Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky

reklama

Streda 30. 9., meniny má Jarolím, zajtra Arnold.Význam mien.

Dlhoročná plavecká trénerka Tatiana Bergmannová oslavuje životné jubileum

Vydané 11.4.2020 o 11.16, prispievatelia

Prísna, no zároveň láskavá, obetavá a obľúbená. To je Tatiana Bergmannová, dlhoročná trénerka trnavských plavcov. Jej životný príbeh je okrem vlastnej rodiny prepojený s plaveckým oddielom, ktorému venovala viac ako päťdesiat rokov. Úspešná trénerka i funkcionárka v týchto dňoch oslávila svoje krásne životné jubileum – 60 rokov.

Dlhoročná plavecká trénerka Tatiana Bergmannová oslavuje životné jubileum

Ikony trnavského plávanie Ladislav Hlavatý a Tatiana Bergmannová. Fotokoláž: archív plaveckého klubu


reklama

 

Tatiana Bergmannová prišla na svet v Trnave a Malému Rímu ostala verná dodnes. Od skorého detstva bola vedená k športovaniu, k pestovaniu zdravého tela i ducha a navštevovala rovno tri športy – gymnastiku, hádzanú i plávanie.

 

Plavecký oddiel práve v tej dobe v Trnave založili Mikuláš Lihan s Ladislavom Hlavatým, ktorý je v klube aktívny dodnes ako úspešný tréner.

 

Nádejnú športovkyňu s talentom, chuťou i usilovnosťou tak čoskoro čakalo zásadné rozhodnutie – plávanie alebo iný šport.

 

Vybrala si plávanie a svoju voľbu nikdy neoľutovala. Tento elegantný, no náročný šport sa jej stal celoživotnou láskou i zamestnaním.

 

Ako aktívna plavkyňa získala množstvo slovenských majstrovských titulov v rôznych disciplínach, vrcholom jej aktívnej kariéry je však strieborná medaila z federálnych majstrovstiev na 200 metrov prsia a prekonanie federálneho rekordu na 800 metrov kraul olympijskej plavkyne Oľgy Kozičovej.

 

Úspechom bolo i samotné pôsobenie v česko-slovenskej reprezentácii, kam to v tých časoch dotiahli zo Slovenska naozaj len tí najlepší a najtalentovanejší športovci.

 

Po ukončení aktívnej plaveckej kariéry dostala Tatiana ponuku ostať pri tréneroch a vypomáhať s trénovaním nových generácií plavcov v Trnave.

 

Popri tom sa rozvíjal jej pracovný i rodinný život, s manželom Jaroslavom priviedli na svet dve deti – Borisa i Martinu.

 

Obľúbenosť trénerky a jej ľudské i trénerské kvality i úspechy ju však po niekoľkých rokoch opäť postavili pred neľahké rozhodnutie – dostala ponuku zanechať pracovnú pozíciu v administratíve a naplno sa venovať trénovaniu.

 

„Spočiatku to nebolo ľahké rozhodnutie, aspoň tak sa mi to zdalo. Na konci dňa to však bolo to najľahšie a najlepšie rozhodnutie, aké som mohla spraviť. Môj manžel i obe moje deti stáli pri mne, bez ohľadu na to, ako by som sa rozhodla a to bolo pre mňa veľmi dôležité. Chcem im aj touto cestou vysloviť veľkú vďaku za podporu a pochopenie.“

 

Tatiana Bergmannová sa tak stala plnohodnotnou trénerkou a trénovala najmä žiakov. Ako išiel čas, trnavské plávanie menilo svoju štruktúru i názov, no spoločne s Ladislavom Hlavatým a Mikulášom Lihanom sa práve prísna, no obľúbená trénerka stala jednou z jeho charakteristických tvárí.

 

Za dlhé roky jej rukami v žiackych a juniorských kategóriách prešlo obrovské množstvo plaveckých nádejí, ktoré v starších kategóriách preberal tréner Ladislav Hlavatý a z ktorých to viacero dotiahlo do slovenskej reprezentácie. Azda najväčším menom spomedzi nich dodnes zostáva Miroslav Machovič.

 

Neskôr sa stala i súčasťou trénerského štábu na vtedajšom športovom gymnáziu, ktoré dnes vychováva talenty ako Stredná športová škola Jozefa Herdu.

 

Jej pokojný rodinný život v roku 2008 narušilo mozgová príhoda jej manžela, ktorý ostal pripútaný na lôžko.

 

Vtedy podal pomocnú ruku klub na čele s jej bývalým trénerom a súčasným kolegom Ladislavom Hlavatým, jeho synom Rastislavom a celá komunita, ktorá sa v priebehu rokov okolo neho vytvorila.

 

„Podpora a pomoc ľudí v klube bola neuveriteľná. Vychádzali mi v ústrety, ako to len šlo, pomáhali a podporovali ma, vždy keď som to potrebovala. Aj vďaka nim sme s mojou rodinou celú situáciu dokázali a dokážeme zvládať,“ vraví.

 

Trénerský život však od roku 2009 dopĺňa aj ten funkcionársky, stala sa totiž prezidentkou klubu. Okrem zabezpečovania chodu klubu má na starosti i komunikáciu s federáciou či samosprávou a organizáciu rôznych plaveckých podujatí.

 

Tým najvýznamnejším je istotne Veľká cena Trnavy, medzinárodné plavecké podujatie, ktoré sa v Trnave koná už viac ako štyri desaťročia.

 

Okrem domácich pretekárov sa ho zúčastňujú i plavci z iných slovenských klubov i mnohí zahraniční účastníci.

 

Atmosféra na pretekoch býva búrlivá, zvučný hlas trénerky Bergmannovej povzbudzujúci svojich zverencov však dokáže prehlušiť i ju.

 

Nie je však tým jediným, čo ju charakterizuje. S láskavosťou a obetavosťou sa stará o svoju dnes už rozvetvenú rodinu a rovnakú láskavosť a obetavosť venuje plaveckým nádejam v úspešnom trnavskom klube i všetkým, ktorí ju poznajú.

 

A aké má prianie do ďalších rokov? „Samozrejme, ako asi každý si prajem zdravie, šťastie a spokojnosť pre svojich najbližších i seba. No veľmi by som si priala, aby v Trnave konečne vyrástol i nový moderný plavecký bazén s dĺžkou 50 metrov, ktorý by pomohol celému mestu. Pevne verím, že sa ho raz dočkám.“

 

(eg)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Hlavné správy

BÁBENCE: V septembri sa rozrástli ďalšie rodinky z Trnavy a okolia

BÁBENCE: V septembri sa rozrástli ďalšie rodinky z Trnavy a okolia

Prinášame fotografie detičiek z trnavskej pôrodnice. celý článok

Od štvrtka bude platiť zákaz hromadných podujatí, vrátane športu či omší v kostoloch

Od štvrtka bude platiť zákaz hromadných podujatí, vrátane športu či omší v kostoloch

„Je mi to ľúto. Životy a zdravie sú absolútnu prioritou... a kľudne na potom, keď to zvládneme,... celý článok

V Trnave bol protest odborárov, ostro kritizovali vládu

V Trnave bol protest odborárov, ostro kritizovali vládu

Šéf OZ Kovo Emil Machyna vo svojom príhovore slovne zaútočil na Moderné odbory, ktoré označil za falošných spasiteľov,... celý článok

Jazierce

reklama

Fiat Ducato Fiat Tanex El Gaučo 2020 Gašparík Danubius Gastro Plošina Grinaj Marell Bábence Remax

reklama

Aktuálne video

Na Piešťany čaká veľký zápas, v stredu pricestuje Dunajská Streda

Na Piešťany čaká veľký zápas, v stredu pricestuje Dunajská Streda

Pohárové stretnutie sa odložilo ešte z augusta pre účasť Dunajskej Stredy v Európskej lige. Kto sa nedostane... pozrieť video

Facebook

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o.
Copyright © 2010-2020 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty

Pocitadlo.sk

Mazda na elektrinu

reklama