RETRO: Pred 30 rokmi menili názvy ulíc, aj Trojičné námestie už nebolo Gottwaldovo
RELAX - Retro | 10.1.2020, 07.00, prispievatelia
Pred troma desaťročiami po Nežnej revolúcii končili socialistické názvy ulíc a námestí, v Trnave ich menili na niekoľko etáp.
Ilustračné foto: archív trnavskyhlas.sk
reklama
V Trnave, ako aj inde na Slovensku, pred tridsiatimi rokmi odštartoval proces premenovávania ulíc. Išlo o požiadavky Nežnej revolúcie z novembra 1989.
Ľudia žiadali v prvom rade odstránenie tých názvov ulíc, ktoré pripomínali komunistických funkcionárov a dožadovali sa navrátenia historických názvov.
V niektorých prípadoch bol dôvod premenovania ulíc skôr dôsledkom revolučnej eufórie a zdôvodnenie chýbalo.
reklama
V prvej etape mal Mestský národný výbor v Trnave rozhodnúť o premenovaní Ulice Februárového víťazstva, Jilemnického ulice a Gottwaldovho námestia.
Navrhnuté boli nové názvy Masarykova ulica, Štefánikova ulica a Trojičné námestie. Masarykova napokon neprešla, schválený bol názov Hlavná ulica.
Štefánikova ulica a Trojičné námestie v schvaľovacom procese prešli a tieto názvy majú aj v súčasnosti.
V ďalšej etape bola Ulica obrancov mieru premenovaná na Paulínsku, Obchodná na Orolskú, Svätoplukovo námestie na Námestie sv. Mikuláša, Ulica kpt. Jaroša na Františkánsku, Ulica 29. augusta na Jerichovu, Šulekova na Jeruzalemskú a Ulica Československej federácie na Hlbokú.
Samozrejme, skončili aj ulice s názvami Gottwaldova, Leninova, Pionierska a viaceré ďalšie.
Z centra mesta sa proces zmeny názvov ulíc dostal aj na sídliská. S každou zmenou názvu ulice bolo spojených aj množstvo administatívnych úkonov – ľudia si museli vymieňať občianske preukazy, vodičské preukazy a všetky ostatné doklady.
„Prvý robotnícky“ prezident Klement Gottwald mal v Trnave špeciálne postavenie – okrem centrálneho námestia bola po ňom pomenovaná aj ulica blízko centra, ktorá dnes nesie názov Študentská.
Okrem toho sa pred Novembrom 1989 v Trnave schyľovalo aj k inštalovaniu jeho sochy, k tomu napokon už neprišlo.
Treba však povedať, že nie všetky ulice dostali nový názov. Mnohé z pochopiteľných dôvodov bez problémov prežili aj revolúciu.
Napríklad Vajanského, Radlinského, Kollárova, Hviezdoslavova či Športová.
(pm)