Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

8 vecí, ktoré vo vašej záhrade skrátka musíte mať

SERVIS - Dom a záhrada | 1.3.2020, 12.19, inzercia

Najlepšie na bývaní v dome je, že ním získavate ďalší životný priestor - záhradu. Trávenie času vonku v „zeleni“ pozitívne vplýva na náladu a pomáha bojovať proti úzkosti a depresii. V prostredí záhrady sa dejú zázraky pre duševné a emocionálne zdravie. Môže to byť malý predný trávnik alebo veľký pozemok za domom, kde môžete pestovať bylinky na varenie aj zeleninu, kvitnúce rastliny, alebo len jednoducho nádherný zelený trávnik.

8 vecí, ktoré vo vašej záhrade skrátka musíte mať

Foto: Krawczyk-A-Foto/shutterstock.com

 

Bez ohľadu na to, aké rastliny (a či vôbec niečo) sa rozhodnete pestovať, budete potrebovať správne nástroje, ktoré sa o vašu záhradu postarajú.

 

Tipy týkajúce sa základných záhradných nástrojov vám samozrejme naservírujeme, ale súčasne vám našepkáme, ktoré sú „najhorúcejšie“ záhradné gadgety, ktoré ohromia vašich susedov a vo vašej záhrade ich proste musíte mať.

 

 

Bez ktorých základných záhradníckych potrieb sa v záhrade nezaobídete?

Vaším cieľom je, aby vaša záhrada bola svieža a zelená po celý rok. Na tento účel potrebujete základné záhradnícke nástroje, ktoré vám pomôžu vykonávať tie najzákladnejšie úlohy.

 

Prvá vec, na ktorej by ste mali pracovať, je udržiavať zdravú pôdu. Rýľ sa bude hodiť. Rýľovaním, resp, otáčaním sa pôda stáva voľnou a ľahkou. Ak žijete v oblasti, kde je hojná hlinitá pôda, po obrábaní ju budete treba doplniť organickým kompostom.

 

A tu je ešte ďalšie záhradnícke náradie, bez ktorého sa nezaobídete: prerezávač, presádzačka, hrable na lístie, klasické hrable, hadica s rozprašovačom, kosačka, lopata, strunový vyžínač, vedro, konva na polievanie, pracovné rukavice.

 

Ručné prerezávače pomáhajú odstraňovať odumreté konáre stromov a kríkov, zatiaľ čo presádzačka sa dá použiť na vykopávanie dier v záhonoch.

 

Hrable na lístie je nástroj na zber lístia, kompostu, konárov a odrezkov trávnika, zatiaľ čo na strihanie trávy a burín je možné použiť vyžínač.

 

Toto je nevyhnutný základ. V súčasnosti však existuje na trhu množstvo produktov, ktoré nielen uľahčia údržbu vašej záhrady, ale vďaka nim bude váš vonkajší priestor miestom hlavne pre relax a nádherný vizuálny zážitok.

 

Top 8 vecí, ktoré vo vašej záhrade musíte mať

Keď svieti slnko, to znamená, že je čas maximálne využiť svoju záhradu. Ale ak ste si nenašli čas na výber niekoľkých záhradných must-haves, vaša záhrada nemôže naplno využiť svoj potenciál!

 

Pripravili sme pre vás zoznam 7 ultimatívnych záhradných doplnkov, ktoré zvýšia vaše letné potešenie z úžasného exteriéru.

 

 

1. Robotický postrekovač

Váš domov môže byť ešte viac smart, ak si zadovážite inteligentného robotického záhradníka.

 

Robotický postrekovač účinne nahradí váš zalievací systém a snaží sa šetriť vaše peniaze a svetové vodné zdroje zalievaním iba oblastí, kde sa nachádzajú rastliny.

 

Prostredníctvom cloudového softvérového systému môžete nakonfigurovať postrekovač v štýle Roomba na zalievanie trávy, stromov a plôch, na ktorých ste vysadili kvety, bez rovnomerného zalievania celej záhrady.

 

V závislosti na rastlinách, ktoré máte, ako aj na údajoch o vzorkách pôdy podľa toho, kde žijete, postrekovač dávkuje presné množstvo vody potrebnej pre každú rastlinu. Najnovšie modely dokážu striekať vodu do 10 metrov v ľubovoľnom smere.

 

 

2. Záhradný domček

Starostlivosť o záhradu zahŕňa aj veľa práce a táto môže byť oveľa zložitejšia, ak nemáte miesto na pohodlné uloženie všetkého vybavenia pre záhradu - ťahanie vecí z domu a von z domu môže odradiť aj tých najentuziastickejších záhradníkov. A to nie je všetko.

 

Záhradný domček vytvorí priestor pre všetky vaše záľuby, staré aj nové. Zmeňte svoje sny o vlastnej dielni na realitu. Nielenže vám domček poskytne slobodu „majstrovania“, ale poskytne vám priestor na aktívny oddych a radosť zo života.

 

S takýmto extra pracovným priestorom môžete konečne začať pracovať na novej poličke, ktorú chcela vaša manželka. Čím kreatívnejšie je vaše okolie, tým kreatívnejší budete aj vy.

 

Foto: aurelie le moigne/shutterstock.com

 

 

A v neposlednom rade, a teraz s nami možno nebudete súhlasiť všetci, faktom zostáva, že záhradný domček je neoddeliteľnou súčasťou záhrady a to až natoľko, že ak ho nemáte, môže sa stať, že celá záhrada bude vyzerať neúplne.

 

Koniec koncov, váš exteriér má byť harmonickým miestom a takýto domček vytvára dokonalú rovnováhu s vašimi kvetmi, rastlinami a zvyškom zeleného prostredia.

 

TIP: Obrovský výber záhradných domčekov už nájdete nielen v známych „kamenných“ hobbymarketoch, ale aj online. Napríklad tu: https://www.ferex.sk/zahradne-domceky.

 

 

3. Robotická kosačka

Pokiaľ neplatíte za profesionálnu terénnu úpravu, budete si musieť nájsť čas, aby bol váš trávnik v top stave. Týždenne môžete stráviť hodiny prácou „staromódnym spôsobom, alebo môžete investovať do robotickej kosačky na trávu, aby túto prácu vykonala za vás.

 

Robotické kosačky na trávu, ktoré sú k dispozícii pre trávniky všetkých tvarov a veľkostí, sa relatívne ľahko nastavujú a programujú, a pretože sú napájané nabíjateľnými batériami, sú mimoriadne tiché, čo znamená, že ich môžete nechať pracovať kedykoľvek počas dňa bez obťažovania susedov.

 

Sú vybavené funkciami ako sú senzory proti dažďu a krádeži, pripojenie Bluetooth alebo Wi-Fi, mobilná aplikácia a flexibilné možnosti plánovania.

 

Existujú aj modely, ktoré zvládnu väčšie trávniky so strmými stupňami a prekážkami, ako sú kvetinové záhony, stromy a ozdobné dekorácie.

 

Foto: Jack Jelly/shutterstock.com

 

 

4. Záhradné osvetlenie

Nechajte pôvabné kvety vo vašej záhrade v noci ešte viac vyniknúť pomocou záhradných svetiel. Magické záhradné osvetlenie vám pomôže bezpečne sa pohybovať v priestore, osvetľuje chodníky a zmeny úrovne a tiež vytvorí atmosféru pre posedenie s priateľmi alebo stolovanie.

 

Či už ide o zábavné rodinné oslavy, romantické, intímne večere alebo pokojný odpočinkový čas s obrovskou škálou ponúkaných možností sa osvetlenie záhrad môže stať atraktívnym prvkom, ktorý dopĺňa súčasné ale aj klasické záhradné štýly. Existujú vysoko účinné LED žiarovky s reflektormi z hliníka.

 

K dispozícii sú tiež špeciálne navrhnuté vonkajšie stojacie lampy, ktoré v noci vrhajú teplú žiaru na zeleň obklopujúcu váš dom. Pre ekologickejšie možnosti osvetlenia zvoľte solárne modely.

 

 

5. Plotostrih s mimoriadne dlhým dosahom

Pre záhrady, kde je veľa stromov a kríkov, ktoré sú vždy úhľadne ostrihané, sa hodí high-tech plotostrih s veľmi dlhým dosahom. Nožnice na živé ploty vám umožňujú prerezávať živé ploty, ktoré sú však ale niekedy ťažko dosiahnuteľné.

 

Hľadajte model s extra dlhou rukoväťou, hlavu, ktorú môžete do určitej miery ľahko nakloniť a silný motor, ktorý vám uľahčí prácu.

 

 

6. Automatické krmítko pre vtáky

Na použití vlastnoručne vyrobeného staromódneho krmítka pre vtáky nie je nič zlé, môžete ho však ľahko upgradovať pomocou vyspelého automatického modelu.

 

Existujú automatické kŕmidlá, ktoré vám umožňujú nastaviť, aké množstvo semienok majú vydať a kedy. Väčšina modelov môže byť nastavená až na štyri kŕmenia denne - vďaka čomu vaši okrídlení priatelia budú presne vedieť, kedy majú navštíviť vašu záhradu.

 

 

7. Praktický a atraktívny záhradný nábytok

Bezúdržbová súprava záhradného nábytku vám ponúka nielen komfort leňošenia počas dlhých, horúcich dní, ale ani nemusíte každý rok tráviť drahocenný čas maľovaním alebo ošetrovaním nábytku.

 

Budete mať oveľa viac voľného času na oddych. Záhradné sedenie je však zvyčajne navrhnuté s ohľadom na trvanlivosť a štýl, preto venujte pozornosť tomu, aby bolo aj maximálne pohodlné.

 

Ak máte dostatok priestoru lehátka vám ponúknu perfektné riešenie na lenivé popoludnie. Pridajte pár vankúšov a osviežujúci nápoj a ináč už ani nebudete chcieť relaxovať.

 

 

8. Správne vône a zvuky

A na záver niečo pre zmysly. Voňavé rastliny, ako sú levanduľa, gardénia a clemantis, umiestnite blízko oblasti, kde relaxujete a ich vôňa vytvorí upokojujúcu atmosféru.

 

Tieto rastliny pritiahnu do vašej záhrady aj život v podobe včiel a motýľov. Už pri navrhovaní záhrady je dôležité plánovať aj zvuky.

 

Zvuk zvonkohry a šušťanie bambusov a okrasných tráv vám pomôže uvoľniť sa a ich umiestnenie okolo oblasti na sedenie vám pomôže vymknúť vonkajší svet a prispeje k pokojnému pocitu bezpečia.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama