Fanúšikovia Spartaka pôjdu darovať krv aj počas koronavírusovej pandémie
ŠPORT - Futbal - Spartak | 24.4.2020, 10.03, prispievatelia
Tentoraz si teraz vopred dohodnúť termín odberu so sekretárom fanklubu, naraz môžu prísť len štyria darcovia.

Krv chodieva s fanúšikmi darovať napr. aj Roman Drahoš z Trstína. Foto: Štefan Horváth
reklama
Za normálnych okolností by bol pre fanúšikov trnavského Spartaka tento piatok dňom jubilejného päťdesiateho hromadného darovania krvi.
V júli roku 2007 začali s ojedinelou aktivitou a bez prerušenia pomáhajú napĺňať zásoby vzácnej tekutiny v krvnej banke Národnej transfúznej služby.
Svetová pandémia korona vírusu mení plány vo všetkých sférach života. Prísne hygienické predpisy prekazili plánovaný odber priamo na Štadióne Antona Malatinského, v športovom chráme Trnavčanov.
Nehrá sa liga, tribúny sú prázdne, no srdcia fanúšikov sú stále otvorené.
V týchto dňoch pomáhajú na viacerých frontoch. Roznášajú jedlo pre seniorov, distribuujú ochranné rúška z vlastnej produkcie i zo zásob mesta. Na podporu svojho klubu kupujú vstupenky na virtuálne zápasy svojho tímu.
Nielen fanúšikovia, ale aj funkcionári, bývalí i súčasní hráči už takto zhromaždili sumu presahujúcu 45 tisíc eur.
Videli tak víťazné retro derby s odvekým rivalom Slovanom, keď ho v El Maestrovskej sezóne porazili 1:0, tiež zdrvujúcu potupu „milionaros z Košíc“, ktorých Peczeho jedenástka v októbri 1995 rozstrieľala 5:1.
Za dvanásť rokov to bolo vyše 3 tisíc odberov a to je takmer 15 hektolitrov krvi, ktorú pre záchranu zdravia a častokrát aj životov venovali „bíli andeli“.
Dnes je potreba krvi stále vysoká, no hromadné darovanie možné nie je, inak by za jeden deň pribudlo viac ako 50 litrov „červeno-čírnej“ spartakovskej krvi.
Platí prísne pravidlo, že dobrovoľní darcovia z radov futbalových fanatikov môžu prísť len vo štvoriciach na vopred dohodnutý čas.
Vhodný termín si každý z nich musí dohodnúť so sekretárom fanklubu Štefanom Horváthom, mailom na bili.andeli.1966@gmail.com alebo mobilom na čísle 0908 777 662.
Skúsenosti posledných rokov hovoria, že by sa takto mohlo zapojiť najmenej 80 fanúšikov, teda darovanie bude rozdelené asi do desiatich dní. Každá kvapka darovanej krvi je vyvážená zlatom, preto je vítaný každý jeden darca.
„Všetky pravidlá, ktoré platili doteraz sú platné. Podľa usmernení hlavného hygienika sme upravili režim na pracoviskách, regulujeme darcov na presné termíny, aby darcovia navzájom neprichádzali zbytočne do kontaktu. Povinnosťou je ochranné rúško, dezinfekcia rúk, zmeranie teploty a vyplnenie kontrolného dotazníka. Darca nemôže mať príznaky respiračného ochorenia alebo kontakt s chorým v posledných 14 dňoch. Keď je všetko v poriadku, odoberáme krv. Tá potom ide do dvojtýždňovej karantény, kedy má darca povinnosť oznámiť svoje prípadné respiračné ochorenie, aby sa s jeho krvou mohli urobiť potrebné opatrenia. Až potom môže byť krv použitá na liečbu. Je to výnimočná situácia, ktorej sa musíme prispôsobiť,“ ozrejmuje vedúci lekár trnavského pracoviska Národnej transfúznej služby Ján Šiška.
„Nie je teraz účelom nabrať veľa krvi, ktorá by po 42 dňoch exspirovala, ale rozložiť darcov na dlhšie obdobie, aby bola krv k dispozícii stále,“ doplnil doktor Šiška.
Všetky potrebné informácie nájdete na webe www.ntssr.sk.
ŠTEFAN HORVÁTH