Igor Matovič sa ujal funkcie premiéra, je prvým Trnavčanom v tak vysokej vládnej funkcii
RELAX - Príbehy | 21.3.2020, 13.49, prispievatelia
V Trnave sa prvýkrát dostal do povedomia verejnosti vtedy, keď na účet mesta poslal 25 miliónov korún.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala Igora Matoviča do funkcie predsedu vlády v sobotu krátko po 13:00. Ceremónia prebiehala v prísnych opatreniach, pre vyčíňajúci koronavírus mali všetci prítomní na sebe rúška i rukavice. Reprofoto: TA3
reklama
Slovensko má od dnešného dňa novú vládu, jej predsedom sa stal Igor Matovič (OĽaNO). V novodobej histórii Slovenska je Trnavčan prvýkrát na takomto poste.
Naviac, z Trnavy je aj podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina).
Nový vládny kabinet v sobotu 21. marca vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.
reklama
Kto je Igor Matovič?
Igor Matovič sa vo „veľkej“ politike pohybuje už desať rokov, prakticky celé toto obdobie bol opozičným poslancom.
Do Národnej rady SR sa dostal prvýkrát v roku 2010, keď sa „prekrúžkoval“ zo 150. miesta na kandidátke strany SaS Richarda Sulíka.
Po páde vlády Ivety Radičovej išiel v roku 2012 do volieb s vlastným hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré priviedol do Národnej rady.
Matovič nepoužíva v politike fajnové rukavičky, ale boxeristické rukavice. Foto: Pavol Machovič
V parlamente pokračoval aj po voľbách v roku 2016, do ktorých jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti išlo spoločne so stranou Daniela Lipšica NOVA.
V sobotu 29. februára 2020 priviedol Igor Matovič hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti k triumfu v parlamentných voľbách, vďaka čomu získal od prezidentky Zuzany Čaputovej poverenie zostaviť vládu.
Tá sa práve dnes ujala moci a začína reálne vládnuť.
Na rozdiel od predchádzajúcich vlád nemá žiadnych sto dní na rozbeh. Hneď od prvého dňa musí riešiť mimoriadnu výzvu v podobe epidémie koronavírusu COVID-19, ktorá zatvorila školy, fabriky, úrady a do pozoru postavila všetkých zdravotníkov.
Jeden z búrlivých mítingov malo hnutie OĽaNO bol v roku 2016 aj v Trnave. Foto: Pavol Machovič
Kde sa vzal Igor Matovič?
Ešte skôr, ako sa objavil vo „veľkej“ politike, dostal sa do povedomia Trnavčanov neúspešnou kúpou mestského pozemku.
V roku 2006 doručil dovtedy nie veľmi známy podnikateľ na Mestský úrad v Trnave žiadosť o kúpu pozemku medzi Hornopotočnou a Pekárskou ulicou.
Majetková komisia mu odpovedala, že o predaji neuvažuje, ale jeho žiadosť vedú v evidencii.
Koncom roka 2007 sa Matovič dozvedel, že Mestské zastupiteľstvo v Trnave bude schvaľovať predaj tohto pozemku bez verejnej súťaže inému záujemcovi.
Na rokovanie poslancov osobne prišiel, požiadal o slovo a povedal, že zaplatí oveľa viac ako druhý záujemca, prípadne sa o pozemok bude uchádzať vo verejnej súťaži, ktorá môže vygenerovať vyššiu cenu.
Mestskí poslanci za SDKÚ a čiastočne aj za KDH vtedy viac peňazí odmietli...
Po vtedajšom rozhodnutí zastupiteľstva vydal Igor Matovič aj Trnafsky samizdat, v ktorom kritizoval postup radnice. Foto: Pavol Machovič
Matovič tento postup mestského zastupiteľstva označil za „donebavolajúcu krádež“ a na účet mesta poslal 25 miliónov vtedajších slovenských korún.
Bolo to o 10 miliónov korún viac, ako predajná cena schválená trnavskými poslancami. Mesto Trnava mu peniaze vrátilo, uprednostnilo menej peňazí.
Možno to bol práve neštandardný postup pri predaji pozemku v absolútnom centre Trnavy, čo naštartovalo Igora Matoviča pre vstup do politiky.
Z predaja pozemku nakoniec nebolo nič, dnes je na ňom vysadený Univerzitný parčík.
Igor Matovič bol na zasadnutí mestského zastupiteľstva neskôr už aj ako poslanec NR SR, ale v inej veci než bol prípad spomínaného pozemku. Foto: Pavol Machovič
Šašo z Trnavy
V parlamente patril vždy k najostrejším, ale aj najoriginálnejším kritikom vlád Roberta Fica, ale nešetril ani možných politických partnerov.
Stal sa najznámejším bojovníkom proti korupcii. Mimo parlamentu organizoval napríklad protesty pred bratislavským bytovým komplexom Bonaparte, kde býval Fico.
Veľký problém s Matovičom mal dnes už bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý dal kvôli nemu meniť rokovací poriadok Národnej rady.
Vyslúžil si záujem Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa mu hrabala v účtovníctve jeho živnosti, ale aj pozornosť mimovládky, ktorá vydala protimatovičovský samizdat Šašo špeciál.
Fotografia z čias, kedy si po jeho účtovníctvo do Borovej prišla Národná kriminálna agentúra. Foto: Pavol Machovič
Politici ho označovali za blázna, v lepšom prípade za poloblázna z Trnavy, pre ďalších bol šašo z Trnavy.
Jeho aktivity mu voliči „zrátali“ v tohtoročných parlamentných voľbách, v ktorých OĽaNO získalo 25,02 percenta hlasov a nechalo za sebou aj Ficov Smer – SD.
Matovičovci získali v parlamente 53 mandátov.
Matovič vstúpil do politiky spoločne s Erikou Jurinovou a Jozefom Viskupičom, s ktorými dodnes spolupracuje. Poďakoval im za to aj počas víťaznej volebnej noci vo svojej centrále, ktorá bola v Mestskej športovej hale v Trnave. Foto: Peter Kollár
Matovič – lokálpatriot
Igor Matovič je celý život Trnavčanom, k Trnave sa hlási a už dal verejne najavo, že ani post predsedu vlády na tom nič nezmení.
Nemieni sa sťahovať do Bratislavy, bývať chce v rodinnom dome v časti Tulipán, ktorý po piatich rokoch výstavby dokončuje.
K Matovičovi sa hlási aj obec Borová, jej obyvatelia správne pripomínajú, že sa síce narodil v pôrodnici v Trnave, ale Matovičovci vtedy bývali práve v tejto dedine pri Trnave.
Narodil sa síce v Trnave, ako všetky deti v tom čase, ale jeho rodičia vtedy bývali na Borovej. Fotografia z privítania do života spred MNV v Borovej z roku 1973 na ktorej je Igor Matovič ako bábätko. Foto: facebook.com/Obec Borová
Výmena vlády býva obvykle obdobím nádeje a očakávaním lepšieho. V prípade tejto vlády sa všetky nádeje a očakávania na najbližšie obdobie koncentrujú hlavne na jeden cieľ, ktorým je úspešné zvládnutie boja s neočakávanou výzvou – koronavírusom COVID -19.
(pm)