Maturity nebudú, maturantom vyrátajú priemer doterajších známok
AKTUALITY - Trnava | 23.4.2020, 16.41, prispievatelia
Len ak žiaci nebudú súhlasiť s výslednou známkou, budú môcť absolvovať tradičnú maturitnú skúšku.

Stredné školy budú v tomto školskom roku väčšinou bez tradičných maturít. Foto: trnavskyhlas.sk
Klasické maturity s typickou nervozitou a roztrasenými rukami maturantov tento rok nebudú, učitelia im len spriemerujú doterajšie známky.
Výslednou známkou v rámci administretívnej maturitnej skúšky bude aritmetický priemer známok z daného predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov.
Do aritmetického priemeru známok sa započítavajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov.
Ak žiaci nebudú súhlasiť s výslednou známkou, budú môcť absolvovať tradičnú maturitu. Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
„Ja viem, že maturita je vnímaná ako taká typická bodka za štúdiom na strednej škole a možno aj príprava na skúšky na vysoké školy. Teraz sme v mimoriadnej situácii, a preto musíme prijímať mimoriadne opatrenia,“ uviedol Gröhling.
Takéto riešenie považuje v terajšej situácii za najefektívnejšie.
Riaditeľ strednej školy určí predmety, ktoré sa do výslednej známky započítavajú do 7. mája. Výslednú známku schvaľuje predseda školskej maturitnej komisie do 11. mája a žiakom ich oznámia do 12. mája.
Následne sa musí uskutočniť schválenie výslednej známky.
„Ak žiak s priemerom súhlasí, tým momentom v podstate zmaturoval,“ povedal Gröhling. Podotkol, že „klasická“ maturita sa môže udiať vtedy, ak žiak nesúhlasí s výsledným priemerom a požiada o vykonanie maturitnej skúšky do 15. mája.
Skúška sa môže konať dištančne ako videokonferencia alebo prezenčne, podľa opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.
Termíny prípadnej klasickej maturity určia do 19. mája okresné úrady v sídle kraja. Interná časť takejto maturity sa bude konať v termíne od 25. mája do 13. júna pre žiakov, ktorí nesúhlasia s výslednou známkou alebo neboli administratívne hodnotení.
Ministerstvo odhaduje, že počet žiakov, ktorí prejdú klasickou maturitou, bude od dvoch do troch tisíc.
Podľa predsedu Združenia samosprávnych krajov a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča je toto rozhodnutie ministra Branislava Gröhlinga ohľadom maturitných skúšok vecne správne a v tejto situácii je to najlepšie riešenie.
(pm)