Použité rúška a rukavice nepatria do separovaného odpadu
AKTUALITY - Trnava | 15.4.2020, 09.09, prispievatelia
Čo s použitými rúškami? A čo s priestormi v bytovom dome, kde žije človek s Covid-19?
Rúško sa nemá separovať. Foto: Ján Král
Rúška na tvár alebo ochranné rukavice sa za posledný mesiac veľmi rýchlo stali bežnou súčasťou našich životov. Kým začiatkom marca bol ešte človek s rúškom na tvári v uliciach skôr výnimkou, v súčasnosti je výnimkou človek bez rúška.
Vyzerá to tak, že aj používanie rúšok prispelo k tomu, že koronavírus držíme na Slovensku, na rozdiel od mnohých iných krajín, ako – tak na uzde.
Lenže čo s použitými rúškami alebo rukavicami? Takýto odpad podľa odborníkov nepatrí do separovaného, ale do bežného komunálneho odpadu.
„Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča likvidovať použité rúška, vreckovky a rukavice z domácností ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad v zmysle platnej legislatívy. Upozorňujeme verejnosť, aby tento druh odpadu nevhadzovala do nádob určených na separovaný odpad, napríklad na papier alebo plast,“ informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.
Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, tak ako všetky iné vírusy, žije v bunke živého organizmu.
Mimo živej bunky sa nerozmnožuje. Môže určitý čas prežiť na povrchu predmetov kontaminovaných v dôsledku šírenia kvapôčkovou cestou, ale následne, pokiaľ nenájde nového hostiteľa, hynie.
A ako sa zachovať, ak v bytovom dome žije človek, ktorý mal alebo má ochorenie Covid-19?
Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR odporúča vykonať v bytovom dome obvyklé upratovanie s využitím vody a bežných čistiacich prostriedkov.
„Plochy a povrchy, ktorých sa osoby častejšie dotýkajú, napríklad kľučky, madlá, dotykové plochy zábradlia schodiska, tlačidlá, výťahy a podobne sa po vyčistení neutrálnym čistiacim prostriedkom odporúča dezinfikovať s využitím bežne dostupných dezinfekčných prostriedkov na báze 0,1% až 0,5% roztoku chlórnanu sodného. V prípade, ak by čistený povrch mohol byť takýmto prostriedkom poškodený, odporúča sa využitie 70-percentného etanolu,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva.
Zároveň pripomína dodržiavanie hygieny rúk a ich časté umývanie mydlom a teplou vodou počas najmenej dvadsiatich sekúnd.
(pm)