý produkt nakúpite teraz v zľave.

 

Majitelia chytrých telefónov iste ocenia aplikáciu Kimbino, vďaka ktorej budú mať letáky vždy so sebou, kedykoľvek ich budú potrebovať.

 

Okrem toho, že je praktická, je aj ekologická, keďže sa zbytočne nespotrebováva papier na tvorbu letákov.

 

 

Prečo nakupujeme drahšie

Do ceny nakúpených potravín sa premietajú všetky náklady s ním spojené, ako aj napríklad zvyšovanie miezd.

 

Samotná výroba produktu teda nemusí byť drahšia, ale zvyšovaním miezd a príplatkov za prácu cez sviatky, víkendy či noci sa v konečnej cene výrobku prejaví.

 

Na ceny potravín na Slovensku má veľký vplyv aj situácia vo svete. Keďže nie sme samostatní a veľa potravín musíme dovážať, ovplyvňuje to aj ceny v obchodoch.

 

Napríklad za zvýšením ceny bravčového mäsa je aj africký mor ošípaných, kvôli ktorému mohla cena bravčových výrobkov narásť o viac ako 10%.

 

Zdroje: Slovak statistics | Retailmagazin | Kimbino | Dennik S

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama