Ako si kúpiť auto, ak naň nemáte dostatok finančných prostriedkov
AKTUALITY - Firmy | 21.12.2019, 16.00, inzercia
Nevyhnutnou súčasťou života mnohých ľudí je práve motorové vozidlo. Jeho komfort a možnosti rýchlej prepravy na veľkú vzdialenosť sú nenahraditeľné. Nie každý si ho ale môže dovoliť kúpiť z vlastných prostriedkov. Pri výbere nového vozidla sa preto vynára otázka, ako tento nákup čo najracionálnejšie financovať a celý zrealizovať.

Ilustračné foto: shutterstock.com
Je lepšie si auto prenajať alebo okamžite kúpiť? Kde nájsť najvýhodnejší lízing automobilov? Alebo ktorá spoločnosť ponúka lízing automobilov s nulovou akontáciou? Je rozumnejšie si zvoliť operatívny lízing alebo vybrať pôžičku na auto?
Každý spôsob financovania má svoje vlastné charakteristiky, počnúc veľkosťou zálohy a formy vlastníctva a končiac veľkosťou dodatočných mesačných výdavkov, ktoré vyplývajú z vlastníctva alebo prenájmu automobilu.
Správny výber vhodnej možnosti bude pre vás jednoduchší, ak dopredu popremýšľate nad tým, čo je pre vás pri kúpe automobilu dôležité a aké finančné príležitosti máte. My vám výber uľahčíme tým, že sa na dve najobľúbenejšie možnosti podrobne pozrieme.
Auto na lízing
Lízing je moderný a cenovo dostupný spôsob nákupu vozidiel a ich vybavenia vo forme dlhodobého prenájmu, ktorý neznamená úplnú platbu za nakúpený tovar kupujúcim.
Autá na lízing vám tak môžu byť dodané podľa jedinečných podmienok lízingového programu vyvinutého spoločnosťou podľa vášho výberu. Za veľkým záujmom tohto spôsobu financovania sú jeho najdôležitejšie výhody:
- Pri kúpe nie je potrebné platiť celú cenu vozidla;
- Možnosť vybrať si auto vyššej triedy;
- Možnosť odkúpiť vozidlo späť do vlastníctva (finančný lízing) alebo ho vrátiť prenajímateľovi po skončení doby používania (operatívny lízing);
- Daňové výhody (úspory z dane z príjmu);
- Starostlivosť o údržbu a stav vozidla sú v réžii lízingovky;
- Individuálny prístup;
- Lízing umožňuje nájomcovi používať drahé moderné vybavenie v podmienkach jeho rýchleho morálneho starnutia;
- Dostupnosť vozidla a minimálna administratívna náročnosť.
Medzi menšie a konkrétne nevýhody lízingu patria:
- konečné náklady na lízing, ktoré sú obvykle vyššie ako nákup vybavenia auta na úver;
- potreba zálohy (akontácie) vo výške 25 – 30 % z hodnoty transakcie;
- platby sú povinné a uskutočňované včas, bez ohľadu na stav vybavenia a výsledky hospodárskej činnosti;
- požadované ďalšie záruky.
Auto na pôžičku
Ekonomická situácia v eurozóne sa opäť zhoršila, čo sa samozrejme o niekoľko mesiacov opäť odzrkadlí na našich peňaženkách. Našetriť si na vlastné auto preto nebude možné pre ešte väčšiu skupinu ekonomicky aktívnych ľudí.
Potreba motorového vozidla môže byť ale pre niektorých ľudí kľúčovou otázkou. Preto sa mnohí z nás snažia nájsť najlepší spôsob, ako si takýto luxus zabezpečiť inou cestou.
Ak vám nestačí akumulácia vlastných finančných zdrojov a nie je pre vás riešením ani vybrať si lacnejšie, možno ojazdené auto, jedinou možnosťou sa stáva druhý najčastejší spôsob financovania kúpy auta na pôžičku.
Aj keď to možno nie je vždy ideálna možnosť, predsa len má tiež svoje výhody:
- stávate sa okamžitým vlastníkom vozidla;
- nemusíte platiť akontáciu;
- fixácia úrokov úveru;
- Doba splácania.
Nevýhodou úveru je, že vám ho banka nemusí poskytnúť, pretože vaša bonita nie je postačujúca.
Samozrejme, to, ktorý spôsob financovania novej kúpy auta si vyberiete je len na vás. Nenechajte sa však zlákať zdanlivo najvýhodnejšími ponukami a všetko si podrobne pred podpisom zmluvy preštudujte.