Za atrakciu môže katastrofa
RELAX - Tipy na výlet | 11.8.2011, 00.00, Vladimír Kampf
Viedeň. Príjemné kaviarničky, svätoštefanský kostol, fiakre... Poviete si – klasika.

Hrdzavé diely jednej z prvých stíhačiek na svete. Foto: Vladimír Kampf
Na juhu mesta, ktoré obrastá hustý les, je však aj pozoruhodná prírodno-technická atrakcia Seegrotte najväčšie podzemné jazero v Európe. Za všetko môže katastrofa v sadrovcovej bani z roku 1912. Zatopila ju spodná voda. Odvtedy sa Rakúšania nechvália iba najväčším povrchovým sladkovodným Neziderským jazerom, ale aj najväčším podzemným jazerom v Európe. Do vyhĺbených priestorov natieklo dvanásť miliónov litrov vody. Ťažbu v nej museli, samozrejme, zastaviť. V roku 1932 ju opäť otvorili ako atrakciu pre turistov.
Prvé stíhačky
Počas II. svetovej vojny v útrobách jaskyne firma Heinkel zriadila továreň na výrobu prvých bojových stíhačiek na svete He 162. Nútene tu drelo dvetisíc ľudí. Pri ústupe Nemci továreň vyhodili do vzduchu. Po úpravách ju znovu otvorili pre návštevníkov. Súčasťou turistickej atrakcie je aj krátka plavba člnom na elektrický pohon po podzemnom jazere. Bežná hĺbka je tu len 1,2 m, ale na najhlbšom mieste je to až 12 metrov. Jazero má sedem prameňov a žiadny odtok. Prebytočnú vodu odčerpávajú. O totálne odvodnenie jaskyne sa neúspešne pokúšali počas vojny Nemci. Teplota v jaskyni je stabilných 9° Celzia. Zanadával som, že som si na túto adventúru nevzal bundu.
reklama
Dračia loď troch mušketierov.Foto: Vladimír Kampf
Drina pod zemou
Muž, ktorý sprevádzal našu skupinu v rakúskej baníckej uniforme pochádza odkiaľsi z Ázie. Bolo zvláštne zohýbať sa za ním v dlhej prístupovej chodbe, a potom si nechať vysvetľovať, na čo slúžili jednotlivé suché priestory. Tu mali baníci kaplnku, tu spoločenskú miestnosť a hneď vedľa dokonca vínnu pivnicu na oslavy. Boli tu aj stajne pre kone, ktoré mali tvrdo drieť v tme po celý život približne šesťdesiat metrov pod zemou.
Seegrotte každoročne navštívi štvrť milióna turistov. V jeden nešťastný pondelok roku 2004 sa romantická plavba v pokojnom priestore stala osudnou pre štyroch Nemcov a jedného Belgičana. Čln, v ktorom sa viezli, mal technické problémy. Jeden z troch trupov trimaranu sa prederavil. Loď sa prevrátila. Väčšina z jej pasažierov zostala v plytkej vode len mokrá. Štyria nešťastníci však uviazli pod ňou.
Podzemné priestory viedenskej Seegrotte (Jazernej jaskyne) sa stali aj kulisou k jednému z filmov o troch mušketieroch. Zostalo tu po nich niekoľko rekvizít a scén. Napríklad žalár v jednom z menších priestorov či dračia loď na hladine jazera, na ktorej sa odvážni muži plavili akože pod Bastilou, legendárnym parížskym žalárom.