Trnavské rybníky
reklama

Dlhoročná plavecká trénerka Tatiana Bergmannová oslavuje životné jubileum

ŠPORT - Plávanie | 11.4.2020, 11.16, prispievatelia

Prísna, no zároveň láskavá, obetavá a obľúbená. To je Tatiana Bergmannová, dlhoročná trénerka trnavských plavcov. Jej životný príbeh je okrem vlastnej rodiny prepojený s plaveckým oddielom, ktorému venovala viac ako päťdesiat rokov. Úspešná trénerka i funkcionárka v týchto dňoch oslávila svoje krásne životné jubileum – 60 rokov.

Dlhoročná plavecká trénerka Tatiana Bergmannová oslavuje životné jubileum

Ikony trnavského plávanie Ladislav Hlavatý a Tatiana Bergmannová. Fotokoláž: archív plaveckého klubu

Púpavy pri aleji
reklama

 

Tatiana Bergmannová prišla na svet v Trnave a Malému Rímu ostala verná dodnes. Od skorého detstva bola vedená k športovaniu, k pestovaniu zdravého tela i ducha a navštevovala rovno tri športy – gymnastiku, hádzanú i plávanie.

 

Plavecký oddiel práve v tej dobe v Trnave založili Mikuláš Lihan s Ladislavom Hlavatým, ktorý je v klube aktívny dodnes ako úspešný tréner.

 

Nádejnú športovkyňu s talentom, chuťou i usilovnosťou tak čoskoro čakalo zásadné rozhodnutie – plávanie alebo iný šport.

ŠUPA technika
reklama

 

Vybrala si plávanie a svoju voľbu nikdy neoľutovala. Tento elegantný, no náročný šport sa jej stal celoživotnou láskou i zamestnaním.

 

Ako aktívna plavkyňa získala množstvo slovenských majstrovských titulov v rôznych disciplínach, vrcholom jej aktívnej kariéry je však strieborná medaila z federálnych majstrovstiev na 200 metrov prsia a prekonanie federálneho rekordu na 800 metrov kraul olympijskej plavkyne Oľgy Kozičovej.

 

Úspechom bolo i samotné pôsobenie v česko-slovenskej reprezentácii, kam to v tých časoch dotiahli zo Slovenska naozaj len tí najlepší a najtalentovanejší športovci.

 

Po ukončení aktívnej plaveckej kariéry dostala Tatiana ponuku ostať pri tréneroch a vypomáhať s trénovaním nových generácií plavcov v Trnave.

 

Popri tom sa rozvíjal jej pracovný i rodinný život, s manželom Jaroslavom priviedli na svet dve deti – Borisa i Martinu.

 

Obľúbenosť trénerky a jej ľudské i trénerské kvality i úspechy ju však po niekoľkých rokoch opäť postavili pred neľahké rozhodnutie – dostala ponuku zanechať pracovnú pozíciu v administratíve a naplno sa venovať trénovaniu.

 

„Spočiatku to nebolo ľahké rozhodnutie, aspoň tak sa mi to zdalo. Na konci dňa to však bolo to najľahšie a najlepšie rozhodnutie, aké som mohla spraviť. Môj manžel i obe moje deti stáli pri mne, bez ohľadu na to, ako by som sa rozhodla a to bolo pre mňa veľmi dôležité. Chcem im aj touto cestou vysloviť veľkú vďaku za podporu a pochopenie.“

 

Tatiana Bergmannová sa tak stala plnohodnotnou trénerkou a trénovala najmä žiakov. Ako išiel čas, trnavské plávanie menilo svoju štruktúru i názov, no spoločne s Ladislavom Hlavatým a Mikulášom Lihanom sa práve prísna, no obľúbená trénerka stala jednou z jeho charakteristických tvárí.

 

Za dlhé roky jej rukami v žiackych a juniorských kategóriách prešlo obrovské množstvo plaveckých nádejí, ktoré v starších kategóriách preberal tréner Ladislav Hlavatý a z ktorých to viacero dotiahlo do slovenskej reprezentácie. Azda najväčším menom spomedzi nich dodnes zostáva Miroslav Machovič.

 

Neskôr sa stala i súčasťou trénerského štábu na vtedajšom športovom gymnáziu, ktoré dnes vychováva talenty ako Stredná športová škola Jozefa Herdu.

 

Jej pokojný rodinný život v roku 2008 narušilo mozgová príhoda jej manžela, ktorý ostal pripútaný na lôžko.

 

Vtedy podal pomocnú ruku klub na čele s jej bývalým trénerom a súčasným kolegom Ladislavom Hlavatým, jeho synom Rastislavom a celá komunita, ktorá sa v priebehu rokov okolo neho vytvorila.

 

„Podpora a pomoc ľudí v klube bola neuveriteľná. Vychádzali mi v ústrety, ako to len šlo, pomáhali a podporovali ma, vždy keď som to potrebovala. Aj vďaka nim sme s mojou rodinou celú situáciu dokázali a dokážeme zvládať,“ vraví.

 

Trénerský život však od roku 2009 dopĺňa aj ten funkcionársky, stala sa totiž prezidentkou klubu. Okrem zabezpečovania chodu klubu má na starosti i komunikáciu s federáciou či samosprávou a organizáciu rôznych plaveckých podujatí.

 

Tým najvýznamnejším je istotne Veľká cena Trnavy, medzinárodné plavecké podujatie, ktoré sa v Trnave koná už viac ako štyri desaťročia.

 

Okrem domácich pretekárov sa ho zúčastňujú i plavci z iných slovenských klubov i mnohí zahraniční účastníci.

 

Atmosféra na pretekoch býva búrlivá, zvučný hlas trénerky Bergmannovej povzbudzujúci svojich zverencov však dokáže prehlušiť i ju.

 

Nie je však tým jediným, čo ju charakterizuje. S láskavosťou a obetavosťou sa stará o svoju dnes už rozvetvenú rodinu a rovnakú láskavosť a obetavosť venuje plaveckým nádejam v úspešnom trnavskom klube i všetkým, ktorí ju poznajú.

 

A aké má prianie do ďalších rokov? „Samozrejme, ako asi každý si prajem zdravie, šťastie a spokojnosť pre svojich najbližších i seba. No veľmi by som si priala, aby v Trnave konečne vyrástol i nový moderný plavecký bazén s dĺžkou 50 metrov, ktorý by pomohol celému mestu. Pevne verím, že sa ho raz dočkám.“

 

(eg)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama