V dôsledku šíriaceho sa kornavírusu dochádza k poklesu emisií NO2
AKTUALITY - Firmy | 20.3.2020, 13.53, inzercia
V súčasnosti viacero regiónov sveta prežíva krízu spojenú so šíriacim sa koronavírusom COVID-19, ktorý trápi v podstate celú Európu. Nemení len správanie sa ľudí, ale ovplyvňuje aj priemysel a tým aj ovzdušie. Snímky zo satelitu Copernicus Sentinel-5P ukazujú, že nám doslova pred očami dochádza k zmene ovzdušia.

Reprofoto - zdroj: Youtube (European Space Agency, ESA) via Vosveteit.sk
Josef Aschbacher, riaditeľ programov ESA, hovorí: „Copernicus Sentinel-5P Tropomi je dnes najpresnejším nástrojom na meranie znečistenia ovzdušia z vesmíru. Tieto merania, ktoré sú celosvetovo dostupné vďaka politike bezplatných a otvorených údajov, poskytujú občanom a osobám s rozhodovacou právomocou zásadné informácie.“
Zábery zo satelitu Copernicus Sentinel-5P zachytávajú obdobie od 1. januára do 11. marca 2020, kedy došlo vo viacerých krajinách sveta k reštrikčným opatreniam.
Týka sa to obzvlášť Talianska, kde je situácia v rámci Európy najkritickejšia.
Ako môžete nižšie vidieť, tak obrázky zachytávajú situáciu pred reštrikčnými opatreniami a počas nich.
Farebný odtieň znázorňuje objem emisií NO2 (oxid dusičitý). Zatiaľ čo v úvode roka bola farba sýtejšia, tak v priebehu reštrikčných opatrení došlo k jej zosvetleniu.
Situáciu je najlepšie vidieť v Taliansku. Znamená to, že v ovzduší došlo k poklesu emisií NO2.
Je to dôsledok toho, že na celom území krajiny došlo v podstate k „zastaveniu“ životu vrátane výroby. V dôsledku toho došlo k blokovaniu dopravy a pozastaveniu významnej časti priemyselnej činnosti.
Reprofoto - zdroj: Youtube (European Space Agency, ESA) via Vosveteit.sk
Kríza aj naďalej trvá
Súčasná kríza aj naďalej trvá, a to aj napriek tomu, že z viacerých kútov svet hlásia pokroky vo vývoji vakcíny.
V Austrálii sa napríklad podarilo zdokumentovať ako reaguje imunitný systém človeka na vírus, v Amerike začali s prvými testami vakcín na ľuďoch a podobne. Stále však nemáme vyhrané.
Potrvá ešte nejakú dobu, kým bude vyvinutá účinná vakcína a zároveň aj distribuovaná v postihnutých regiónoch.
Predstavitelia jednotlivých krajín preto zavádzajú reštrikčné opatrenia, aby sa predišlo masívnemu šíreniu tohto vírusu.
V súčasnosti najlepším riešim je sa nezdružovať vo veľkých skupinách ľudí, prípadne zostať v domácnosti.
Neznamená to však, že ľudia musia prestať medzi sebou komunikovať. Môžu na to využívať napríklad známe služby ako je napríklad Skype - online volanie zadarmo, WhatsApp, Messenger a ďalšie.
V každom prípade je vhodné obmedziť fyzicky kontakt s okolitým svetom. Prípadne, ak neviete čo so sebou, tak chyťte do ruky dobrú knihu a prečítajte si ju.