Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Tip na rozprávky pre deti: Večerníčky o Trnave sa dajú sledovať online

RELAX - Kuriozity | 29.4.2020, 13.18, prispievatelia

Ako postavili hradby, Trnavské hodiny, Ako richtár prehral stávku, Koniec lúpežníkov v Trnave. To je len časť z názvov rozprávok, ktoré sa dajú sledovať na internete.

Tip na rozprávky pre deti: Večerníčky o Trnave sa dajú sledovať online

Ilustračné foto: Trnava Tourism

reklama

 

O tom, že rozprávky majú dôležitý význam pre deti, nikto nepochybuje. Nielenže sa pri nich zabavia, ale naučia sa riešiť rôzne situácie, nájdu si v nich vzor a niečo nové sa dozvedia.

 

Počuli ste o rozprávke O mestečku za hradbami? Trnavčania určite áno. Ide totiž o rozprávku, vďaka ktorej deti spoznajú históriu Trnavy.

 

Kreslený seriál bol vyrobený v roku 1992 a jeho ilustrátorkou bola Ivana Skálová, režisérom Milan Horvatovič.

reklama

 

Rozprávkový život v malom mestečku Trnava a jej okolí má 13 častí. Prvé časti sa venujú hlavne histórii, ako mesto získalo svoj názov a ako sa postavili hradby. Tie boli v čase výstavby najväčším stavebným projektom Uhorska.

 

Na ich stavbu sa použilo odhadom 4,3 milióna tehál a Trnavčanov chránili do 18. storočia. Do mesta ste sa dostali štyrmi bránami a o ochranu sa starali strážnici s kapitánom.

 

Aj dnes môžete pri prechádzke historickými uličkami vidieť časti hradieb, a to na Michalskej ulici, pri Horných baštách či na Františkánskej ulici.

 

Vo večerníčku nechýba ani časť o dominante Trnavy, ktorým je Mestská veža a diel o hodinovom stroji.

 

Táto takmer 60-metrov vysoká rozhľadňa mala prispieť k bezpečnosti mesta. Postavil ju murársky majster Jakub, ktorý sa zaviazal pred trnavským richtárom Jurajom Schleglom, že vežu, ktorú začne stavať aj dokončí.

 

Tak sa aj stalo. Okrem slnečných hodín tam nájdete aj unikátny hodinový stroj z dielne Franza Langera, ktorý oslávil 290 rokov. Stará sa oň niekoľko generácií rodina Nemčekovcov.

 

Dnes si ho síce pre koronavírus nemôžete pozrieť z blízka, ale na tejto stránke nájdete rôzne fotografie a informácie.

 

Ďalšie diely sa venujú návšteve na radnici, Vianociam, richtárovi, posledným lúpežníkom či rôznym poučným príbehom. Pozrieť si ich môžete na tomto linku z Youtube

 

(TS, red)

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama