Tréner Spartaka Chéu je za dohranie sezóny: Futbal bude asi najbližší rok - dva iný
ŠPORT - Futbal - Spartak | 8.4.2020, 16.23, Ján Král
Koronavírus poznačil všetky sféry života. Šport nie je výnimkou. Pre futbalový Spartak Trnava je situácia špecifická aj tým, že vo svojom kádri má klub zo slovenského Ríma veľa cudzincov, ktorí zostali na Slovensku a pripravujú sa individuálne. V slovenskej "cudzine", hoci Trnava je jeho prechodným domovom, zostal aj tréner andelov Ricardo Chéu. S Portugalčanom sme hovorili nielen o momentálnom dianí v Spartaku, ale aj o jeho rodnej vlasti.

Ricardo Chéu v spoločnosti svojho asistenta Dávida Moravca (vľavo) počas jedného z minuloročných tréningov. Foto: Ján Král
reklama
Futbalový život je zastavený. Ako teraz trávite váš čas?
- Súťaž je zastavená, ale futbalová robota nikdy pre trénerský štáb nekončí. V týchto dňoch sledujem zápasy, ktoré sme už hrali, robím analýzy pozitívnych a negatívnych momentov, aby sme sa vedeli zlepšovať do budúcnosti.
Hráči trénujú individuálne, takže s kolegami riešime aj ich tréningovú náplň a vyhodnocujeme ju. Zároveň si vyhľadávam hráčov, ktorí by mohli byť zaujímaví pre klub do budúcnosti, končí im zmluva a mohli by zapadnúť do projektu Spartaka.
Ako často ste v kontakte s hráčmi?
- S novými technológiami je jednoduchšie zostať v kontakte s hráčmi. Na tréning používame viaceré platformy, internet nám umožňuje komunikovať pokope.
Denne s hráčmi hovorím, aby rozumeli tréningovým cvičeniam a zostali motivovaní. Nie je to pre nich jednoduché, radi by trénovali a hrali, pretože to je pre futbalistov normálne. Všetci sú teraz osamelí, snažíme sa hľadať správne slová, aby v tejto kritickej dobe zostali správne nastavení.
Akým spôsobom kontrolujete individuálne tréningy hráčov?
- Kontrola je pomerne jednoduchá. Máme rôzne systémy, hráči majú za úlohu pracovať individuálne a následne poslať správu o svojej činnosti trénerom. Máme aplikácie, cez ktoré si to vieme skontrolovať. Takisto sa dá použiť video, všetko je pod kontrolou. Samozrejme, vieme, že je náročné nastaviť podobné zaťaženie ako v zápasoch. K zaťaženiu ako pri spoločných tréningoch alebo počas zápasov sa nedostaneme, ale používame čo najlepšie systémy, aby sme hráčov udržali vo forme.
Čo môže toto obdobie spraviť s formou a kvalitou hráčov? Ako dlho bude podľa vás potrebná príprava pred prípadným reštartom sezóny?
- Samozrejme, súčasné tréningy nie sú tak kvalitné ako by boli skupinové s tímom. Nenacvičíte prácu s loptou, taktiku a správanie na ihrisku. Zameriavame sa teraz hlavne na fyzickú prípravu.
Myslím si, že keď sa vrátime do bežného stavu, budeme potrebovať minimálne tri týždne, aby sme hráčov dostali späť do takej formy, aby boli schopní hrať súťaž. Hráčom vypadnú herné návyky a posolstvá, ktoré im vštepujeme.
Ťažko teraz predpokladať úplný vplyv súčasnej situácie na hráčov, keďže niečo takéto hromadné zažívame prvýkrát. Adaptácia na súťaž môže byť náročná. Normálne trvá prípravné obdobie päť týždňov, aspoň tri týždne pri prípadnom reštarte súťaže na prípravu sú teda podľa mňa minimum.
Verím, že keď sa futbalová federácia odhodlá k obnoveniu ligy, bude o tomto nútenom prípravnom období hovoriť aj s trénermi.
Foto: Ján Král
Manažment Spartaka hovorí s hráčmi o možnom znížení platov v čase koronavírusovej krízy. Oslovili aj vás? Aký je váš názor na tento krok?
- Všetci musíme pochopiť, že situácia nie je ľahká pre všetky kluby na celom svete. Nie sú peniaze, sponzori, všetko je teraz náročnejšie. Každý rozumie, že treba klubom pomôcť. Netýka sa to iba Spartaka.
Všetky kluby idú touto cestou, rozdiel je iba v metódach, obtiažnostiach a uhle pohľadu na vec. Vieme, že sme v náročnom procese pre všetky kluby. Každý sa snažíme pomôcť, ako vieme.
Klub momentálne nezarába, má však výdavky. Mnohým hráčom zároveň končí v posledný májový deň kontrakt. Pripravujete sa aj na situáciu, že váš tím sa úplne zmení a možno budete musieť hrať s futbalistami z béčka či dorastu? Je to síce čierny scenár, no nie nereálny...
- Vieme, že realita je nejaká takáto. Tiež vieme, že normy zväzov, UEFA či FIFA sa možno trochu pozmenia. Kontrakty hráčom obvykle končia v máji, pretože takto sú nastavené aj ligové sezóny, ale v tejto situácii môžu byť zmluvy pozmenené.
Ak by nastala situácia, akú opisujete, samozrejme, kvalita kádra by už nebola rovnaká a nikto by potom nemohol chcieť, aby vyhrávali všetky zápasy. Bolo by to oveľa, oveľa náročnejšie, keďže aj procesy v tréningu a posolstvo pre hráčov sú o čosi iné, než na aké možno boli doteraz zvyknutí.
Ako tréner sa však pripravujem na akúkoľvek situáciu. Ak si realita vyžiada prácu s mladými hráčmi, budem na to reagovať. Nemám problém ich trénovať a využiť v zápase.
Fanúšikovia Spartaka sa rozhodli vypredať fiktívny zápas, aby pomohli klubu. Na transparentný účet prišlo už viac ako 30-tisíc eur. Sumou 900 eur prispel aj futbalista Martin Škrtel, ktorý sa v minulosti neraz vyjadril, že by si rád raz zahral za Spartak. Čo hovoríte na tohto futbalistu?
- Bolo to krásne gesto a samozrejme, hovoríme o hráčovi, ktorý nepotrebuje špeciálne predstavovanie. Má veľkú kvalitu, hrá roky na vysokom leveli, bol súčasťou reprezentácie a pravidelne vyhodnocovaný medzi najlepším hráčmi Slovenska.
Má obrovské skúsenosti a kvality, ktoré by Spartak pozdvihli. Musíme si však uvedomiť, že hráči jeho formátu majú aj vysokú hodnotu a vedieť, či dokážeme splniť jeho podmienky.
Preferujete, aby sa aktuálna sezóna dohrala, alebo ste za to, aby bola ukončená po základnej časti?
- Samozrejme, chcem hrať. Na druhej strane, rozumiem, že zdravie je na prvom mieste. Bezpečnosť ľudí je prvoradá. Neteším sa, že teraz zostávam doma. Som futbalový tréner, mám rád súťaž, tréningy, keď ráno vstanem, teším sa do práce, pretože idem robiť to, čo milujem.
Futbal bez fanúšikov nie je to isté. Ak vieme ponúknuť ľuďom pozitívne momenty, aby mohli vidieť svoj obľúbený klub v akcii, preferujem, aby sa hralo. Chceme bojovať za tento klub so všetkou vášňou, pretože Spartak je iný od všetkých ostatných.
Tabuľku aktuálne vedie Slovan, posledné je Pohronie. Ak by sa sezóna ukončila, boli by ste za to, aby belasí dostali titul a Pohronie vypadlo do druhej ligy?
- Nemyslím si, že by bolo férové, aby sa považoval súčasný stav súťaže za konečný. Predsalen, ešte bolo na pláne veľa zápasov, ktoré mohli vývoj v tabuľke zmeniť.
Uprostred rozohranej sezóny by sa nemali meniť podmienky a určovať, kto je šampión a kto vypadáva. Verím, že táto pandémia čoskoro pominie na celom svete, budeme môcť čoskoro hrať ligové zápasy a všetci sa vrátiť k veciam, ktoré máme radi.
Vy ste zostali na Slovensku, vaša rodina je v Portugalsku. Aké to pre vás je?
- V Portugalsku mám manželku a dcéru. Pocit osamelosti je pri tomto odlúčení na oboch stranách veľký. Manželka pracuje ako sestrička v nemocnici, takže je priamo v centre boja proti koronavírusu. Myslím si, že všetci ľudia, ktorí sa snažia zachraňovať ľudské životy si zaslúžia obrovské uznanie.
Pre mňa ako otca dvoch dcér je náročné byť ďaleko od rodiny. Cítim, že by som mal byť blízko rodiny a chrániť ju, o to ťažšie tento stav pre mňa je. Ale ako som už povedal, musíme myslieť pozitívne. Keď si prejdeme touto situáciou, verím, že si budeme užívať spoločné momenty ešte viac.
Foto: Ján Král
Zvažovali ste návrat do Portugalska, keď zakázali na Slovensku športové podujatia pre koronavírus?
- Z klubu prišlo rozhodnutie, že všetci členovia A-tímu musia zotrvať v Trnave. Nikto zrejme neočakával, že táto situácia by mohla byť tak náročná. Ak by som sa aj chcel vrátiť do Portugalska, letiská uzavreli, takže to ani nie je možné.
Musíme situácii rozumieť, zostať pokojní. Keď pandémia skončí a budeme mať po sezóne, vycestujem za rodinou. Na novú sezónu sa vrátim ešte silnejší, aby som mohol bojovať za nové klubové ciele.
Ako vnímate situáciu s koronavírusom v Portugalsku?
- Situácia je závažnejšia ako na Slovensku. Máme viac ako tri stovky úmrtí na koronavírus. Dodnes bolo viac ako 13-tisíc ľudí s diagnostikovaným ochorením. Moja krajina leží v susedstve Španielska, ktoré je druhou krajinou s najrozšírenejším ochorením na Covid-19. Veľa ľudí sa nakazilo aj tam.
Teraz zostali otvorené už len základné prevádzky, ako napr. potraviny a lekárne. Ľudia majú zostávať doma. V porovnaní so Slovenskom hovoríme o väčšej populácii, takže je logické, že máme viac pozitívnych prípadov. Zároveň sme blízko krajinám s veľkým množstvom prípadov.
Kedy sa podľa vás obnoví futbalový život?
- Pre nás, čo sa venujeme futbalu profesionálne, je tento šport po našich rodinách tým najdôležitejším. Myslím si, že po prekonaní pandémie už nebude život rovnaký ako doteraz.
Verím, že prehodnotíme niektoré naše správanie, viac budeme prihliadať na potreby druhých a celkovo si budeme všímať aj iné hodnoty života. Teraz mnoho ľudí z profi futbalového prostredia cíti, že by najradšej už znova začali hrať. Aj futbal však bude podľa môjho názoru najbližší rok – dva iný.
Možno na štadiónoch neuvidíme toľko ľudí, pretože budú vystrašení a možno sa budú báť, aby nechytili vírus. Verím však, že sa čoskoro vrátime. Za seba môžem povedať, že som pripravený, aj keby to bolo zajtra. Zdravie, rodina a život sú dôležitejšie a to si musíme uvedomiť.
Ak nemáte stopercentnú istotu, že reštart futbalu bude stopercentne bezpečný, najlepšie riešenie je ešte určitý čas počkať. Verím, že sa skoro vrátime, pretože futbal prináša krásne zážitky. Chceme prísť späť na scénu silnejší ako kedykoľvek predtým, aby sme mohli reprezentovať klub.