Trnavské rybníky
reklama

Knihu o histórii trnavského futbalového štadióna uviedli do života za účasti legiend

ŠPORT - Futbal - Spartak | 15.12.2019, 14.48, Ján Král

Na slávnostnú udalosť prišli aj mnohí bývalí trnavskí športovci.

Knihu o histórii trnavského futbalového štadióna uviedli do života za účasti legiend

Július Šefčík, Alojz Lackovič a Mojmír Staško počas uvedenia knihy do života. Foto (4x): Ján Král

reklama

 

Knihu Kde žijú sny uviedli do života. Nedeľné predpoludnie patrilo v sále trnavského kina Cinemax v City Arene novej publikácii o histórii trnavského futbalového štadióna.

 

Dielo autorov Júliusa Šefčíka a Mojmíra Staška posvätil za účasti mnohých osobností športového života kňaz z Modranky Alojz Lackovič.

 

„Nechcem robiť lepšie knihy ako ostatní, chcem robiť iné knihy. Takáto v Trnave doposiaľ nebola a myslím, že už ani nebude,“ vítal hostí Július Šefčík.

Šupa / Kubota
reklama

 

Publikácia v pevnej väzbe ponúka na 182 stranách 265 fotografií, na ktorých je prierez kompletnou histórie štadióna - od čias, keď tu bola len voľná plocha až po súčasný moderný futbalový stánok s pridruženou obchodnou časťou.

 

„Mnohé fotografie sme zachránili takpovediac o tri minúty dvanásť. Boli založené v osobných archívoch, ide o skutočne výnimočné kúsky. Myslím si, že každý Trnavčan si bude môcť listovať stranami s dávkou hrdosti na odkazy z minulosti,“ pridal Šefčík.

 

Podujatím sprevádzal športový komentátor RTVS Ľuboš Hlavena. Slovo dával postupne bývalým športovcom, ktorí prijali pozvanie.

 

Obálka knihy.

 

 

Miesto na trnavskom štadióne mala svojho času aj hádzaná, zástupcovia tohto športu na akcii nechýbali.

 

„Keď sme sa neskôr presunuli na ihrisko do Orolskej záhrady, ľudia po futbale chodili na naše zápasy a keď nebolo miesto v hľadisku, vyliezli na stromy, okolité múry či dokonca sledovali stretnutia z hotela Karpaty,“ spomína nestor trnavskej hádzanej 86-ročný Pavol Bohunický.

 

„Hádzanej sa vtedy pri futbale darilo. Spomínam si ako sme vyhrali súťaž a mohli postúpiť aj do prvej ligy, napokon to ale niekde hore zatrhli,“ pridala spomienku Kornélia Dubošová.

 

Mená známe z hádzanárskeho sveta - zľava: Jarmila Vrždiaková, Kornélia Dubošová, Pavol Bohunický a vpravo cyklista Peter Duboš. 

 

 

Hádzanárka si našla vďaka športu aj manžela. Tento rok oslávili s niekdajším cyklistom a neskôr trénerom Petrom Dubošom už 50. výročie sobáša.

 

„Cyklistika bola v Trnave ešte pred futbalom. Prestávky vo futbalových zápasoch sa využívali na propagáciu nášho športu, na škvárovom ováli pri ihrisku bývali preteky na plášťoch. Klub niesol názov Spartak Kovosmalt, neskôr Spartak TAZ,“ zaspomínal si Duboš.

 

Na štadióne svojho času sídlili aj atléti, pozemní hokejisti a neskôr klasický ľadoví hokejisti.

 

„Klub viackrát vznikol a zanikol, dlhé roky sme iba počúvali prísľuby o vybudovaní zimného štadióna. Našťastie už je realitou. Mňa teší, že sa mi podarilo založiť mládežnícku základňu, ktorá je silná dodnes. Mrzí ma iba, že sa našim mužom nikdy nepodarilo postúpiť do extraligy. Mesto ako Trnava by si dobrý hokej zaslúžilo,“ poznamenal za hokejistov Milan Fandl, ktorý si ešte z aktívnych hráčskych čias zapísal štarty na hokejovej ploche, ktorú neskôr nahradilo tréningové ihrisko pre futbalistov.

 

Čestní hostia krstu knihy.

 

 

Teraz je v týchto miestach nákupné centrum, ktoré tvorí spolu so športovou časťou jeden veľký komplex.

 

„Sme hrdí, že sme mohli byť súčasťou klubovej histórie Spartaka. Naša práca vyvrcholila touto investíciou, ktorá dáva základy pre ďalšie generácie, aby tu mohli rozvíjať futbal,“ poznamenal v mene spoločnosti City Arena hlavný architekt komplexu Pavol Adamec.

 

Zároveň pripomenul úsilie Vladimíra Poóra, teraz už bývalého majiteľa klubu, ktoré stálo za vznikom nového štadióna.

 

Adamca doplnil generálny manažér Spartaka: „Pri zisku titulu sme zažili euforické chvíle. Počas Európskej ligy sme sa stretávali aj so zvučnými klubmi a ich majitelia či funkcionári sa v spoločných debatách vyjadrovali o našom štadióne s nadšením.“

 

Pozvanie na slávnostnú udalosť prijali mnohí trnavskí futbaloví majstri, ktorí na štadióne zažili toho spomedzi pozvaných športovcov najviac.

 

„Dobre sa mi pozerá na fotografie z knihy. Samý fešák v našom mužstve, takmer všetci z Trnavy alebo okolia. Nikto nebol z ďaleka, všetko sa to kvasilo tu. Som na to hrdý,“ vyznal sa z pocitov Stanislav Jarábek, kapitán vtedajšieho tímu.

 

Legendy trnavského futbalu. Zľava: Alojz Fandel, Stanislav Jarábek, Valerián Švec, František Kozinka, Karol Dobiaš, v hornom rade v ružovom Kamil Majerník.

 

 

„Nemali sme v kabíne medzi sebou problémy, slepo sme poslúchali trénera. Každý z nás mal srdce pre futbal a výsledky sa dostavili,“ pridal názor Valerián Švec.

 

„Žijem v Prahe, v garáži mám zarámované fotografie z našej éry a vždy si rád pri pohľade na ne zapomínam na tieto časy s láskou,“ nechal sa počuť Karol Dobiaš.

 

„Mali sme na veľké víťazstvá. Ajax sme v odvete semifinále Pohára európskych majstrov dostali do úlohy sparingpartnera, to sa len tak niekomu nepodarí,“ upozornil Kamil Majerník.

 

"Každému by som doprial také športové úspechy, ako so Spartakom dosiahol môj otec," pridal sa Dušan Malatinský, syn strojcu majstrovskej Trnavy Antona Malatinského.

 

Kniha Kde žijú sny je už v predaji v sieti kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus prípadne vo FOTO 4F na Štefánikovej ulici v Trnave.

 

Zakúpiť sa dá aj online formou na sportovelegendy.sk.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama